Čeprav je po izobrazbi grafična oblikovalka in veliko dela tudi v stroki, je že kmalu po zaključku študija čisto po naključju dobila laserski stroj, hkrati s tem pa so začeli nastajati prvi izdelki. Začetki so bili sicer težki, se spominja Klara Jurkovič, a danes njeni izdelki, večinoma leseni, čeprav ustvarja tudi iz pleksi stekla, usnja in stekla, še olepšajo marsikatero posebno priložnost. Energijo in voljo za vztrajanje na osemletni poti butičnega samostojnega podjetnika 34-letni Domžalčanki dajejo zadovoljne stranke, hvaležne za edinstvene izdelke, ki jih pod blagovno znamko KlarArt izdeluje s srcem in predanostjo, po želji pa tudi po naročilu in personalizirano.
Da je že od malih nog povezana z lesom, pove Klara, saj jo prav ta naravni material spominja na otroške dni, ko so se otroci na obisku pri babici in dedku igrali z lesenimi kockami različnih oblik. Dedek se je ljubiteljsko ukvarjal z lesom in je avtor gibljivih lesenih jaslic, ki se ob priklopu v elektriko začnejo premikati. »Dedi je naredil troje takšnih jaslic, ene so še danes v Župniji Jarše,« razlaga Klara.
A njena pot ustvarjanja z lesom se je začela šele desetletje kasneje, ko je oče kupil “hobi” laserski rezalni stroj. »Vanj sem lahko vstavila papir formata A4 in izrezovala. Stroj je bil precej šibek, zato ni bil najbolj primeren za izrezovanje lesa,« se spominja Klara. Eden od prvih izdelkov, na katerega je še danes ponosna, je bila zloženka Slovenija v lepotah folklore z opisi slovenske folklorne dediščine. »V unikatni, ročno izdelani, ilustrirani in oblikovani zloženki je bilo predstavljenih šest najbolj značilnih slovenskih regij s plesalci. Pri odpiranju knjižice se figure postavijo v prostor, kar ustvari občutek tridimenzionalnosti,« razloži Klara, ki je takrat ravno dobro zaključila študij in iskala prvo zaposlitev. S slednjim ni imela veliko sreče, tudi njene izkušnje s prvo zaposlitvijo so bile, čeprav je ravno zaradi tega odprla s.p., vse prej kot dobre, zapadla je v slabo voljo in začetek depresije, a v nekem trenutku se je odločila, da je dovolj, in se motivirala za začetek lastne poslovne poti. »Če sem že padla v vodo, ne bom potonila, ampak bom plavala in poskusila kaj narediti,« si je rekla Klara, ki je na sestričnino pobudo začela vse ustvarjene izdelke objavljati na facebooku. »Sicer so stvari potekale zelo počasi, toda prve stranke so začele prihajati,« se spominja Klara.
To je bil tudi čas, ko je kupila nov, tokrat profesionalni stroj za laserski razrez. Začela je izdelovati uhančke, lesene napise za torte (t. i. cake topper), poročna vabila, podstavke za kozarce, lesene škatlice ipd. Ker se je nabralo precej izdelkov, bil pa je zimski čas, se je odločila, da poskusi s prodajo na prazničnih stojnicah. Dobila je novo izkušnjo, všeč ji je bil neposreden stik s strankami, zato se je potem še vrsto let udeleževala različnih sejmov, med drugimi tudi ARTisha. Sčasoma je Klara spremenila svojo poslovno usmeritev, tako da jo boste na sejmih z vnaprej pripravljenimi izdelki našli le izjemoma, saj se je osredotočila na izdelavo pretežno personaliziranih izdelkov. »Opazila sem, da je ljudem bolj všeč, če je izdelek narejen posebej zanje, morda celo z njihovim imenom, hkrati pa tudi sama rajši izdelujem personalizirane izdelke, ki so tako popolnoma unikatni in posebni. Kot oblikovalki mi predstavlja poseben izziv, da v svoje izdelke vnašam elemente grafičnega oblikovanja. Lahko naredim tudi osebne ilustracije, ki jih potem apliciram na izdelke. Slednje mi je najljubše,« razlaga Klara.

Fant zaslužen za miselni preskok
Klarino ustvarjanje lesenih izdelkov je bilo sprva le konjiček. Pobudnik, da se v celoti posveti samostojni podjetniški poti in blagovni znamki KlarArt, je bil njen fant, danes mož, ki je verjel vanjo od prvega dne. »Mož je strojnik, zato je bil navdušen nad vsem, kar sem ustvarjala. Oblikovalka, ki je na pol strojnica, saj vse stroje, ki so mi v pomoč pri delu, uravnavam in pripravljam sama. Poleg tega me je spodbudil, da sem spremenila svojo poslovno miselnost. Naučil me je, naj ne obupavam, če kakšen dan ni nobenega naročila, saj je pametno gledati poslovanje v celotnem obdobju,« pravi Klara, ki so ji poleg moža na ustvarjalni poti veliko pomagali tudi starši.
Danes boste v Klarinem naboru izdelkov, ki si jih lahko ogledate tudi v njeni spletni trgovini klarart.com, našli darila, spominke, okraske (okraski za jelko, vse za krst, lesene jaslice itd.), vse za poroko (vabila, table dobrodošlice, sedežni red, priponke, okvirji za fotografije izd.), kuhinjske pripomočke, lesene metuljčke in albume. Sploh slednji so pri strankah zelo priljubljeni, saj je Klara zasnovala albume za vsako priložnost, od rojstva in krsta do poroke, abrahama in upokojitve. Ljudje jih imajo radi, saj so lepo, bogato in unikatno darilo. »Imam veliko idej za nove izdelke; pravzaprav je idej toliko, kamor seže obzorje, a se moram v svoji ponudbi omejiti, sicer je ne bom več obvladovala,« pravi Klara, ki se kot vsi samostojni podjetniki poleg svojega primarnega dela ukvarja še s tisoč in enim področjem, ki omogoča nemoten potek poslovanja. »Največ preglavic mi povzroča iskanje prave embalaže, ne maram tudi marketinga, čeprav se zavedam, da moje blagovne znamke brez tega ne bi bilo,« je iskrena Klara, ki poleg vsega dela še v mengeškem Špas teatru kot inspicientka, kar pomeni, da pripravlja garderobo, skrbi za rekvizite, poskrbi, da je vse na svojem mestu, pred predstavo pripravi oder in ga po njej skupaj s scenskimi delavci tudi pospravi ter uredi vsako najmanjšo podrobnost, da gledališka predstava poteka tekoče in nemoteno.



Zaradi zadovoljnih strank je vredno vztrajati
Da izdelek dobi osebno noto, Klara stranko povpraša o njenih željah, napisih na izdelkih, barvah itd. Na podlagi tega pripravi od dva do štiri predloge. Ko stranka tistega, ki ji je najbolj všeč, potrdi, se prične izdelava, kjer ji na pomoč zvesto priskoči Slavc. To ni njen osebni pomočnik, ampak je tako poimenovala svoj laserski stroj. »Najprej najdem les primerne debeline. Nato pripravim rezalno površino, nanjo položim leseno ploščo in stroj ročno naravnam ter določim, kako hitro in močno naj reže, gravira oz. vrezuje. To so tri možnosti, ki so na voljo. Potem v programu odprem dizajn, na podlagi katerega stroj začne delati. Ko konča, preverim, da na izdelku ni kakšnih napak. Če je napaka, postopek ponovim, če ne, izdelek naprej pobrusim, nato pa polakiram z matiranim akrilnim lakom, da je les zaščiten. Sledi ponovno brušenje, da je površina gladka in mehka,« postopek izdelave opisuje Klara. Seveda temu sledi še sestavljanje, pri albumih recimo spenjanje in zlaganje, pri škatlicah pa lepljenje. Na koncu, če stranka tako želi, Klara lahko izdelek tudi pobarva in mu tako vdihne še dodatno osebno noto. Za izdelke večinoma uporablja topolov les, ki je tanjši, mehek in bel ter zaradi tega priročen za barvanje, poleg tega ima močno temnino, ki ustvari lep kontrast pri gravuri. Za posebne albume, ki so kombinirani z umetnim usnjem, uporablja brezov les, ki je nekoliko temnejši, predvsem pa bolj trden. Metuljčki, ki poleg rezanja zahtevajo tudi ukrivljanje, zaradi česar je postopek precej dolgotrajen, so izdelani iz furnirja.

Pri ročnem delu gre včasih kaj tudi narobe in izdelek ne uspe. Klara ima za ta namen v svoji delavnici posebno škatlo. Ko je pred štirimi leti razstavljala v Centru za mlade Domžale, je poleg lepih in dovršenih izdelkov predstavila tudi tiste, ki romajo v njeno škatlo neuspehov. »Želela sem pokazati, kaj vse je za vsemi temi lepimi izdelki. Poleg izkušenj, ki jih prinese ponesrečen izdelek, se mi je zdelo pomembno poudariti tudi proces – kaj vse se zgodi, da gre nekaj narobe, koliko časa je namenjenega delu, ki na koncu ne uspe, koliko takšnih izdelkov pravzaprav je,« razlaga Klara, ki ji ogromno pomeni, da je imela možnost razstaviti svoje izdelke, hvaležna je tudi za nagrade – že dvakrat (leta 2020 in 2023) je namreč osvojila prvo nagrado na natečaju Slovenskih novic Naj pirhi – a največ ji pomenijo zadovoljne stranke. »Odzivi zadovoljnih strank me ženejo naprej,« zaključuje Klara.