sobota, 18 januarja, 2025
-1.6 C
Kamnik
-1.6 C
Kamnik
sobota, 18 januarja, 2025
-1.6 C
Kamnik
sobota, 18 januarja, 2025
-1.6 C
Kamnik
sobota, 18 januarja, 2025
DomovAktualnoV Mengšu se pleše in poje že več desetletij

V Mengšu se pleše in poje že več desetletij

Težko je v nekaj stavkih predstaviti srčnost svečane proslave, ki so jo člani Kulturnega društva Svoboda Mengeš pripravili ob treh okroglih obletnicah: nekoliko z zamikom zaradi koronskega dogajanja izpred dveh let letos praznujejo 70-letnico ustanovitve društva in 50-letnico neprekinjenega delovanja dveh društvenih sekcij, Folklorne skupine Svoboda Mengeš in Mešanega pevskega zbora Svoboda Mengeš. Na odru dvorane mengeškega kulturnega doma se je plesalo in pelo, predvsem pa so lahko obiskovalci začutili srce in dušo ter ves čas in trud, ki ga mengeški pevci in folkloristi vlagajo v obe ljubiteljski dejavnosti.


»Danes, ko se oziramo na pot, ki smo jo prehodili skozi leta, smo ponosni. Naše društvo je raslo in se razvijalo s strastjo do ljubiteljske kulture. Skozi našo dejavnost smo razvijali, ohranjali in predstavljali kulturo in kulturno dediščino v lokalni skupnosti ter seveda po vsem svetu. Lahko smo ponosni na to, da imamo v Sloveniji na splošno dobro razvito in dobro negujemo ljubiteljsko kulturo. V nas je še vedno močna zavest, da za kaj narediti ne potrebuješ vedno plačila, ampak si nagrajen z notranjim zadovoljstvom in zadovoljno publiko,« je poudaril Zoran Jagodič, predsednik Kulturnega društva Svoboda Mengeš, v katerem trenutno deluje približno 120 aktivnih članov, njegova zgodovina pa sega še vsaj 80 let pred letnico uradne ustanovitve društva leta 1952.

Mešani pevski zbor Svoboda je nastal leta 1972. Na pobudo takratnega predsednika Kulturnega društva Svoboda Slavka Piška ga je osnoval profesor Tomaž Habe za nastop ob slovenskem kulturnem prazniku. »Praznik je minil, profesor Habe pa je ostal zborovodja pevskega zbora Svoboda kar šestnajst let,« je na proslavi povedala sopranistka zbora Olga Pavlin. Poleg profesorja Habeta so zbor vodili še Matevž Goršič, Nataša Banko, Fernando Mejías, Nana Weber, Aleksander Spasić, Iztok Kocen, od septembra 2019 pa je zborovodkinja Uršula Jašovec. Na proslavi so bile podeljene tudi Gallusove značke Javnega sklada za kulturne dejavnosti; prejemniki so: Angela Boštjančič, Irena Gajšek, Tatjana Smodiš (vse tri bronasta značka), Olga Pavlin, Janez Prešeren (oba srebrna značka), zlato značko je prejela Suzana Ogrinc, Janez Močan pa častno značko. Z drobno pozornostjo se je predsednica zbora Germana Leben zahvalila tudi pevcem, ki v zboru pojejo že več kot 40 let. To so: Marjan Vrhovnik (42 let pevskega staža), Janez Močan (43 let pevskega staža), Meta Golob (48 let pevskega staža), Ivana Gerbec (51 let pevskega staža), v zboru pa sta še vedno tudi dva ustanovna člana, Vera Brank in Tone Burgar (52 let pevskega staža). Poleg tega so bila podeljena tudi priznanja dolgoletnim članom kulturnega društva Svoboda, prejemniki so Matjaž Loboda, Edo Reven, Klemen Stopar, Germana Leben, Boštjan Svete in Zoran Jagodič.

Mengeški pevci so predstavili enajst pesmi; med njimi so v čast profesorju Habetu zapeli tri, in sicer San se šetao, Krčmarji so zviti (ljudska iz Loke pri Mengšu) in Iz neba ljubezni, ki jo je profesor Habe napisal prav za njihov zbor.

Slovenske običaje širijo v svet

Začetnica folklorne dejavnosti v Mengšu je bila leta 1972 učiteljica Štefka Mlakar s folklornim krožkom v šoli. Danes pod okriljem društva Svoboda mengeški folkloristi delujejo v treh skupinah: otroški, mladinski in članski. Otroška folklorna skupina Mengeš deluje v okviru interesne dejavnosti v osnovni šoli Mengeš in jo sestavljajo otroci od vrtca do 8. razreda. Letos so zaradi velike starostne razlike uvedli še starejšo otroško folklorno skupino. Otroško skupino zadnji dve leti vodi Maruša Dimc, pred tem je bil njen vodja Boštjan Svete, ki je tudi umetniški vodja mladinske folklorne skupine. Slednja deluje od leta 2013. Od začetkov je zelo hitro napredovala in postajala vedno bolj priljubljena pri občinstvu. Svojo kakovost mladinci potrjujejo z rednim uvrščanjem na Maroltova državna srečanja; v letu 2022 so se uvrstili v finale, kjer so bili razglašeni za najboljšo skupino po mnenju gledalcev. Članska skupina, kjer plesalci plešejo že vsaj 20 let in jo vodi Zoran Jagodič, je na istem državnem srečanju dobila posebno priznanje strokovne žirije za glasbeno izvedbo in priredbo. V preteklosti so se mladinci skupaj s člani že udeležili festivalov v tujini, lani pa so se prvič sami odpravili na mednarodni festival CIOFF v Indonezijo, in tako ponesli ime Slovenije ter Mengša v to daljno deželo, tako kot njihovi kolegi v članski skupini to počnejo že vrsto let – v zadnjih letih so se predstavili na festivalu v Portoriku, Beljaku, Pragi, Črni gori, Čilu in Kolumbiji. »Obletnice so priložnost za refleksijo, občudovanje dosežkov ter priznanje truda in predanosti vseh tistih, ki so s svojim delom in srčnostjo soustvarjali našo folkloro. Skupaj smo dosegli veliko, ponesli smo slovensko kulturo v širni svet, po mnogo mednarodnih festivalih v bližnji okolici kot tudi na drugih kontinentih,« je v zborniku, ki je pospremil visoke obletnice društva in vseh skupin, zapisal Žan Ogrin, predsednik Folklorne skupine Svoboda Mengeš.

Na svečanosti so vse tri folklorne skupine predstavile edinstveno slovensko plesno tradicijo in običaje; med drugim je mladinska skupina posebej za 50-letnico pripravila koreografijo, ki izhaja iz bogate plesne zakladnice Mengša. Zaplesali so mengeške mrzuline, ki imajo namesto dvanajst deset taktov.

SORODNI ČLANKI

VREME

Kamnik
broken clouds
-1.6 ° C
-0.9 °
-2.1 °
89 %
1kmh
75 %
sob
6 °
ned
6 °
pon
7 °
tor
6 °
sre
4 °

SLEDITE NAM NA