Poplave so zalile tudi marsikatere njive in vrtove. Na žalost so poplavljene vrtine neužitne; zrele dele rastlin, pri katerih uživamo liste in plodove, ki so bili v poplavni vodi, je treba zavreči, pospešimo pa lahko okrevanje tal. Če niste prepričani, da so pridelki za uživanje varni, jih ne uporabljajte, pri kemičnem onesnaženju ne pomaga niti toplotna obdelava, ki uniči morebitno mikrobiološko onesnaženost.
Kristina Ugrinović s Kmetijskega inštituta Slovenije vsem svetuje še: “Z oskrbo tal počakajte, dokler se tla ne posušijo, saj lahko z delom na mokrih tleh naredimo še več škode. S površine vrta moramo postrgati blato, in vrt zasuti z dobro vrtno zemljo. Za izboljšanje kakovosti prsti jo prerahljamo, na manjših vrtovih, kar z vilami in nato vse poravnamo z grabljami«. Na vrtu do konca avgusta zasedimo posevke za zeleno gnojenje (bela gorjušica, facelija, ajda, meliorativna redkev, abesinska gizotija različne že sestavljene mešanice, inkarnatka, grašica,krmna ogrščica, krmna repica žita). Najbolje, da se zasedimo več vrst; ki jih bomo jeseni ali pa nato prihodnjo pomlad, če analiza ne bo pokazala onesnaženosti tal, ki zadelali v tla oz. odstranili in zavrgli, če bo analiza tal pokazala onesnaženost. Če je v času setve setveni sloj tal suh, po setvi zalijemo, da bo vznik hiter.
Kmetovalci lahko preberete še dodatna priporočila na naslednji povezavi: https://www.kgzs.si/uploads/dokumenti/strokovna_gradiva/tehnoloska_navodila_za_kmetovalce_na_poplavljenih_obmocjih_-_poplave_2023_11.08.23.pdf.
Na Agenciji RS za okolje so pripravili in začeli z izvajanjem načrta preglednega monitoringa tal in površinskih voda po poplavah, ki so Slovenijo prizadele v začetku avgusta 2023. Monitoring tal je predviden v porečjih rek Sore, Pšate, Kamniške Bistrice, Gradaščice, Save, Savinje, Drave, Mure in Meže. Izbranih je 21 merilnih mest. Pri izboru so upoštevali več kriterijev: območje poplave, rabo tal, obstoječi podatki o onesnaženosti tal. Na vseh vzorčnih mestih bodo odvzeli vzorce v nanesenem mulju in v tleh. To bo omogočalo ločeno interpretacijo rezultatov za mulj oz. za tla. V vzorcih bodo izvedli analize na vsebnosti kovin in mineralnih olj. Izbrana vzorčna mesta so reprezentativna za širše območje in obsegajo kmetijsko in stanovanjsko rabo. Na površinskih vodotokih načrtujejo izvedbo dodatnih analiz. V vzorcih bodo izvedli analize kovin, mineralnih olj in identifikacijo organskih spojin. Z identifikacijo iščejo morebitne ostanke nevarnih organskih spojin, ki bi lahko stekle v vodotoke.
Na podlagi rezultatov monitoringa bodo občine v jeseni po potrebi na reprezentativnih mestih naročila osnovno analizo tal in analizo na težke kovine in organska onesnažila.