Lekarna Domžale se je pridružila mreži demenci prijaznih točk, kar pomeni, da bodo lekarniški farmacevti nudili osnovne informacije o demenci, njenih znakih in prepoznavanju, in tako v lokalnem okolju pripomogli k razumevanju bolezni in s tem pomagali pacientom ter njihovim svojcem.
Demenca je kronična napredujoča bolezen možganov, ki se kaže z motnjami spomina, mišljenja, orientacije, prepoznavanja, razumevanja, presoje, učnih sposobnosti in izražanja. S starostjo možnost, da zbolimo, narašča. Z zgodnjim odkrivanjem se da bolezen upočasniti in pacientu z zdravili in ustreznimi pristopi zagotoviti večjo kakovost življenja.
V Lekarni Domžale bodo izvajali naslednje aktivnosti: zagotavljali primerno sporazumevanje z osebami z demenco, informirali, usmerjali in pomagali pacientom z demenco in njihovim svojcem, ozaveščali laično javnost o tej bolezni, izvajali storitev farmacevtske obravnave na način, ki je prijazen do oseb z demenco, pripravili osebno kartico zdravil, pregled uporabe zdravil, prepoznavali težave ob neželenih učinkih zdravil, dajali predloge za izboljšanje kakovosti življenja in podali priporočila za ukinitev ali zamenjavo zdravil, ko je to potrebno. »Menimo, da lahko s pomočjo podpore skupnosti, osebe z demenco ostanejo dlje časa aktivne in tako živijo kakovostno, samostojno in varno. S tem ohranjajo tudi dostojanstvo in spoštovanje. Lekarniški farmacevti Mestnih lekarn jim bomo pri tem z veseljem pomagali,« je na odprtju poudarila direktorica Mestnih lekarn Varja Suhodolčan.

Za pridružitev mreži demenci prijaznih točk se je odgovornim v Mestnih lekarnah zahvalila Štefanija L. Zlobec, predsednica Spominčice-Alzheimer Slovenija, strokovnega združenja, katerega primarni namen in cilj je zagotavljanje strokovne in učinkovite pomoči osebam z demenco, njihovim svojcem ter skrbnikom. Predsednica je poudarila, da je zelo pomembno, da se mreža širi, trenutno imajo že skoraj 500 demenci prijaznih točk po vsej Sloveniji. »V slovenski družbi še vedno obstaja občutek medčloveške solidarnosti. Ni treba vedno čakati na državo, veliko lahko naredimo tudi sami,« je dejala Zlobec in dodala, da je demenca eden največjih izzivov današnje družbe, poleg tega jo še vedno spremlja stigma. »Včasih so ljudi z demenco skrivali, zdaj pa je prav, da o tem spregovorimo in se naučimo, kako pomagati. Zato je pomembno, da prepoznamo znake demence in človeka, pri katerem opazimo spremembe, usmerimo k zdravniku. Prave informacije so v veliko pomoč svojcem. Ko vemo, da moramo biti z dementnim človekom prijazni in potrpežljivi, čeprav je to včasih zelo težko, postane vse lažje – tako za bolnika kot za svojce. Svojci, ki dan in noč skrbijo za dementno osebo, so pogosto izčrpani. Zato so demenci prijazne točke še toliko bolj pomembne, saj pomagajo svojcem in bolnikom, da lahko oseba z demenco čim dlje ostane v svojem domačem okolju,« je še pojasnila.