Tudi letos je Kulturno društvo Jože Gostič Homec v sodelovanju z Opero HNK Zagreb organiziralo ogled operne predstave v zagrebški operi. V petek, 1. marca, smo se odpravili na ogled opere Nabucco. Dogodek je potekal v okviru 24. Gostičevih dnevov, slovesnostih, ki potekajo v spomin na opernega pevca tenorista Jožeta Gostiča. Prireditve, operne predstave in koncerti letos potekajo na Homcu, v SNG Opera in baletu Ljubljana in Operi HNK Zagreb.
Operni pevec Jože Gostič se je rodil 5. marca 1900 v Stari Loki pri Škofji Loki, ampak je svoje otroštvo in mladost preživel na Homcu, v kraju, s katerim je ostal povezan vse življenje. Glasbeno nadarjenost so imeli v družini, saj je bil oče orglar, mama pa pevka v cerkvenem zboru v krajevni cerkvi. Tudi sam se je najprej izšolal za orglarja, potem pa se je vpisal na Državni konservatorij v Ljubljani in postal član zbora Opere slovenskega narodnega gledališča. Po izpopolnjevanju pevske tehnike na Dunaju je postal član in ljubljenec občinstva Opere hrvaškega narodnega gledališča v Zagrebu. Ustvaril si je mednarodno kariero, saj je pel tudi v dunajski mestni in državni operi ter gostoval v različnih evropskih državah. Blestel je v vlogah v opernih predstavah: Jevgenij Onjegin, Trubadur, Werther, Aida, Othello in drugih.
Gostičevi dnevi so prvič potekali leta 2000 ob 100. obletnici rojstva Jožeta Gostiča, in sicer na pobudo ravnatelja zagrebške opere HNK Lojzeta Kranjčevića. Takrat so med drugim odkrili doprsni kip pred njegovo domačijo, izdali zgoščenko s posnetki njegovih nastopov in monografijo. V Zagreb pa so se odpravili kar dvakrat. Prvič, ob izidu knjige, so poslušali opero Trubadur, drugič, ob 100. obletnici rojstva, pa Nabucco, ki je na takšen način tudi povezana z Jožetom Gostičem, saj po nastopanju v tej operni predstavi ni znan. Nabucco smo poslušali tudi tokrat.
Tretja opera Giuseppeja Verdija Nabucco predstavlja enega izmed njegovih največjih uspehov. Zgodba libretista Temistocla Solera temelji na starozavezni biblijski zgodbi o osvoboditvi Hebrejcev izpod babilonskega suženjstva. Gre za boj asirskega voditelja Nebukadnezarja proti Izraelcem, prepletenega z ljubezensko zgodbo in spletkami. Opera je bila prvič uprizorjena v milanski Scali leta 1842, zborovsko petje, izvedbo in vsebino pa so hitro povezali s takratnim političnim dogajanjem, sanjami o zedinjeni Italiji in osvoboditvi izpod habsburžanske oblasti. Giuseppe Verdi je tako postal simbol združevanja Italije. Tudi tokratna uprizoritev, premierno izvedena leta 2022, je imela takšen pridih. Predstavo je režiral Giancarlo del Monaco, dirigiral Robert Homen, v vlogi Nabucca pa se je predstavil baritonist Siniša Hapač, ki je v okviru Gostičevih dni že nastopal v Domžalah.
V nedeljo, 4. marca, je na Homcu v okviru Gostičevih dni potekala spominska sveta maša, v soboto, 9. marca, pa bo v SNG Operi in baletu Ljubljana uprizorjena opera Werther, v kateri je blestel tudi Jože Gostič.
Eva Grašič