»Delala sem cele dneve na več področjih. Veliko let sem živela v iluziji in sebe ter druge prepričevala, da je vse odlično. Nisem si upala priznati, da ni, tega pravzaprav niti videla nisem. Potem me je življenje ustavilo. Bolezen me je streznila. Padec je bil trd, a nujno potreben. Zdaj se trudim živeti bolj celostno, poleg tega vem, da življenje valovi: pridejo težki trenutki, a za njimi tudi dobri, ki so ravno zaradi prvih še lepši,« pravi 33-letna Neža Grkman, ki je dolgo iskala svoje pravo življenjsko poslanstvo. Pot jo je vodila do AEQ metode, s pomočjo katere je zaživela bolj celostno, zdaj pa z njo kot učiteljica prve stopnje pomaga tudi drugim, ki so se znašli v vrtincu kroničnih bolečin.
Neža je sprva študirala dentalno medicino, a študij je bil zelo zahteven, zato se je preusmerila v fizioterapijo. Čeprav se tudi v slednji ni popolnoma našla, se je po zaključenem študiju zaposlila na Golniku. A bližje ji je bila preventivna medicina in promoviranje zdravega načina življenja, zato je bila zelo vesela, ko se je kot fizioterapevtka zaposlila v Centru za krepitev zdravja Kamnik. V delu je zelo uživala, toda v njej je ves čas tlela še ena želja. Ker je že od malih nog rada pekla, si je želela delati v slaščičarstvu. Že med študijem je obiskala tečaj francoskega slaščičarstva, se učila v priznanih restavracijah in hotelih, a kaj kmalu spoznala tudi drugo, ne tako sladko plat tega poklica, zato se je odločila za pot samostojne podjetnice ob sočasni službi v fizioterapiji. Ob vsem tem je pela v glasbeni skupini, tako da je bil njen urnik zapolnjen od zgodnjega jutra do poznega večera. »Slaščičarstvo imam rada in verjela sem, da mi bo uspelo. Ko konjiček postane služba, pa vse ni več tako rožnato. Pred dobrim letom me je streznilo spoznanje, da cele dneve delam brez kakršnegakoli dobička, počutila pa sem se izmučeno in izpraznjeno. Odločila sem se za edini logičen, čeprav takrat zelo težek korak, da zaprem svojo slaščičarsko dejavnost. Kmalu sem začutila veliko olajšanje in v sebi sem vedela, da je bila odločitev prava,« razlaga Kamničanka.
Odločitvi je botrovala tudi bolezen. Neža je zbolela za endometriozo, benigno boleznijo žensk, ki prizadene rodila. »Na zunaj je bilo moje življenje videti čudovito. Tudi sama sem mislila, da je tako, a danes vem, da sem bila popolnoma brez stika s sabo, saj bolezni, čeprav naj bi jo spremljale močne bolečine, niti začutila nisem. Popoln prepad med telesom in občutenjem,« razlaga Neža, ki je bolezen dojela kot jasen znak, da nekaj ni v redu. Še preden se je dokončno poslovila od sanj o lastnem slaščičarstvu, ki se ji je zamerilo celo do te mere, da zdaj le še redko kaj speče, je prestala zahtevno operacijo, nato pa začela raziskovati in se poglabljati v različne metode, ki ponujajo poti za dosego ravnovesja. Nobena je ni zadovoljila, saj se ji je zdelo, da jo še bolj oddaljujejo od čutenja svojega telesa. Po naključju je naletela na podkast z utemeljiteljem AEQ metode Alešem Ernstom in pritegnil je njeno pozornost. Obiskala je tečaje, ki so jo tako prepričali, da se je pred enim letom izobrazila za učiteljico AEQ metode.
Kratica AEQ izhaja iz latinskega koncepta ”aequitas”, kar med drugim pomeni skladnost, simetrijo. AEQ je metoda, ki je nastala z nadgradnjo klinične somatike in preko katere lahko bolje začutimo sebe in svoje telo ter v skladu s tem potem tudi delujemo. »Namen vaj je, da oseba spet začuti svoje telo. Če jih izvaja redno, bo bolečine zmanjšala in postopoma odpravila,« razloži Neža. Kronične bolečine lahko z AEQ vajami uspešno uravnavamo, a dolgoročno jih ne moremo odpraviti, če hkrati ne spreminjamo tudi sebe. »Ljudje smo celostna bitja,« razloži Neža. AEQ sestavljajo tri veje: AEQ metoda, AEQ dihanje ter AEQ odnosi. Osnova vseh so AEQ vaje.
Neža je v metodi našla veliko odgovorov za svoje težave, zato jo začenja vnašati tudi v svojo novo poklicno pot. »AEQ metoda je preprosto logična, temelji na osnovnih fizikalnih zakonih,« pravi Neža, ki je trenutno še zaposlena v Centru za krepitev zdravja Kamnika, a že čez nekaj dni bo stopila na samostojno pot, ki jo bo posvetila vodenju vadb za odrasle in starejše ter zavestnemu gibanju za zmanjšanje oz. odpravo kroničnih bolečin, in s tem boljše življenje. »To je pot, ki je v tem trenutku zame edina prava in po kateri imam namen nadaljevati,« je prepričana. Vadbe, Neža jih je poimenovala Zavestno gibanje, so namenjene odraslim in starejšim ter so zasnovane na podlagi njenega fizioterapevtskega znanja ter bodo vključevale principe metode AEQ. Vodene vadbe Neža izvaja v Kamniku, in sicer dopoldne v Domu kulture Kamnik, popoldne pa v telovadnici OŠ Toma Brejca, na voljo pa je tudi za individualne vaje in posvetovanja. Neža bo AEQ metodo in AEQ dihanje predstavila na štiriurni delavnici, ki bo potekala 5. oktobra v Mekinjskem samostanu, začetek intenzivnega 5-tedenskega tečaja AEQ metode in AEQ dihanja pa bo sredi oktobra.
»Več, kot delaš na sebi, bolj se telo sprosti in bolj čutiš sebe. Pojavijo se občutki, ki so bili prej potlačeni in zato neznani. Pomembno je, da jih doživiš, ker edino tako lahko občutiš tudi njihovo nasprotje. Če ne moreš čutiti bolečine, potem prav tako ne moreš čutiti njenega nasprotja, užitka. To mi je všeč pri AEQ metodi, celostno delo na sebi. Znanje in izkušnje želim predati naprej, ob tem pa se zavedam, da se raziskovanje in delo na sebi nikoli ne konča in da sem šele na začetku poti,« zaključuje Neža.