Na Regionalni razvojni agenciji Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) so predstavili dva nova evropska projekta ReMOBIL in SmartMOVE, ki se ukvarjata z negativnimi okoljskimi vplivi, ki so posledica netrajnostnih oblik mobilnosti. Oba naj bi pomembno krojila prihodnost razvoja trajnostne mobilnosti v regiji, potekala pa bosta tudi na območju modronovičnih občin.
S projektom ReMOBIL želijo povezati vse ukrepe trajnostne mobilnosti v regiji in izboljšati upravljanje trajnostne mobilnosti. Za ta namen bo vzpostavljenih šest regijskih centrov mobilnosti, poleg tega pa bo razvita še aplikacija, s pomočjo katere naj bi povečali število uporabnikov trajnostne mobilnosti. »Sodelovanje med deležniki na lokalnem in državnem nivoju se je pokazalo kot problematično. Občine imajo premalo vpliva na spremembe javnega potniškega prometa, zato si želijo povezovanj. Skupaj z njimi in ministrstvom za infrastrukturo smo pripravili program za ustanovitev regijskih mobilnih centrov, ki bodo naslavljali izzive, s katerimi se danes nihče ne ukvarja. Upamo, da bomo spremenili trende in stopili v smer trajnostnega načrtovanja,« je dejal Matej Gojčič, namestnik direktorice RRA LUR. Pilotni regijski centri bodo zaživeli v šestih regijah, poleg ljubljanske urbane regije, kamor se umeščajo tudi modronovične občine, še v severno primorski, gorenjski, južno primorski, podravski ter koroški regiji. »Dolgoročna želja je, da bi regijski centri zaživeli v vseh slovenskih regijah in postali pomemben dejavnik načrtovanja razvoja prometa v tem prostoru,« je poudaril Gojčič.
Poleg regijskih centrov mobilnosti bo pod okriljem projekta zaživela tudi aplikacija NOMO (NOva MObilnost), ki jo razvija partner projekta AMZS. »Uporabnik bo v aplikaciji lahko pogledal, katera sredstva so na voljo za prevoz do izbrane destinacije (javni prevoz, avtomobil, kolo, skiro), hkrati bo imel dostop do voznih redov in cenikov ter lokacij, kjer je posamezno prevozno sredstvo na voljo, v najširši obliki pa tudi nakup in uporabo vozovnice. Gre za brezplačno, enostavno in uporabniku prijazno storitev, ki spodbuja k uporabi trajnostno vzdržnih oblik mobilnosti, kot so hoja, kolesarjenje, javni potniški promet in druge,« je razložil Sebastijan Nograšek iz AMZS in ob tem pozval vse ponudnike storitev mobilnosti, naj se vpišejo v novo aplikacijo, ko bo pripravljena.
Če je namen projekta ReMOBIL večja povezanost lokalnih in državnih deležnikov v zvezi s trajnostno mobilnostjo ter enostavnejši dostop uporabnikov do različnih oblik trajnostnega načina potovanj, bo drugi projekt, SmartMOVE, ponudil rešitve za veliko količino prometa, s katero se spopadajo v Ljubljani, kamor dnevno prihaja približno 120 tisoč obiskovalcev, velika večina z osebnimi avtomobili. V okviru projekta bodo pripravljeni mobilnostni načrti, pilotni preizkus dinamičnih skupinskih prevozov na delo, razvoj in uvajanje certifikata za trajnostno mobilnost in specializiranih usposabljanj za delodajalce ter zaposlene in priprava priporočil ter ukrepov za politične odločevalce na državni in regijski ravni.
Brezplačni skupinski prevozi bodo na voljo tudi v modronovični regiji
Ena izmed ključnih aktivnosti projekta je izdelava pet mobilnostnih načrtov za pet velikih zaposlovalcev v regiji: Univerzitetni klinični center (UKC), BTC, Studio Moderna in Krajinski park Barje, peta ustanova še ni izbrana. Z njimi se bo spodbujalo kolesarjenje in pešačenje tistih zaposlenih, ki imajo do službe krajšo razdaljo, medtem ko bo za tiste, ki dostopajo z bolj oddaljenih območij, razvit in preizkušen nov način prevoza na delo, tj. dinamični skupinski prevoz s kombiji, ki ga razvijajo skupaj s podjetjem GoOpti. Skupinski prevozi se bodo izvajali od začetka februarja do konca aprila prihodnje leto in bodo v tem obdobju brezplačni. Na voljo bodo tudi v naši regiji, natančne postaje oz. relacije bodo znane v prihodnjih mesecih. »Potek trase posamezne linije prevoza je odvisen od potreb oziroma od povpraševanja pri delodajalcih, ki delujejo na področju BTC in UKC. Nobena občina ni izključena, dejanske postaje pa bodo določene glede na rezultate analize stanja in potreb. Zaposleni v podjetjih, ki se bodo prijavili, bodo o točnih lokacijah, razporedu prevozov in načinu rezervacije obveščeni predvidoma v mesecu decembru. Skupaj na vseh relacijah načrtujemo deset vozil dnevno. Relacije bodo določene do konca novembra in takrat bomo odprli možnost prijave na spletnih straneh SmartMOVE in GoOpti,« je za Modre novice povedala Lea Šuligoj iz podjetja GoOpti.