Krajevni odbor Rdečega križa Moste, ki že 70 let aktivno, prostovoljno in humanitarno deluje v vaseh Moste, Suhadole in Žeje, zadnje leto pa kar v vseh poplavljenih krajih v Komendi, je letošnji prejemnik zlatega priznanja Občine Komenda. Priznanje je razveselilo tako zdajšnjo predsednico Moniko Švigelj kot nekdanjo predsednico Marijo Špehonja, ki sta skupaj z več kot 20-članskim odborom gonilni sili prostovoljnega humanitarnega delovanja. Kot najbolj pomemben pri svojem delu izpostavljata osebni stik, saj vse članice odbora do potankosti poznajo območje, na katerem delujejo, seveda pa brez vrednot, kot so prostovoljstvo, etika, empatija, njihova pomoč ne bi mogla obstajati, kar se je še posebej pokazalo ob lanskih poplavah, ki se bodo za vedno vtisnile v spomin Komendčanov.
Razvoj krajevnega odbora Rdečega križa Moste je bil že od začetka leta 1953 tesno povezan z delovanjem šole v Mostah. Ustanoviteljica in prva predsednica odbora je bila učiteljica v tej šoli Iva Fakin, ki je k sodelovanju povabila članice Antifašistične fronte žena (AFŽ), dekleta Društva prijateljev mladine Slovenije (DPMS) in vse prostovoljce, ki so želeli sodelovati v dobrodelnih akcijah.Prva delovna akcija je bila krvodajalska akcija v moščanski šoli, kasneje pa so potekale nabiralne akcije hrane, kurjave, oblačil, obutve, posteljnine, šolskih pripomočkov in gradbenega materiala. Poleg tega so pod okriljem odbora, ki deluje v sklopu Območnega združenja Rdečega križa Kamnik, potekali tudi različni izobraževalni tečaji, zdravniška predavanja, tečaji prve pomoči, obdarovanja itd.
Po Ivi Fakin je vodenje prevzela Cvetka Završnik, nato je odbor trideset let vodila Franca Zabret, nasledila jo je Marija Špehonja iz Žej, ki je bila predsednica več kot dvajset let. Ker so se v zadnjem času posvetili pomladitvi članstva v odboru, je predsedniško funkcijo januarja letos prevzela Monika Švigelj iz Most. »Zavedam se, da stopam v velike čevlje. Ne samo zaradi dobrega dela moje predhodnice, temveč tudi zaradi njene predhodnice. Franca Zabret je moja teta in že od otroštva moja vzgojiteljica ter mentorica, pa tudi vzor pri izbiri poklica,« pravi Monika, ki je sprva končala srednjo medicinsko šolo, potem pa jo je poklicna pot peljala v pedagoške vode.
Vse predsednice so nadaljevale dobro delo predhodnic, Monika pa še posebej izpostavlja, da občuduje modrost žensk pred njo, ki so vedno dajale zgled, kako pristopiti do ljudi v stiski. Danes krajevni odbor sestavlja 22 aktivnih članic; v Suhadolah delujejo Marinka Boroša, Klara Berlec, Polonca Pibernik, Tatjana Burnik, Irma Repnik, Francka Maleš in Jerica Avbelj; v Žejah Marija Špehonja, Angelca Zver in Irena Zalokar; v Mostah pa Vera Kepic, Ana Korbar, Marija Slapar, Nikolaj Zalaznik, Ivanka Krumpestar, Milka Gašperlin, Mari Košir, Olga Gros, Marina Crnkovič, Romana Ravnikar, Veronika Škrlj in Monika Švigelj. Poleg tega imajo tudi tri častne članice, to so Franca Zabret, Marija Čehun in Mimi Koncilija.
Vrednost krajevnega odbora se je še posebej pokazala ob lanskih poplavah, ki so močno prizadele skorajda celotno občino Komenda. »To je bilo vojno stanje. Česa takega ne pomnimo. Naš odbor nima primernih prostorov, v šoli, kjer običajno delujemo, se je delalo, zato so nam pakete sprva vozili kar na bencinsko črpalko, kasneje pa h gasilcem,« pove Marija. V krajevnem odboru Moste so že kmalu po nepozabnem 4. avgustu začeli razdeljevati humanitarno pomoč, kar poteka še danes, deset mesecev po poplavah, poleg tega so uredili, da je imelo društvo upokojencev odprto pisarno, kjer so starejšim ljudem pomagali izpolniti obrazce. Obveščanje o tem, kasneje pa tudi o vzpostavitvi humanitarnega centra, kjer so svoje moči združili RK Moste, Župnijska Karitas Komenda, Ustanova Petra Pavla Glavarja Komenda in Medgeneracijsko središče Komenda, so članice Rdečega križa izvajale od vrat do vrat. »Ljudje so s srcem sprejeli pomoč, pakete, sploh pa darilne kartice trgovin, ki smo jih delili. Hudo je bilo, pojavile so se duševne stiske. Strah ostaja še danes. Ob dežju se ljudje zbujajo in podoživljajo dogajanje tistega jutra,« razlaga Monika. Stiska sovaščanov se seveda močno dotakne deklet Rdečega križa, ki ne delijo le finančne oz. materialne pomoči, temveč so tudi psihična opora. Kako pa jo predelujejo one? »Ko daješ in si koristen ter vidiš hvaležnost ljudi, se lastna stiska manjša,« meni Monika, medtem ko Marija doda, »lahko pomagaš, več ne moreš. Oni trpijo, ti si samo tisti, ki pomaga.« Monika zato meni, da bi bile za celotno skupnost nujne delavnice, v katerih bi se naučili, kako predelati te travme, ki ostajajo. To je tudi ena od nalog, ki jih je zapisala v svoj program, saj je duševno zdravje temelj življenja. Poleg tega si v RK Moste želijo tudi lastnih prostorov, kajti tisti, ki jih imajo v stari mlekarni, predvsem zaradi starih, vratolomnih in majavih stopnic niso primerni. Do lani je odbor pestilo pomanjkanje finančnih sredstev, ki jih zagotavljajo tudi s članarino, a po poplavah se jim je pridružilo ogromno novih članov. Med njimi je največ žensk, zato Monika k delu v odboru vabi tudi kakšnega moškega.