Na sredini izredni seji so občinski svetniki sprejeli Odlok o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2023, ki je bil pripravljen zaradi zagotovitve sredstev za odpravo posledic neurja in poplav, ki so prizadela občino Kamnik v juliju in avgustu. Na občini Kamnik so prejeli več kot 600 vlog prijave škode na objektih in infrastrukturi. Po prvih ocenah, ki so zapisane v gradivu za sejo, bo škoda po avgustovskih poplavah presegla 20 milijonov. Bolj natančne ocene nastale škode bodo znane po vnosu v spletno aplikacijo AJDA konec septembra.
Na seji je proračun predstavila pomočnica vodje oddelka za področje finančnega poslovanja Marija Kos: »Po pregledu in oceni načrtovanih prejemkov in izdatkov Občine Kamnik so predlagane ustrezne korekcije tako v smislu povečevanja kot tudi zmanjševanja nekaterih postavk v proračun. V predlogu rebalansa so skupni izdatki ocenjeni v višini 40 milijonov evrov in so za 6 milijonov evrov oziroma 17,5 odstotka višji kot v sprejetem proračunu za leto 2023.« V okviru predloga Odloka je bila predlagana tudi nova postavka odprava posledic naravnih in drugih nesreč, v vrednosti 4.100.000 evrov, iz katere se bodo pokrivali intervencijski stroški in stroški za nujna sanacijska dela. Ta sredstva bo razporejal župan. Nujna sanacijska dela so sedaj predvsem usmerjena na plazove, ki ogrožajo hiše. Takih lokacij je še šest. »Odločili smo se, da dokončamo že začete investicije, medtem ko nenujne prestavimo za nedoločen čas, saj smo sedaj vse moči usmerili v sanacijo,” je o vrstnem redu sanacije povedal kamniški župan Matej Slapar.
V novem rebalansu proračuna so tako povečali sredstva za vzdrževalna dela v osnovnih šolah, saj je treba sanirati toaletne prostore na PŠ Zgornji Tuhinj in streho na OŠ Stranje, kjer so želeli postaviti sončno elektrarno, ki jo sedaj še ne bo.
Zaradi poplav se bo zamaknila tudi izdelava OPPN-jev (podrobni prostorski načrt), saj je na zemljiščih treba najprej izvesti protipoplavne ukrepe. Zmanjšala se bodo sredstva za financiranje asfaltiranja petih odsekov v občini, postavitev obcestnih ograj in urejanja odsekov varnih šolskih poti na Potoku in v Hruševki. Ne bo tudi prišlo do načrtovane razširitve javne razsvetljave (Šmarca, Zg. Tuhinju, Lazah, Podgorje). Za pokritje stroškov, vezanih na raznovrstne aktivnosti na področju zaščite, reševanja in nudenja pomoči, je bilo za leto 2023 v proračunu namenjenih 70.000 evrov, ta znesek sedaj v proračunu znaša 116.000 evrov.
Med ujmo so bile poškodovane številne kolesarske in pešpoti v občini. Nekatere so zaprte in jih ne bodo vzdrževali. Če želijo na Občini Kamnik biti upravičeni do nepovratnih evropskih sredstev, morajo do konca leta sanirati kolesarsko pot Kamnik-Godič. Več sredstev bo namenjeno za kamniški bazen, saj ga je potrebno sanirati. Tudi obisk pred zaprtjem je bil zaradi slabšega vremena slabši kot prejšnja leta. Več sredstev bo potrebnih tudi za ureditev drugih javnih igrišč po občini. Povečala pa se bodo sredstva za vzdrževanje gozdnih in lokalih cest ter javnih poti.
Na občini so zagotovili 120.00 evrov enkratne pomoči za tiste, ki so bili najbolj prizadeti. Ves denar se bo razdeljeval v skladu s komisijami, ki bo zato ustanovljene in potem, ko bodo popisane vse škode.
Kaj se je dogajalo na intervenciji
Župan Matej Slapar je na seji tudi predstavil samo potek poplav in sanacije: »Prizadela nas je povodnja, ki je našo občino prizadela tako kot še nikoli. Takšnih podorov skal in poplav ter katastrofe še ni bilo. Uničene so bile štiri doline, in sicer doline Tunjiščice, Bistričice, Kamniške Bistrice in Črne, kjer so bile od sveta odrezane vse hiše, dobršen del pa zasute tudi do 1 metra. Območje Krivčevega je bilo zasuto skoraj v celoti, v Potoku v Črni pa so bile tudi zasute hiše do enega metra. Jug mesta Kamnik in same občine pa je bil poplavljen. Uničenih je bilo ogromno občinskih in državnih cest, brežine so razjedane in naslednje deževje, če ne bomo hitro pristopili k sanaciji, lahko ponovno ogrozijo določene objekte. Gasilci so delo začeli takoj, aktivna so bila pogodbena podjetja, Elektro Ljubljana je zagotavljala takojšnjo sanacijo izpadov. Bistrica nam je tudi uničila vodovodno napeljavo. V prvem tednu smo postavili nazaj vodovno in elektro omrežje, v drugem tednu pa smo odkopali vasi, v tretjem tednu smo dokončali skoraj vse ceste. V tej katastrofi se je pokazala tudi izjemna solidarnost. Pomagali so gasilci, kmetje, gradbena podjetja, vojska, gorski reševalci, sosedje, prostovoljci. Stopili smo skupaj. Opravili smo res veliko dela, zato smo sedaj en mesec po katastrofi, skoraj na istem, kot smo bili pred poplavami. Svoje delo pa mora sedaj opraviti tudi država.»
Vodja intervencije, predsednik PGD Kamnik Jože Oblak, je o sami intervenciji povedal: »V severnem delu občine smo imeli hude težave z močjo vode, na jugu pa poplave. Delo smo začeli 3. avgusta okoli 22. ure, število klicev pa se je stopnjevalo. Opravljenih smo imeli preko 3.680 intervencij. Organizirali smo psihološko pomoč, poskrbeli za dostavo zdravil in za komunikacijski sistem, mobilni signal je bil vzpostavljen v dveh dnevih. Odtrgal se je glavni vod vodovodnega sistema za desni breg Kamniške Bistrice, v dolžini več kot 500 metrov, zato smo tri dni s pomočjo kolegov iz Primorske in Slovensko vojsko s cisternami polnili rezervoarje in na začasna mesta dostavljali rezervoarje z vodo. Istočasno smo izvedli začasno trajno povezavo iz levega brega na desni breg Kamniške Bistrice in vzpostavili vodovod za celoten Kamnik. Posamezne hiše pa še danes rešujemo s potopnimi črpalkami, vodo pa se dovaža v rezervoarjih. Ne smemo pozabiti lokalnih kmetov in ostalih s svojo lastno gradbeno mehanizacijo, ki so se vključevali in tudi aktivno sodelovali pri sanaciji. Na deponije so vsi skupaj pripeljali 600.000 ton materiala. Problem so predstavljale tudi napačne informacije, saj so do krajanov Šmarce in domžalskih krajev prišle informacije o drugem poplavnem valu, ki so povzročile veliko paniko. «
Humanitarno pomoč je vodila Dragica Požek, predsednica KS Duplica: »Prve tri dni sem s pomočjo prostovoljcev preko Rdečega križa naročala hrano in vodo, ki so jo gasilci prevažali po terenu. Delali smo od jutra do večera. Nato so se nam začeli oglašati tudi donatorji. Do nas so prišla tudi gasilka društva iz Pomurja, ekipe Radia Aktuala in Radia Veseljaka. Vodo je prispeval Joc Pečečnik. Z razkužili, čistili, pohištvom, oblačili, vodo in hrano smo oskrbovali občini Kamnik in Komenda. Vse te stvari še vedno imamo in jih lahko občani še vedno prevzamejo pri nas. Še nikoli nismo bili tako povezani kot med poplavami”.
