Neutrudni pisatelj Ivan Sivec se zopet predstavlja z dvema novima knjigama. V romanu Naplavina davnega spomina je Mengšan, po rodu sicer iz Most pri Komendi, zapisal tisočletno zgodovino Sivčevega rodu, v daljši noveli s protivojno vsebino Moja lepa Ukrajinka pa opisuje veliko ljubezen med Slovencem in Ukrajinko ter se dotika teme nadomestnega materinstva.
Ivan Sivec je v roman Naplavina davnega spomina strnil tisočletno zgodovino svojega rodu. V desetih obsežnih poglavjih, ki zajemajo obdobje od Karantanije do samostojne Slovenije, bralec spremlja kroniko Sivčeve rodbine, vsako poglavje pripoveduje eden od pisateljevih prednikov, zadnjega seveda pisatelj sam. Knjigi je dodano tudi bogato in povedno slikovno gradivo. Roman je ustvarjen s kančkom domišljije, saj pred letom 1580 ni natančnejših podatkov o pisateljevem rodu, in na podlagi mnogo pisnih ter tudi slikovnih dokumentov, ki se naslanjajo na Družinsko kroniko družine Sivec od leta 1590. Na podlagi Nadškofijskega arhiva Ljubljana, dokumentov Matičnega urada Kamnik in obsežne strokovne literature jo je pripravil dr. Rajmund Lampreht, raziskovalni zgodovinar. »Ta knjiga je morala nastati. Načrt zanjo sem pestoval v sebi že več kot deset let, hodila je z menoj po stoterih poteh na Sv. Primož nad Kamnikom, iskala je svoj prostor pod soncem že vse od osamosvojitve Slovenije,« je ob objavi ”spominov iz preteklosti” dejal Sivec, za katerega dr. Jožef Magdič, jungovski psihoanalitik, v spremni besedi romana zapiše, da je arhetipski literat, ki svoje ustvaritve črpa iz lastne arhetipske preteklosti oz. globine.
V knjigi Moja lepa Ukrajinka pisatelj opisuje pretresljivo ljubezensko zgodbo med Ukrajinko Ólenko in Slovencem Vitom. Slednji se na službenem potovanju znajde v Kijevu tik pred vojno, tam pa doživi najglobljo ljubezensko izkušnjo. Osebna pripoved je pripeta na dogajanje v zvezi z nadomestnim materinstvom, dramatično pa se zaključi v prvih dneh ruske agresije v Ukrajini. Pripoved je protest proti ruski agresiji in opozorilo na jalovo moč svetovne skupnosti, ki vojne ne zmore ustaviti.