V hladnih zimskih mesecih so okužbe dihal praviloma v porastu. Kako pomagati obrambi našega telesa v boju s prehladi, gripo, pljučnicami in ostalimi dihalnimi obolenji, dolgoročno pa tudi z drugimi, ne samo sezonskimi boleznimi? Na sam imunski sistem, tako pravijo strokovnjaki, lahko le malo vplivamo, kljub temu pa lahko sami veliko prispevamo k njegovi stabilnosti in optimalnemu delovanju.
Imunski sistem naše telo ščiti pred okužbami in boleznimi (tudi kroničnimi). Privlačne in v zadnjem času zelo popularne krilatice obljubljajo močan imunski sistem – en-dva-tri! – s tem pa tudi zdravo življenje. Tako preprosto seveda ni, saj je imunski sistem zelo kompleksen, o njegovem odzivu pa še veliko neraziskanega, predvsem pa nedokazanega. Navkljub temu so si strokovnjaki enotni, da z upoštevanjem splošnih smernic zdravega življenjskega sloga svojemu imunskemu sistemu zagotovite tisto, kar potrebuje za optimalno delovanje. Poleg uravnotežene prehrane so to še redna telesna aktivnost, dovolj spanja, izogibanje kroničnemu stresu in opuščanje zdravju škodljivih razvad, kot sta kajenje in pitje alkohola.
Imunski sistem za stabilno delovanje potrebuje uravnoteženo prehrano, torej vnos vseh hranil, še posebej pa proteinov, vlaknin, mineralov, železa, selena in cinka ter vitaminov A, B12, B6, C in D. Če menimo, da z vsakodnevno prehrano ne zadostimo vsem potrebam, posežemo po prehranskih dopolnilih, še pred tem pa se obvezno posvetujemo z zdravnikom ali farmacevtom.
Redna telesna dejavnost ne bo dobro dela le vašemu videzu in počutju, temveč tudi imunskemu sistemu. Raziskave so pokazale, da je zmerna vadba, najsi bo to hitra hoja ali tek najsi dvigovanje uteži v fitnesu, ki traja od 30 do 60 minut in jo izvajamo večkrat tedensko, koristna za imunski sistem, hkrati pa bo dobrodošla tudi pri obvladovanju kroničnega stresa, sploh če se odpravimo v naravo, kjer lahko zopet najdemo notranji mir in ravnovesje.
Od sedem do devet ur spanja, mirnega spanja vsako noč, je priporočilo strokovnjakov, saj se med spancem naše telo obnavlja in krepi obrambo. Raziskave so pokazale, da so ljudje, ki imajo redno premalo spanca, bolj dovzetni za prehlade in druge okužbe dihal.
Optimalno delujoč imunski sistem je ključni steber našega zdravja, za katerega še kako velja – dobro se z dobrim vrača: če boste vi dobro skrbeli za svoje telo, bo vaše telo – dolgoročno! – dobro poskrbelo za vas oz. vaše zdravje.

