Trzinsko literarno srečanje, ki vsako leto poteka vzporedno z mednarodnim srečanjem pisateljic in pisateljev ter pesnic in pesnikov na Bledu, ki ga redno pripravlja Slovenski center PEN, je že tradicionalno. Tone Peršak, ki je tudi tokrat povezoval nepozaben literarni dogodek, je v dvorano Marjance Ručigaj povabil tri silno zanimive ustvarjalce in sogovornike, ki jih je v uvodu tudi predstavil, nato pa smo jih podrobneje spoznali še skozi njihove literarne stvaritve.
Kot prva se nam je predstavila kanadska pisateljica Kim Echlin, ki nas je pri priči navdušila s svojim edinstvenim pristopom k pripovedovanju zgodb, ki so od nekdaj ključen del njenega življenja. Kim je nagrajena romanopiska, prevajalka, urednica in učiteljica, na omenjenem literarnem srečanju pa nam je predstavila čudovito zgodbo, ki po eni strani močno spominja na nam poznane pravljice s srečnim koncem, po drugi strani pa vpeljuje tudi morda nam manj poznano temačnost. Čeprav smo lahko prisluhnili le delčku njenih ustvaritev, je poslušalcu oziroma bralcu hipoma jasno, zakaj je avtorica prejemnica številnih nagrad.
Nadalje je besedo povzel priznani in večkrat nagrajeni turški avtor Hakan Yaman, ki je s svojim delom prav tako zaplul v nekakšno temačnejše obdobje sodobne turške družbe oziroma države. V svojih delih se Yaman pogosto dotika političnih vprašanj, ki so ga tako ali drugače zaznamovala, posredno ali neposredno. S svojim literarnim doprinosom nas je avtor popeljal skozi tri državne udare, ki so oblikovali današnjo podobo Turčije. Četudi gre za izmišljeno zgodbo, se Hakan z izredno močnimi in natančnimi zapisi močno približa politični podobi tedanje in današnje turške družbe. Grozljiva zgodba, a zaradi avtorjevih tankočutnih zapisov tudi silno ganljiva.
Tretja gostja je bila mlada beloruska ustvarjalka, ki trenutno živi in deluje v okolici Londona. Hanna Komar je pesnica in aktivistka, ki v svojih delih povečini izpostavlja močno aktivistično noto. Tudi v predstavljenih pesmih zapazimo omenjeno, osredotoča pa se predvsem na travme iz otroštva, ki so jo oblikovale, zaznamovale in spremenile. Dandanes nanje gleda drugače, saj je kljub mladosti izkusila še marsikaj. In teža življenja se jasno odraža tudi v njenih zapisih, ki so nas vse pretresli, hkrati pa se nam je ob njenih besedah kar milo storilo.
Mislim, da je odveč še dodatno hvaliti, saj verjamem, da je izjemna moč pričujočega literarnega večera že dovolj jasno izražena v zgornjem opisu. S štirimi različnimi ustvarjalci, kamor seveda prištevam tudi povezovalca programa, Toneta Peršaka, smo se tistega literarnega četrtka sprehodili skozi štiri različna ozadja, štiri različne zgodbe, štiri različna življenja.
Barbara Kopač