Pravzaprav bi se naslov tega prispevka moral glasiti: zavestno z manjšo porabo energije in posledično z manj ali brez bolečin (v vratu, ramenih in hrbtu) narediti enako ali pa celo več. Tako s preprostim stavkom princip Alexandrove tehnike namreč opisuje Kamničan Žiga Repanšek, ki je pomagal Ircu Richardu Brennanu, priznanemu učitelju te tehnike, pri organizaciji konvencije Alexandrove tehnike, ki je v Kamniku potekala zadnji teden avgusta. Na njej se je zbralo dvanajst učiteljev svetovnega kova in delilo svoje znanje ter izkušnje na delavnicah in predavanjih, ki so bili delno na voljo tudi splošni javnosti.
Richard Brennan se je soočal s kroničnimi bolečinami v hrbtu, potem pa po več letih iskanja možnih rešitev in terapij za lajšanje bolečin naletel na Alexandrovo tehniko, ki mu je korenito spremenila življenje in ga rešila bolečin. Postal je učitelj te tehnike, nato pa na Irskem ustanovil prvi in edini center Alexandrove tehnike, v katerem že 30 let deli svoje znanje in izkušnje.
Kaj je Alexandrova tehnika?
Gre za tehniko, ki temelji na popuščanju mišične napetosti v telesu s pomočjo samozavedanja.»Tehniko je težko razložiti le z besedami, saj je predvsem izkušnja, vse njene učinke pa lahko začutimo šele ob živem srečanju z učiteljem,« je v spremni besedi k slovenski izdaji Brennanove knjige Znova v ravnovesju, ki je izšla lani in kjer so opisane rešitve, ki jih Alexandrova tehnika ponuja pri bolečinah, predvsem v hrbtu (križu), ramenih in vratu, zapisal Žiga Repanšek, bivši prvoligaški košarkar, zdaj profesor športne vzgoje na kamniški gimnaziji. Tudi slednji se je z Alexandrovo tehniko srečal po številnih poškodbah kolen in hrbta ter operacijah in neuspešni ”klasični” rehabilitaciji. »Po operaciji hrbta sem se na novo učil hoje in Alexandrova tehnika mi je dala orodje, da sem sam sebe bolje postavil v prostoru, bil bolj koordiniran in se lažje premikal. Opazil sem neverjetne spremembe. V svojem telesu sem se znova počutil lahkotno, sproščeno in mirno,« nam na vrtu Samostana Mekinje, kjer je potekala sedemdnevna konvencija, razloži Žiga, ki ga je tehnika tako navdušila, da se je med epidemijo koronavirusa odpravil na študij na Irsko in bo konec letošnjega leta postal učitelj Alexandrove tehnike.
Žiga že zdaj pomaga osebam z bolečinami odpraviti nezavedne nepravilne vzorce delovanja telesa, ker pa v Sloveniji trenutno ni nobenega stalnega učitelja te tehnike, bi rad po koncu izobraževanja predvsem delil usvojeno znanje. Na kakšen način, še ne ve, nikakor pa nima namena opustiti učiteljevanja v srednji šoli. »V svojem poklicu se zelo dobro počutim, hkrati pa ne želim imeti finančnega pritiska, da bi moral služiti denar z izvajanjem Alexandrove tehnike,« pojasni Žiga, ki nekatere prvine tehnike vnaša tudi v pouk športne vzgoje ali pa z njo pomaga kolegom učiteljem. Nasploh je med tistimi, ki si želijo olajšati oz. odpraviti bolečine z Alexandrovo tehniko, največ športnikov in glasbenikov ter ljudi tistih poklicev, ki zahtevajo dlje časa trajajoč prisilen položaj, zaradi katerega se potem pojavijo bolečine, denimo sedenje za računalnikom ali pred šivalnim strojem oz. stanje med predavanjem ali friziranjem.
Z namenom promocije Alexandrove tehnike, ki je v Sloveniji še precej neznana metoda, sta se Brennan in Repanšek odločila za organizacijo konvencije, ki je letos v Kamniku potekala že tretjič zapored in je štela skoraj 30 udeležencev z vsega sveta. Zjutraj je potekala meditacija, nato delavnice za učitelje in izmenjava praktičnih izkušenj, kjer so raziskovali načine, kako zmanjšati bolečino in stanje optimalnega mišičnega tonusa kasneje prenašati v različne gibalne naloge, popoldnevi pa so bili namenjeni individualnemu delu in se zaključili s predavanjem. »Še pred petimi leti si nisem upal niti sanjati, da bi bilo kaj takega možno, danes pa stojim tukaj in delim znanje ter izkušnje o tehniki, v kateri sem našel sebe in svoje poslanstvo. Hvaležen sem vsem, ki so mi kakorkoli pomagali na tej poti, od delodajalca, ki mi je omogočil pridobivanje tega znanja, do lokalne skupnosti, kjer so mi pomagali s promocijo, lokacijo za konvencijo, nastanitvenimi možnostmi za udeležence ipd.,« zaključuje Žiga, ki razkriva, da bodo delavnice z Richardom Brennanom v Sloveniji večkrat na voljo tudi v prihodnjem letu.