V torek je v Mladinskem centru Kotlovnica potekala okrogla miza o Kreativni četrti Barutana z naslovom Kaj je KČB in kaj bo KČB. Okrogla miza je bila ena izmed aktivnosti v okviru projekta Naredimo kreativno četrt Barutana, s katerim mladi želijo vzbuditi razvoj kulturno-družbenega centra na območju nekdanje smodnišnice preko dialoga z odločevalci in javnostjo. Na okrogli mizi so sodelovali Matej Slapar, Primož Jeras, Maja Toni, Eva Žurbi in Jaka Podjed.
V okviru desetmesečnega Erasmus projekta so mladi pripravili Mladinsko idejno vizijo Kreativne četrti Barutana. Načrtujejo organizacijo 62 različnih dogodkov, 220 izobraževalnih aktivnosti in 84 družabnih dogodkov letno. Za vse te aktivnosti potrebujejo več prostorov, kot so učilnice, razstavni prostor, čajna kuhinja, skladišča, bar in prireditvena dvorana.
»Ugotovili smo, da je trenutno smodnišnica v precej negotovem in slabem stanju, kar nam onemogoča celovito izrabo prostora. Smo pa tu pripravili kar nekaj dogodkov med drugim Mesto Mladih, festival Kamfest, praznovanje 60-letnice Roda bistriških gamsov, Urbano akademijo in se številne druge dogodke, ki smo jih lahko večinoma izvajali le na prostem, saj sama stavba, kjer je nekoč bilo ključavničarstvo, nima uporabnega dovoljenja,« je problematiko predstavila Eva Žurbi in podarila, da so izoblikovali pet glavnih smernic, s pomočjo katerih bodo razvijali Kreativno četrt Barutnano (KČB).
Eden izmed problemov, na katerega so mladi naleteli, je infrastruktura, saj območje ni primerno za izvajanje mladinskih družbenih dejavnosti. Želijo si, da občina čim prej sprejme OPPN, saj bo le tako možna obnova objektov in priprava investicijskega projekta. Mladi si tudi želijo, da bi bila Kreativna četrt Barutana prednostno namenjena javnim programom, s poudarkom na mladinskih programih, kar je pogoj, da bo četrt sledila konceptu podpornega okolja. V sami četrti želijo zasnovati prostore, ki bi se lahko oddajali mladim ustvarjalcem. A k souporabi prostorov bi radi povabili tudi druge, kot so člani krajevnih skupnosti, nevladnih organizacij in ostali posamezniki. Radi bi ustvarili prostor za izmenjavo idej, znanj in izkušenj.
Vsi udeleženci okrogle mize so se strinjali, da ima Barutana velik potencial za izboljšanja kakovosti življenja v Kamniku, a je do tega, da zaživi v svojem popolnem potencialu, potrebno še nekaj dela.