petek, 4 oktobra, 2024
8.3 C
Kamnik
8.3 C
Kamnik
petek, 4 oktobra, 2024
8.3 C
Kamnik
petek, 4 oktobra, 2024
8.3 C
Kamnik
petek, 4 oktobra, 2024
DomovAktualnoV Tunjicah predstavili svetovno inovacijo

V Tunjicah predstavili svetovno inovacijo

Polnilnica izvirske vode brez mikroplastike, ki so jo predstavili včeraj in deluje v Zdravilnem gaju Tunjice, je prva na svetu. Tehnološka inovacija ni pomembna le za lokalno okolje, temveč je predvsem odgovor na globalni izziv onesnaževanja s plastiko, in partnerji v projektu – poleg Zdravilnega gaja še podjetja Nattura, Aqua Lab in MIK – verjamejo, da bo imela dolgoročen in dober vpliv na naše okolje.


Raziskovalci se zadnjih nekaj let ukvarjajo z vplivi mikroplastike na človeka. Natančnih odgovorov še nimajo, a mikroplastika se absorbira in po krvi prenaša po človeškem telesu ter se nato nalaga v različnih tkivih. Mikroplastika (pa tudi nanoplastika) je prisotna povsod okoli nas, med drugim tudi v pitni vodi. »Zelo sem bila presenečena, ko sem izvedela, da mikroplastika ni prisotna le v plastenkah, temveč tudi v ustekleničeni vodi,« pove Katja Jelovčan, direktorica Zdravilnega gaja Tunjice, kjer so se že pred leti odločili za polnjenje svoje Žive vode v steklenice. Čeprav se jim je prodaja zaradi te odločitve zmanjšala kar za 40 %, pri tem vztrajajo, saj jim je mar za okolje. Tudi Hakim El Khiar, inovator in lastnik podjetja Aqua Lab, je bil šokiran, ko so odkrili prisotnost mikroplastike tako v pitni kot ustekleničeni vodi. »Povsod so vlakna oblačil in fragmenti avtomobilskih gum,« pove El Khiar, ki se že od leta 1996 ukvarja s filtracijo vode in je tudi razvil sistem, ki filtrira mikroplastiko v vodi.

Zdravilni gaj Tunjice, prva polnilnica vode brez mikroplastike na svetu
Katja Jelovčan

Na pobudo Zdravilnega gaja, kjer želijo ohraniti najvišjo kakovost Žive vode, ki jo dokazujejo raziskave in klinične študije, se je povezalo več partnerjev in tako so v Tunjicah namestili filtrirni sistem vode. »Filter za vodo je nameščen na vhodu v polnilnico in deluje kot mehanska pregrada, ki preprečuje vstop delcev, ne spreminja pa same vode. Zaradi svoje majhnosti je bila tunjiška idealna kot prva polnilnica, da smo lahko preizkusili delovanje sistema,« pravi El Khiar.

Zdravilni gaj Tunjice, prva polnilnica vode brez mikroplastike na svetu
Hakim El Khiar

V procesu testiranja, ki je trajal približno leto dni, so ugotovili, da mikroplastika ne prihaja le iz vode, temveč tudi iz zraka. »Tudi v čistem okolju se zgodi, da mikroplastika pride v vodo. Ko prideš v prostor z oblačili, ki niso popolnoma bombažna, lahko prineseš s seboj mikroplastiko,« razlaga Katja Jelovčan. Odločili so se, da poleg vodnih uporabijo še filtre, ki odstranjujejo mikroplastiko iz zraka. Povezali so se s podjetjem MIK, ki je že imelo razvite filtrirne sisteme, združili tehnologije, ustvarili posebno tridelno komoro, ki zamenja 56 m3 zraka na uro, in danes v Tunjicah deluje prva polnilnica vode brez mikroplastike na svetu. »To je lep prikaz, kako lahko različne tehnologije in ideje različnih podjetij in ustanov prispevajo k trajnosti in boljšemu življenju,« je dejal Vladan Mladenovič, v podjetju MIK direktor za področje Mikroventa in Inštituta Dr. Peter Novak, kjer združujejo ideje in tehnologije, usmerjene v trajnostni razvoj.

Zdravilni gaj Tunjice, prva polnilnica vode brez mikroplastike na svetu
Od leve: Mladenko Roš, nekdanji raziskovalec na Kemijskem inštitutu, Katja Jelovčan, Hakim El Khiar in Vladan Mladenovič.

Kot je ob predstavitvi tega pilotnega projekta, za katerega snovalci upajo, da ga bodo vgradili tudi v druge polnilnice, še povedal El Khiar, je vizija podjetja Aqua Lab v prihodnosti predvsem nadgraditi javne vodovode, da bi tudi pri pitni vodi, ki priteče iz pip, odstranili mikroplastiko. »Hitra rešitev je filter, ki ga uporabnik montira na pipo in s tem odstrani mikroplastiko iz vode. Filtrirni diski, ki stanejo približno dva evra, se menjavajo enkrat na mesec. Celostna rešitev pa je nadgradnja vodohranov,« je razložil El Khiar in pojasnil, kako mikroplastika pride v pitno vodo, »vodarne zelo dobro čistijo vodo, ker imajo ultrafiltracijo. Ko je voda očiščena, jo pošljejo v višje ležeče vodohrane. Tam se voda gravitacijsko steka do potrošnikov. Med spuščanjem vode se v zalogovniku ustvarja podtlak, ki vleče zrak iz okolice. V tem zraku je mikroplastika. Zato smo razvili filter, ki z elektrostatiko privlači mikroplastiko in se ga namesti na odprtine vodohrana.« Sprva se želijo osredotočiti na manjše občine, da vidijo, kako se bo sistem obnesel in kakšni bodo stroški, v prihodnosti pa ciljajo tudi širše. »Zdaj moramo dokazati delovanje sistema. Razvili smo monitoring, a je trenutno še v fazi akreditacije. Ko bo potrjen, bomo te storitve lahko ponujali tudi širše. V preteklosti smo razvili filter za mikroplastiko za pralne stroje, ki od leta 2025 postaja obvezen na vseh novih pralnih strojih. Verjamem, da bo filter za pitno vodo naslednji korak,« pravi El Khiar.

Svetovno inovacijo je pozdravil tudi kamniški župan Matej Slapar. »V občini Kamnik smo ponosni, da smo del trajnostnega razvoja in ohranjanja narave. Naravni zdravilni gaj v Tunjicah že vrsto let s svojimi inovacijami pomembno prispeva k razvoju našega kraja. Današnja polnilnica brez mikroplastike je le ena izmed številnih pozitivnih zgodb, ki jih soustvarjajo, in je pomemben korak v trajnostno, zeleno prihodnost,« je dejal Slapar, medtem ko je Luka Svetec, direktor Zavoda za turizem in šport Kamnik, poudaril, da bo polnilnica pomembno prispevala k trajnostni turistični ponudbi kraja. »To je izjemen dosežek našega turističnega ponudnika, Zdravilnega gaja Tunjice, ki ne ustvarja le turistične ponudbe, ampak tudi trajnostno prihodnost Kamnika. Nova polnilnica je jasen znak, da naša strategija trajnostnega razvoja in turizma ni le na papirju, temveč se aktivno uresničuje v praksi. Ta pridobitev ni le pomemben korak v smeri zelene trajnosti, ampak tudi zgled, kako turizem lahko soustvarja odgovorno prihodnost. V Zdravilnem gaju Tunjice so zvesti svoji zavezi trajnosti in z vsakim svojim produktom dokazujejo, da je možno delovati odgovorno do okolja in hkrati uspešno poslovati. S tem postavljajo standarde, ki jih lahko ponotranjimo vsi, tako destinacija kot posamezni ponudniki,« je dejal Svetec.

»Ta projekt je rezultat dolgoročnega dela in raziskav. Združili smo znanje, izkušnje in strast do ohranjanja okolja ter razvili rešitve, ki prispevajo k zmanjšanju mikroplastike v vodi,« pa je za konec še povedala Katja Jelovčan in razkrila, da v Zdravilnem gaju že kujejo tudi nove načrte, »v prihodnje načrtujemo gradnjo večje polnilnice, saj želimo avtomatizirati sistem, ker trenutno vse poteka ročno, kar zahteva veliko časa. Poleg tega bomo postavili tudi posebne zbiralnike vode, da bo celoten sistem brez mikroplastike. Načrtujemo tudi namestitev filtrov na vseh pipah v glampingu, da bodo odstranjevali mikroplastiko in bodo vsi naši obiskovalci imeli dostop do čiste, zdrave vode brez mikroplastike.«

SORODNI ČLANKI

VREME

Kamnik
overcast clouds
8.3 ° C
8.9 °
7.6 °
93 %
1.5kmh
100 %
pet
9 °
sob
8 °
ned
13 °
pon
16 °
tor
15 °

SLEDITE NAM NA