V zadnjih letih je tudi na območju modronovičnih občin možno opaziti ambrozijo. Raste ob cestah in ob železnicah. Najdemo jo tudi na slabo oskrbovanih kmetijskih zemljiščih, na opuščenih gradbiščih, degradiranih zemljiščih in na parkiriščih. Gre za zelo nezahtevno rastlino, ki raste hitro. Med več kot 20 vrstami ambrozije je najbolj razširjena pelinolistna ambrozija.
Kako jo prepoznamo
Rastlina ima dvakrat pernato zelene liste brez dlačic, ki so podobni listom pelina. Steblo je okroglo in je poraslo z dlačicami. V času cvetenja je rastlina prepoznavna po moških socvetjih, ki izraščajo na koncu poganjkov kot rumene previsne žvrklje. Povprečno razvite rastline imajo od 2000 do 3000 semen. Pelinolistna ambrozija lahko začne vznikati v zgodnji pomladi, konec marca, cvetenje se začne v juliju in traja do konca oktobra.
Kako jo odstranimo
V letu 2010 je bilo z zakonom o zdravstvenem varstvu rastlin v Sloveniji predpisano obvezno zatiranje, in sicer od na začetka rastne dobe ambrozije. Lastnik zemljišča, na katerem raste ta škodljiva rastlina, mora odstraniti škodljive rastline s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del na način, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi ne obraste več ter opraviti nadaljnja redna opazovanja zemljišč v rastni dobi do konca septembra. Ukrepe je treba izvajati čez celotno rastno dobo, saj se rastlina hitro lahko samoobnovi.
Rastlino lahko odstranimo z ročnim puljenjem, prekopavanjem ali jo ožigamo s plamenom. Površine vegetacijo kosimo ali ožigamo enkrat letno, preden se vegetacija strne. V senci ali gostem poseku žvrklja oslabi. V primeru ročnega odstranjevanja se zaščitite z rokavicami in takimi oblačili, ki preprečijo stik rastline s kožo; če rastlina cveti, naj je otroci ne odstranjujejo, odrasli jo odstranjujte popoldne in se dodatno zaščitite z očali in masko.
Prijavo večjih površin, poraščenih z ambrozijo, za katere ni pravočasno izvedeno zatiranje, lahko oddate na Fitosanitarni inšpektorat Inšpekcije RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.