V Medobčinskem muzeju Kamnik so ob šolski pešpoti v Komendi pripravili razstavo, ki na petih panojih predstavlja zgodbo vodnjaka, odkritega pred 23 leti v Suhadolah, ki priča o življenju na tam mestu pred več kot 2000 leti.
»Za letošnjo panojsko razstavo smo se odločili, da bi opozorili na dragocenost najdb, njihov širši kontekst in pomen, na odgovorne lastnike, ki so izkopavanja dovolili in podpirali ter tako ohranili neprecenljive podatke o poseljenosti tega prostora v času antike,« je ob odprtju povedala Janja Železnikar iz Medobčinskega muzeja Kamnik. Vodnjak v Suhadolah je po naključju odkril Miran Bremšak iz Mlake pri Komendi, dolgoletni samostojni raziskovalec arheoloških terenov in najditelj številnih novih arheoloških najdišč. Občina Komenda ima prav po njegovi in zaslugi Franceta Steleta največ arheoloških najdišč na km2 v Sloveniji. Ko se je Bremšak s kolesom peljal mimo Suhadol, je v gradbeni jami družine Petrič slučajno zagledal lepo zloženo kamenje, kar je tudi sporočil na Zavod za varstvo kulturne dediščine, OE Kranj. »Tako se ravna ob najdbah in to je zgled, kako se ohranja zgodovina,« je poudarila Janja Železnikar. Skupaj s sodelavci je nato Bremšak junija 2000 pomagal izprazniti skoraj 10 metrov nasutij in sedimentov, ki so se nabrala v vodnjaku. Strokovno je izkopavanja vodila dr. Jana Horvat z Inštituta za arheologijo ZRC SAZU. Prvič so bile te arheološke najdbe predstavljene javnosti leta 2006 na razstavi v komendski knjižnici, od leta 2011 dalje pa so sestavni del stalne razstave Odsevi kamniških tisočletij.
O predmetih, ki so jih odkrili v vodnjaku, je več povedala dr. Horvat, ena največjih specialistk za antiko v Sloveniji: »Vodnjak v Suhadolah priča o obstoju podeželske vile, kar je bila v tistih časih glavna oblika naselitve. Sledovi vile niso bili odkriti, pač pa vodnjak, ki je bil zgrajen zelo kmalu po vključitvi v Rimsko državo. V vodnjak so padli ali pa bili vanj vrženi številni predmeti, ki nam pričajo o življenju v prvi polovici 1. stoletja, ampak samo za to obdobje, ker kmalu po tem, že v sredini 1. stoletja, je bil vodnjak zasut in opuščen.« V vodnjaku so našli šest železnih štiriogeljnih kopač, tj. značilno rimsko poljedelsko orodje, številne predmete, s katerimi so dvigovali vodo, bronasta vedra, vrče, ostanke lesenih veder, pa tudi koščke kuhinjskega posodja, posodice za pitje, koščke amfor, dele noše, kot so sponke za oblačila, del obuvala za konjska kopita, ključe itd. Strokovnjaki predvidevajo, da so bili nekateri predmeti v vodnjak vrženi naključno, drugi pa kot daritev. »S temi predmeti imamo vpogled v neko obdobje civilizacije ki je pomembno zaznamovala naš prostor in tudi odseva v današnji čas,« je poudarila dr. Horvat.
Razstava bo pestrila pešpot do konca junija 2024; če pa bi si predmete radi ogledali v živo, se oglasite na gradu Zaprice, kjer so kakovostno in lepo prikazani na razstavi v Medobčinskem muzeju Kamnik.