»Če zobozdravnik ne zdravi celostno, je to podobno, kot da se pri obnovi hiše osredotočiš na fasado, zanemariš pa statiko in vlago v hiši,« pravi Barbara Škrlj, ki v Domžalah vodi sodoben dentalni studio, pri čemer zasleduje načela celostne obravnave pacientov. Pri svojem delu uporablja laser – a ne le za zdravljenje zob, tu se zgodba šele začne.
Na ulici Nikole Tesle 19 v Domžalah od avgusta 2022 vodite sodoben dentalni studio, za katerega pravite, da ni zgolj zobozdravstvena ordinacija, kot si jo večina predstavlja. Kaj to pomeni?
V nove prostore smo se preselili zaradi razširjene ekipe z mladimi okrepitvami, nove tehnologije in novih znanj. Selitev je bila torej posledica naravnega razvoja ambulante, ki omogoča prijeten pristop do pacientov. Moj cilj je pacientu zagotoviti celostno obravnavo, kar pomeni, da ne rešujemo le težave, zaradi katere je prišel. Praviloma se obisk začne z ustno higieno, rentgensko diagnostiko in pregledom. Sledi pogovor in načrt potrebnega zdravljenja. V sodelovanju s specialisti, ki pridejo k nam, pacientu omogočamo celostno obravnavo na enem mestu. Z ekipo spremljamo zdravljenje skozi celoten postopek, ker se zavedamo, da danes en zobozdravnik pač ne more obvladovati vsega. Če poenostavim: začnemo z zobno higieno – končamo z rednimi kontrolami.
Zakaj je to pomembno?
Zob ni izoliran element v ustih, je del ustne votline, kjer se bakterije nahajajo povsod. To na žalost ni običajen pristop, čeprav bi moral biti. Če ni dobre ustne higiene, ni zdravega obzobnega tkiva, prisotne so bakterije, dlesen krvavi, ne moremo dobro sanirati kariesa. To je približno tako, kot če na hiši obnovimo fasado, zaradi česar je sicer zunanjost lepa, pozabimo pa na statiko in vlago v hiši.
Vaša kariera se je začela pred več kot 20 leti v Zdravstvenem domu Domžale. Katera izobraževanja so bila potrebna, da lahko danes pacienta obravnavate celostno?
Po zaključeni stomatološki fakulteti leta 2000 sem se zaposlila, a hitro ugotovila, da se je s končano fakulteto učenje šele začelo. Ena mojih prvih želja je bila, da bi paciente manj bolelo. Zato sem se posvetila izobraževanju za zdravljenje z laserjem. Ta deluje na drugačen način kot klasični sveder. S svedrom odstranjujemo karies, obenem pa še zdravo zobovino. Laser pa povzroča mikroskopsko drobne ‘’eksplozije’’ in deluje samo na karies, zdravo zobovino pa pusti nedotaknjeno.
Prvo izobraževanje sem opravila v Rimu, in sicer uporabo laserja pri zdravljenju zobnih kanalov. Ker sem ugotovila, da to ni dovolj, sem se vpisala na magistrski študij v Genovi. Sprva sem načrtovala enoletni študij, nato pa opravila celoten magisterij z raziskovalno nalogo. To je bilo izhodišče za moj drugi magisterij: endodontsko mikrokirurgijo.
Omenili ste strah. Kako se ga lotevate pri pacientih?
Osebno s poznavanjem medicinske hipnoze in NLP-ja. S temi veščinami lažje preberem pacientov strah, stisko in ga s pogovorom in sugestijami usmerjam in pomirjam. Zahvala gre celotni ekipi. S prijazno besedo, nasmehom, glasbo in vonjavami v prostoru skupaj poskrbimo za prijetno vzdušje.
Magistrirali ste iz uporabe laserja v dentalni medicini, poleg tega ste tudi zagovornica protibolečinske laserske terapije. Lahko natančneje pojasnite, čemu je namenjeno eno in drugo?
Laser nam poleg tega, da ga uporabljamo za zdravljenje obzobnega tkiva in kariesa, omogoča, da ga pri nizkih frekvencah uporabljamo za fotobiostimulacijo. S tem zmanjšujemo bolečino in pospešimo celjenje vnetnih procesov na celičnem nivoju. Pri tem ni omejen na zobozdravstvo.
Prav tako ni omejen zgolj na bolezenska stanja, drži? Za kaj ga še uporabljate?
Na novi lokaciji imamo dodaten prostor, kjer lahko klasično kitajsko medicino dopolnjujemo z novo tehnologijo laserja. Laser v tej kombinaciji uporabljamo za zdravljenje odvisnosti od kajenja in alkohola ter izgorelosti. Terapevtka s pomočjo laserske svetlobe obseva akupunkturne točke na ušesih, ki sprožijo procese v možganih. Včasih so bile temu namenjene iglice, danes pa laser – vnovič gre za preprečevanje nepotrebne bolečine pri pacientu. Terapija se dopolnjuje s HIDŽAMA terapijo – ventuzami. Slednjo so uporabljali že za časa starih Egipčanov oz. faraonskih vladarjev.
Kakšne pa so po vašem mnenju največje koristi celostne obravnave za pacienta?
Ko spremljaš pacienta, vidiš, kako se mu karies širi, kako bolezen napreduje. Prepoznaš genetske dejavnike, kakšno je družinsko okolje, vpliv stresa … Če ga spremljaš skozi vsa obdobja, imaš celostno sliko in mu tako lažje pomagaš – lažje ga usmeriš na drugo terapijo, morda celo na zdravljenje izven dentalnega studia.
Zaradi tovrstnih dobrih izkušenj starši svoje otroke ob polnoletnosti pogosto pripeljejo k nam. To je pohvala za moje delo in trud. Sem ponosna, da sem družinska zobozdravnica.
Dentalni studio dobite na telefonski številki +386 (0)51 220 999 ali po elektronski pošti na: info@dentalnistudio.com