Med 6. in 10. marcem je v nemškem mestu Sonthofen potekal mladinski parlament Alpske konvencije (krajše YPAC). Tudi letos so se ga poleg avstrijskih, nemških, švicarskih, francoskih, italijanskih in lihtenštajnskih ter mariborskih udeležili dijaki kamniške Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra, ki so se po nekaj koronskih letih, ko je srečanje potekalo na daljavo, enkrat pa je bilo celo odpovedano, razveselili dela v živo.
Mentorici letošnje kamniške ekipe sta bili Gabi Dernulovec in Rafaela Kožlakar, delegacijo so predstavljali dijaki Jaka Rudolf, Žan Gerič, Tjaša Bartol, Mykhailo Olishevskyi, Tijana Milošević, Eva Lončar, Kim Osenar, Eva Burger in Sara Muršak. Teden je dijakom prinesel nove izkušnje, tako delovne kot prostočasne, od debatiranja, izmenjave idej, soočenja s strokovnjaki, sestankov, predstavitev postulatov lokalnim politikom do večera s karaokami in skupinskih druženj. »V solzah smo se poslovili od vseh. Najtežje je bilo slovo od tistih, ki naslednje leto ne bodo več del YPAC-a. Po hektičnem tednu smo se vrnili domov polni spominov,« o izkušnji pravi Tijana, medtem ko Tjaša dodaja, da je bila celotna izkušnja izredno zanimiva, saj je z njo pridobila veliko novega znanja o Alpah, politiki in drugih državah nasploh. Poleg novega znanja se kamniški dijaki vračajo v domovino tudi s sklenjenimi novimi prijateljstvi. Tudi zaradi tega vsi v en glas zatrjujejo, da se bodo nedvomno udeležili tudi prihodnjega srečanja. To bo po letu 2015 zopet potekalo na kamniški srednji šoli.
Letošnja krovna tema je bila kakovost življenja v alpskih regijah, ki se je delila na štiri podteme: problemi v turizmu, družbeno sobivanje, okoljski problemi in kulturno življenje. »Vsak komite je izpostavil nekaj problemov in poskušal poiskati ideje za njihovo rešitev. Vsak komite je pripravil tri resolucije, na generalni skupščini pa smo nato izglasovali osem najboljših. Ena izmed resolucij nosi naslov Od Chamonixa do Maribora: An Animal Interrail, po kateri bi gradili tunele in prehode za živali. Ideja izvira iz želje, da ne bi ločevali ekosistemov zaradi cest in človeškega ugodja. Ta postulacija je bila na koncu izbrana za najboljšo. Druga resolucija nosi ime: Improving the Alps One Message at a Time, ki predstavlja idejo, da bi ob prihodu v alpsko regijo dobili SMS, ki nam bi povedal nekaj enostavnih informacij o regiji, v kateri smo (javni prevoz, kako ločevati ipd.). Ta ideja je bila izbrana na drugo mesto po mnenju ostalih delegatov. Veliko politikov je bilo navdušenih nad to idejo tudi na petkovi zaključni prireditvi, kar si štejemo v čast, saj je bila predsednica komiteja, v katerem so pripravili ti dve resoluciji, Tijana,« je o temah, o katerih so debatirali mladi, povedala Kim Osenar.
Slovenski dijaki sprejete predloge vsako leto predajo tudi slovenskim politikom. Letos jih bodo predstavili predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič, nato pa še kamniškemu županu Mateju Slaparju.