S temi besedami je Matjaž Brojan sprejel naziv častnega občana na torkovi slavnostni seji Občine Domžale. Podeljene so bile tudi še ostale plakete (bronasta, srebrna, zlata) in nagrade Občine Domžale. Praznovanje je bilo še posebno slavnostno, saj občina praznuje 70. let.
Slogan letošnjih praznovanj je Odprimo vrata na stežaj. Z njim so želeli izpostaviti dejstvo, da so občinska vrata odprta vsem. Tako občankam in občanom, krajevnim skupnostim, organizacijam, javnim zavodom, podjetjem kot tudi vsem tistim posameznikom, ki si želijo dvigniti zavedanje o pomenu skupnosti. Naslednjo sredo bo tako na Občini Domžale dan odprtih vrat.
Častna govorka je bila domžalska županja Renata Kosec, ki je v svojem govoru povedala: »Ob praznovanju osebnih jubilejev se navadno ozremo nazaj na opravljeno delo. V ospredje stopijo vsa dobra dejanja, pomembni dogodki in druženja z najbližjimi. Še najbolj pa nam v spominu ostanejo odnosi s tistimi, ki sledijo zastavljenim ciljem in so usmerjeni v razvoj vseh nas, javnega dobra in s tem naše lokalne skupnosti. Prav njihove, v preteklosti drzne ideje so pripeljale občino Domžale do točke, kjer smo danes. Ozremo se tudi v prihodnost. Naša občina nosi številne zaklade, ne samo v naravnih danostih in geografski legi, temveč predvsem v ljudeh, ki tukaj živijo. Prav ti ljudje s svojim znanjem in izkušnjami, nesebičnostjo in preprostostjo predstavljajo pomemben gradnik naše lokalne skupnosti. Morebiti jih manj poznamo, saj se ne izpostavljajo, nase pa opozarjajo s svojim predanim in vestnim delom. Prav oni so skupaj z nami zagotovilo, da bomo lahko uresničili vse smele napovedi in cilje, ki smo si jih zadali, ter tako občino Domžale popeljali med najboljše«. V svojem govoru se je spomnila tudi na upokojence in na mlade. Letos bosta namreč javnosti predstavljana mlada podžupan in mlada podžupanja, s katerimi želijo vsem mladim dokazati, da v politiki ni nič slabega. Županja je ustanovila tudi Svet za starejše, posvetovalno telo, ki si bo prizadevalo odpraviti diskriminacijo starejših v naši lokalni skupnosti, poleg tega pa svoja prizadevanja usmerili v ureditev pomoči na domu in dnevnega varstva starejših.
A glavna slava je pripadala letošnjim občinskim nagrajencem. Zaradi bolezni je častni govor Matjaža Brojana prebral voditelj večera Romih. V svojem govoru se je nagrajenec z ganljivo mislijo zahvalil svojemu mestu, ki ga je opisal v številnih knjigah in člankih. » Biti Domžalec ali Domžalčan, kakor je komu ljubó, ni kar tako. Nekoč, ko sem delal na Radiu Slovenija, me je poklical urednik dnevno informativne redakcije in mi rekel: »Kolega Brojan, iz vaših prispevkov je videti, da mislite, kako gre os sveta skozi Domžale!« Odgovoril sem mu: »Tega jaz ne mislim, jaz to vem, zame gre os sveta res skozi Domžale.« Potem ni bilo več očitka, le zasmejal se je. Današnjo počastitev, ki jo doživljam, sprejemam ob vsem tudi kot priznanje našim prednikom, ki so ustvarili naš kraj. Do leta 1925 – to je znano – smo bili še vas, a taka vas, ki je odmevala po vsem slovenskem svetu, s slamniki pa po vsej srednji Evropi. Dve šoli, dve godbi, 25 tovarn, množica zaposlenih z delom na domu za 12.000 ljudi, številna društva, klubi, zbori in vse ostalo. Globok poklon, namenjen vsem njim iz vsaj 100-letne odmaknjenosti časa. Povem naj, da bom tej moji ljubi občini namenil vse pisne in druge sledi ter predmete mojega vseživljenjskega dela v spremljanju Domžalcev skozi čas. 750 je fasciklov vsega, vsa domžalska bibliografija: 300 knjig, brošur in zloženk in drugega bo ostalo mojemu kraju za vse čase. Domžale čutim kot veliko nagrado življenja, priložnost, da jih lahko raziskujem, pa kot pravo božjo milost. Zelo, zelo sem navezan nanje: z vezmi, ki me vežejo na moj kraj za vse čase. Vse, kar počnem, je determinirano in povezano s črko D. Ta črka predstavlja vse moje prioritete. Vse gre na D: dom, družina, delo, domovina in seveda Domžale. Naj v vsej vzhičenosti, ki jo doživljam v teh slavnostnih trenutkih, izrečem nekaj lepih, srčnih, izbranih, predvsem pa iskrenih besed: Domžalci, rad vas imam!,« je zapisal veliki poznavalec zgodovine in sedanjosti Domžal Matjaž Brojan, ki je ta naziv prejel za življenjsko delo na področju ohranjanja kulturne dediščine ter novinarsko delo.
Podelili pa so tudi še ostala priznanja. Miha Kosec je za življenjsko delo na področju športa, posebej pa za prispevek k razvoju smučarske panoge in izdajo monografije Smučanje v Domžalah skozi čas prejel zlato plaketo.
Srebrno plaketo so prejeli člani Moškega pevskega zbora Radomlje ob 50-letnici aktivnega delovanja in bogatenja kulturne dejavnosti v krajevni skupnosti, občini, državi in tujini ter Danijela Šraj za dolgoletno ustvarjalno delo na ljubiteljskem kulturnem področju in za prostovoljno delo v Krajevni skupnosti Radomlje.
Bronasto plaketo so dobili Roman Kos za prispevek k ohranjanju kulturne dediščine, posebej slamnikarstva, Marija Skok za dolgoletno srčno in prizadevno delo v Društvu upokojencev Vir ter za opravljanje prostovoljskega dela v drugih društvih in Matjaž Pavovec za izjemno delo v Smučarskem klubu Ihan in pri razvoju biatlona v Sloveniji.
Podelili so tudi štiri nagrade, in sicer Tatjani Horjak za požrtvovalno delo na področju kulture, zlasti v okviru Mešanega pevskega zbora Klas Groblje in Krajevne skupnosti Jarše – Rodica, Darku Flisu za športno dejavnost in promocijo Občine Domžale, Športnemu rekreativnemu društvu Konfin – Sveta Trojica ob 30-letnici uspešnega dela na področju ohranjanja dediščine in uveljavljanja prostovoljstva, Jožetu Kraglju za izjemno požrtvovalno delo v Kulturnem društvu foto kino in video klub Mavrica Radomlje ter Tadeju Stražarju za dolgoletno požrtvovalno delo v Kulturnem društvu Miran Jarc Škocjan in Godbi Domžale.
Program so glasbeno popestrili sopranistka Eva Černe Avbelj, baritonist Martin Kozjek, pevke in pevci Otroškega pevskega zbora OŠ Rodica z zborovodkinjo Emo Cerar in pianist Simon Dvoršak.
Foto: Rok Majhenič