petek, 1 novembra, 2024
8 C
Kamnik
8 C
Kamnik
petek, 1 novembra, 2024
8 C
Kamnik
petek, 1 novembra, 2024
8 C
Kamnik
petek, 1 novembra, 2024
DomovAktualnoKjer ni občutka nadzora, se kršijo pravice delavcev

Kjer ni občutka nadzora, se kršijo pravice delavcev

Tako opozarjajo v Delavski svetovalnici, organizaciji, v kateri se osredotočajo na zaščito pravic delavk in delavcev ter ranljivih skupin. Delavska svetovalnica ima sedež sicer v Ljubljani, a že leto dni deluje tudi v Kamniku, kjer so v tem času obravnavali že precej primerov kršenja delavskih pravic. V prihodnje bodo svojo prisotnost v Kamniku in tudi okoliških krajih (Domžale, Mengeš, Trzin, Komenda) še okrepili.


Pri svojem delu opažajo, da manjša mesta niso nič manj izpostavljena kršitvam delavskih pravic, saj tu ni mreže, na katero bi se ljudje lahko zanesli, hkrati pa so manjša mesta umaknjena od raznih nadzornih organov. To daje občutek prikritosti oz. vtis, da teh težav ni. A pod krinko povezanosti lokalne skupnosti se pogosto skriva marsikaj z vidika kršitev pravic delavcev, opažajo v Delavski svetovalnici. Pri tem opozarjajo, da ne gre zgolj za kršenje pravic s strani delodajalcev, temveč tudi inštitucij, ki izvajajo določene postopke.

V Kamniku se pojavljajo podobne kršitve kot drugod po Sloveniji, kot so neizplačilo plač, presežek nadur, sumljive odpovedi delovnega razmerja, šikaniranje na delovnem mestu, delo na črno. »Večinoma je dovolj neposredno soočenje z delodajalcem. Če to ne zaleže, se poslužujemo tudi sodnih postopkov,« je na novinarski konferenci povedal Goran Lukić, zagovornik društva Delavska svetovalnica. Seveda si želijo, da bi bilo teh primerov čim manj, a na podlagi izkušenj s terena vidijo, da bo dela še veliko. Tudi zato bodo svoje delovanje v Kamniku in okoliških krajih še okrepili. Ob tem še posebej apelirajo na mlajše delavce, saj opažajo, da se delavske pravice pogosto kršijo prav mladim.

Pri svojem delovanju opažajo dve stvari: da se delavci, ki so jim kršene pravice, pogosto na njih obrnejo (pre-)pozno, in da nimajo dovolj dokazov. Zato Luka Lukič, tudi zagovornik Delavske svetovalnice, svetuje dvoje. »Najhujše je, da več let trpiš zlorabo, a imaš bore malo pokazati. Zato si morajo delavci shranjevati ali zabeležiti vse v zvezi s konfliktom, na primer: klici ali nalaganje dela med bolniško odsotnostjo, grožnje zaradi odsotnosti ipd., saj so ti dokazi dobrodošli v morebitnih sodnih postopkih. Prav tako je pomembno, da nas oseba, ki meni, da se ji godi krivica, pokliče takoj. Ko so določeni roki zamujeni, je stvar precej težja, v določenih primerih pa tudi izgubljena, pa ni treba, da je tako,« opozarja Lukič in dodaja, da so zaposleni v Delavski svetovalnici na voljo za pomoč, oporo in znanje, ampak na koncu je stvar posameznika, kako bo oz. če bo uveljavljal svoje pravice.

Predstavniki Delavske svetovalnice so v Kamniku na voljo vsak drugi četrtek. Izpostava v Kamniku pokriva tudi sosednje občine Domžale, Mengeš, Trzin in Komenda, tako da vabijo vse, ki menijo, da se jim kršijo pravice ali imajo kakršnokoli vprašanje v zvezi z delovnimi razmerji (pogodba o zaposlitvi, izplačilo plače, plačilna lista, nesreče na delovnem mestu …), da se obrnejo na njih. »Vsak, ki pride do nas, dobi razpoložljive informacije, potem pa korak po koraku pomagamo pri reševanju težav. Če je rok za ukrepanje kratek, smo seveda na voljo takoj,« pravi Goran Lukić. Za srečanje se lahko dogovorite na brezplačni telefonski številki 080 1434, elektronski pošti info@delavskasvetovalnica.si ali na telefonu 051 365 966.

SORODNI ČLANKI

VREME

Kamnik
fog
8 ° C
9.2 °
7.9 °
93 %
1.5kmh
99 %
pet
12 °
sob
18 °
ned
13 °
pon
14 °
tor
12 °

SLEDITE NAM NA

Najbolj brano