V sredini decembra je v Mekinjskem samostanu potekal zaključni dogodek projekta Mreža vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah (KSA), na katerem so se zbrali številni ljubitelji narave, naravnih virov pitne vode in vsi tisti, ki si želijo sonaravni razvoj gorovja tudi v prihodnjih letih.
»Zavedamo se, da je vire pitne vode treba varovati. V občini Kamnik želimo doseči ambiciozen cilj ničelne tolerance izpustov škodljivih snovi v okolje,« je vse pristopne pozdravil kamniški župan Matej Slapar. Pri projektu so sodelovale slovenske in avstrijske lokalno akcijske skupine, ki mejijo na Kamniško-Savinjske Alpe (LAS Srce Slovenije, LAS Gorenjska košarica, LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline in LAG Regionalkooperation Unterkärnten). Da gre za problematiko, ki resnično zavzema vse občine, je pokazala tudi množična udeležba županov gorskih občin.
S projektom želijo vplivati na zavest o skrbi za vodo kot naravno dobrino, saj se bo le tako lahko dolgoročno razvijali trajnostni turizem. Vsak od nas se mora zavedati, da je treba vodne vire varovati in da se ne sme dopustiti neodgovorno onesnaževanje rečnih povirij. Izvire, ki so jih na podlagi analiz projekta Vodne zgodbe KSA prepoznali za kvalitetne (pitna voda), so vključili v mrežo vodnih poti KSA. Kar pomeni, da se bodo lahko pohodniki sprehajali od izvira do izvira in brez skrbi pili čisto pitno vodo iz zato pripravljenega kozarca, na izvirih se bodo tudi še naprej izvajale redne meritve. V vseh sodelujočih LAS-ih so potekali Festivali pitne vode, delavnice, okrogle mize, razstave in pohodniški festival. Organizirali so tudi izobraževanje za preizkuševalca vode za vodnega sommelierja.
Število čistih izvirov se zmanjšuje
Pomembno vlogo v projektu je imel tudi Jamarski klub Kamnik. Člana Vido Kregar in Rajko Slapnik dobro poznata podzemno hidrografsko mrežo v Kamniško-Savinjskih Alpah in zadnjih šest let izvajata reden monitoring vode na 52. izvirih. Ugotovila sta, da je v veliko izmed njih kakovost vode izjemna, na kar med drugim kažejo tudi majhni izvirski polži, ki živijo le v izvirih vode najvišje kakovosti. A ni povsod voda kakovostna, nekaj izvirov je bilo potrebno izločiti.
»Najmočnejši izvir v Kamniško-Savinjskih Alpah je izvir Kamniške Bistrice, ki ga napajajo vode, ki pritečejo iz centralnega masiva kamniških gora. Voda v izviru je zelo kakovostna in jo lahko uvrščamo v vrh alpskih vod v Sloveniji. Izredno kvalitetna voda je tudi v Kraljevem vrelcu, enem izmed manjših izvirov v dolini Kamniške Bistrice. Nad vasjo Kališe je zajetje pri. Sv. Ahacu, ki predstavlja točko, kjer se lahko odžejajo kolesarji. Ta voda je neoporečna. Okus je bolj kisel kot od ostalih vod v okolici,« je nam bližnje vode predstavil Slapnik. Na zaključni prireditvi je tudi še poudaril, da nekatere vode v našem okolju niso čiste. Ena izmed takih vod je potok Črnevka.
Nova pohodniška pot je dolga 190 kilometrov
Vodna pot, kot je ime pohodniški poti okoli KSA, poteka že po ustaljenih poteh. Razdeljena je na 11 etap s povprečno dolžino 17,2 km, ki se jih da prehoditi v 4-5 urah. Višinska razlika je več kot 5000 metrov. Pot je treba še razvijati, da jo bodo lahko za svojo vzeli tako domačini kot tudi obiskovalci. Postavili so tudi informativne table. Do samih besedil se bo lahko dostopalo tudi preko različnih medijev od mobilne pohodniške aplikacije do zemljevidov.
Projekt Mreža vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah preko LAS Srce Slovenije sofinancirata Evropski kmetijski sklad in Republika Slovenija iz Programa razvoja podeželja za obdobje 2014-2020.