Ustavno sodišče je januarja odločilo, da je v neskladju z ustavo del Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Domžale, s katerim je občina leta 2018 spremenila namensko rabo zemljišč v lasti Mercatorja, Slovenskega državnega holdinga in Rolteka s stavbnih zemljišč v kmetijska oziroma gozdna zemljišča na območju načrtovane Poslovne cone Želodnik.
Pobudo za presojo ustavnosti so na Ustavno sodišče vložila zgoraj našteta podjetja. Po presoji sodišča iz vsega gradiva ne izhaja, da je Občina Domžale izpodbijani ukrep spremembe namenske rabe zemljišč utemeljila na strokovnih razlogih. Sodišče je naložilo občini, da mora zagotoviti skrbno tehtanje javnega in zasebnega interesa pri določitvi oziroma spremembi namenske rabe zemljišča, pri čemer je dolžna uporabiti ustrezne strokovne podlage ter na njihovi podlagi in ob upoštevanju konkretnih okoliščin primera presoditi, ali je s spremembo obstoječe namenske rabe zagotovljeno pravično ravnovesje med interesi skupnosti in interesi pobudnikov, varovanimi s pravico do zasebne lastnine. Občina Domžale mora ugotovljene protiustavnosti odpraviti v roku enega leta.
Na Občini Domžale bodo takoj začeli pripravo zahtevane strokovne podlage, to je dokumenta o tehtanju javnega in zasebnega interesa ter bo v nadaljevanju, glede na strokovne ugotovitve, tudi sprejeli ustrezne ukrepe. Ali bo to pomenilo spremembo obstoječega občinskega načrta ali njegovo potrditev bo pokazala strokovna presoja. Na Občini Domžale še opozarjajo, da je ustavno sodišče šele dve leti po sprejemu OPN-ja, leta 2020, sprejelo odločitev, da morajo občine ob spremembi namembnosti opraviti tudi tehtanje javnega in zasebnega interesa.
Vložene tudi odškodninske tožbe
»Do spremembe občinskega prostorskega načrta je prišlo, ker se na območju ni nikoli začelo z gradnjo, pač pa je celotno območje ves čas uporabljano le kot kmetijsko in gozdno zemljišče. Pobudniki niso izkazali posebnega interesa za gradnjo, saj niso vložili zahteve za izdajo gradbenih dovoljenj. Takoj po spremembi namembnosti pa so vložili ne le zahteve za oceno zakonitosti sprememb, ampak tudi odškodninske tožbe, in sicer Mercatorja za plačilo 4.750.000 evrov in Slovenskega državnega holdinga za plačilo 8.000.000 evrov odškodnine,« so še sporočili iz Občine Domžale.
Odločitve Ustavnega sodišča pa nikakor ne pomenijo, da bo morala občina avtomatično plačati zahtevano odškodnino. Najprej bo treba s pomočjo strokovnjakov narediti tehtanje javnega in zasebnega interesa. Odškodninska obveznost bi lahko nastala le, če bi se ugotovilo, da je odlok nezakonit in da te nezakonitosti ni mogoče odpraviti. Kakšna bi bila v tem primeru višina odškodnine, bi določilo pristojno sodišče.
Lastnikov zemljišč je mnogo in interes posameznega lastnika je le en od interesov, ki se upoštevajo v postopku sprejemanja občinskega prostorskega načrta. Kaj bo določal občinski prostorski načrt, bo povedala stroka in pristojna ministrstva. Občina je dolžna izvesti tehtanje javnega in zasebnega interesa in varovati interese občine kot celote.
