Danes je na Glavnem trgu potekalo slavnostno odprtje Dnevov narodnih noš in oblačilne dediščine. Letošnje festivalsko geslo »Ne vrag, le sosed bo mejak«, je povzeto iz slovenske himne in odpira vrata sodelovanju in povezovanju med različnimi kulturami, organizatorji pa se, tako kot vsako leto, trudijo, da bi s prireditvijo poudarili pomen narodne noše, njeno vlogo pri razvoju narodne identitete ter razvoju kulture in slovenske nacionalne zavesti.
Po besedah Luka Svetca, direktorja Zavoda za turizem in šport Kamnik, so Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine za Kamničane več kot le festival. » To je čas, ko se vračamo k svojim koreninam, ko oživljamo tradicijo, in s ponosom nosimo zgodbe naših prednikov, ki jih prepletamo s sodobnim časom«. Poudaril je še, da bo letošnji program navdušil vse generacije.
Kamniški župan Matej Slapar je Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine odprl z mislijo na to, da oblačilna dediščina predstavlja pomemben del narodove identitete, ki nas razlikuje od drugih narodov.
Govorom je sledil promenadni nastop Mestne godbe Kamnik, ob tem pa so se jim pod odrom pridružile njihove redne spremljevalke članice Društva kamniških mažoretk Veronika. Mestna godba Kamnik je lani zaznamovala kar dva visoka jubileja, in sicer 175. obletnico prve omembe godbeništva na Kamniškem in 125-letnico Mestnega godbeniškega društva. Društvo kamniških mažoretk Veronika pa že več kot 28 let uspešno predstavlja pomemben del dolgoletne kulturne tradicije mesta Kamnik.
Po srednjeveškem mestnem jedru je zadonela ljudska glasba pevk Predic iz Kamnika. Kot so predice nekoč predle predivo, tako zdaj Ljudske pevke predejo ljubezen do petja in starih ljudskih pesmi. Sledil je plesni nastop Folklorne skupine Kamnik, ki deluje že več kot 50 let.
Po spretnem vrtenju na odru so številni obiskovalci prisluhnili glasbi Harmonikarjev Društva Mihaelov sejem Mengeš, ki ga sestavljajo nekdanji učenci prof. Pavla Kosca. Njihov program je zelo pester, v največji meri pa ga sestavljajo narodnozabavne skladbe in tudi skladbe iz zvrsti klasike, zabavne ter filmske glasbe.
Za pravi zabavni večer so v nadaljevanju večera poskrbeli še Prifarski muzikantje, ki s pesmijo in vižami ohranjajo bogato in raznoliko slovensko ljudsko izročilo, odlikuje jih štiriglasno petje, glasbeniki kritiki pa jih uvrščajo med najboljše etno glasbene skupine na Slovenskem. V zaključku večera so nastopili člani ansambla Veseli svatje.
Program
10.00 Godba Tuhinjske doline
11.00 Tamburaška skupina Bisernica Veterani
12.00 Domžalski rogisti
15.00 Šola harmonike Cirila Spruka
16.00 Koncert skupine Beneški fantje
17.30 Koncert skupine Vruja
19.00 FOLKLORNI VEČER:
Akademska folklorna skupina Tine Rožanc
Folklorna skupina KD Brdo Kranj (Srbski plesi)
Folklorna skupina Lucinico (Italija)
21.00 Ansambel Roka Žlindre
Nedelja, 8. september
10.00 Koncert godbe pobratenega mesta Stadkapelle Trofaiach
11.00 Glasbeno plesni koncert skupine Suha Špaga
12.00 Folklorni nastopi v sodelovanju s festivalom Od Celja do Žalca:
Severna Makedonija – KUD Kočo Racin iz Skopja
Slovaška – Folklórny súbor Skaličan iz Skalice
15.00 TRADICIONALNA POVORKA NARODNIH NOŠ
Slavnostni govornik bo predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Marko Lotrič
16.30 Koncerti kamniških narodno zabavnih ansamblov:
Manca Poljanšek
skupina Joker
skupina Šus
Poleg bogatega dogajanja na odru, bodo vse festivalske dni tudi stojnice od začetka Šutne pa vse do Maistrove ulice. Najmlajši pa se bodo razveselili lunaparka na Frančiškanskem trgu.
O letošnjem pomenu povorke je spregovoril vodja območne izpostave Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti v Kamniku in glavni moderator na letošnjem festivalu Tone Ftičar: » V letošnji povorki, ki se je bo udeležilo več kot tisoč petsto udeleženk in udeležencev, bodo predstavljene tako slovenske narodne noše kot tiste, ki jim letos namenjamo poudarek v zvezi z izbranim sloganom, povzetim po verzih iz slovenske Zdravljice ‘Ne vrag, le sosed bo mejak’. Predstavili se bodo nadaljevalci in ohranjevalci oblačilne dediščine ljudskega izročila iz obrobnih predelov Slovenije, in pa tako imenovanih manjšinskih etničnih skupnosti, ki živijo in delujejo v Sloveniji. Ne bodo pa edini, kajti štiri skupine v povorki bodo iz zamejstva in tujine. Prednike naših rojakov iz Goriško-Furlanskega območja, Tržaškega Krasa, iz Severne Makedonije, prav iz Skopja, in pa s Slovaške. Izpostavili bomo dragoceno medkulturno sodelovanje, ohranjanje različnih vrst dediščine in spoštovanje, kar so nam ohranili in zapustili naši predniki, ne glede na to, kje se nahajamo, od kod prihajamo, kakšne so naše korenine. Sedanjost, ki jo živimo, moramo deliti v medsebojnem sodelovanju in navduševanju, bogatenju. Kar ohranjamo iz preteklosti, naj se to nadaljuje tudi v naših časih, in verjamem, da bomo z letošnjo prireditvijo ne samo poudarili, ampak tudi dosegli takšen namen.«
Tradicionalno povorko si bo kot slavnostni gost in govornik osrednje prireditve ogledal predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Marko Lotrič, ki se bo skupaj z županom Matejem Slaparjem sprehodil od Rojstne hiše Rudolfa Maistra Kamnik do Glavnega trga, kjer bo tudi nagovoril zbrane obiskovalke in obiskovalce.