V Domžalah so 16. oktobra uvedli nov režim plačljivega parkiranja, ki je med občani in obiskovalci mesta sprožil mešane odzive. Nekateri so zadovoljni, saj porabijo manj časa za iskanje pakirnega mesta, spet drugim, še posebej prebivalcem v strogem središču, pa je ukrep manj všeč, saj sedaj brezplačna parkirišča pred njihovimi bloki zasedajo drugi. Domžalska županja Renata Kosec odgovarja, da bodo sistem plačljivega parkiranja prilagajali.
»Dogajanje spremljamo, v kolikor bomo ugotovili, da lahko kaj izboljšamo, bomo to tudi naredili. Dobili smo prošnje za pridobitev letnih dovolilnic ali za mesečni zakup iz strani zaposlenih v Zdravstvenem domu, Doma upokojencev, Centra za socialno delo. Če se bodo pokazale proste kapacitete, bomo razmišljali o mesečnih zakupih in tudi o drugih morebitnih dopolnitvah, kot je na primer dodaten poziv upravičencem k oddaji vlog za pridobitev letne dovolilnice,« je več o ukrepu povedala domžalska županja Renata Kosec, ki je podarila, da je v mestu sedaj na razpolago bistveno večje število prostih parkirnih mest.
Vloge za dovolilnice so sprejemali do sredine oktobra, prejeli so jih 160, kar je manj, kot so pričakovali. Izdali jih bodo v kratkem, že sedaj lahko bodoči imetniki svoj avtomobil brezplačno parkirajo, le pozitivna odločba oziroma obvestilo o prejemu dovolilnice, mora biti na vidnem mestu.
»Uvedba plačljivega parkiranja je sprožila tako pozitivne kot negativne odzive, kar smo tudi pričakovali. Največ pripomb na nov ukrep smo dobili od prebivalcev stroga centra, kjer večina objektov nima urejenih funkcionalnih zemljišč okoli blokov in zato etažni lastniki ne morejo zaščiti svojih parkirišč z zapornicami,« je mnenje prebivalcev predstavila domžalska županja.
Kazni za neplačilo parkirnine se v oktobru še niso izdajale. Vozniki vozil, ki so parkirali na plačljivih parkirnih mestih brez dokazila o plačani parkirnini, so prejeli obvestilo občinskega redarstva, kjer je bilo zapisano pojasnilo, da je neplačilo parkirnine prekršek na podlagi 1. odstavka 53. člena Zakona o prekrških, in podatek, da bi bila za ta prekršek predvidena kazen 40 evrov, če bi bila dejansko izrečena. Globe za storjeni prekršek oziroma kazni se bodo izrekale za vsa nepravilno parkirana vozila, torej na pločniku, na prostoru za invalide ali na modri coni.
Kje je parkiranje plačljivo?
Z novim režimom parkiranja je postalo parkiranje plačljivo na Kolodvorski cesti, Masljevi ulici, Ljubljanski cesti, na Ulici Matije Tomca in na manjšem parkirišču pri Zdravstvenem domu Domžale – Mestni trg. Na tem območju vsaka začetna ura parkiranja ob delavnikih med 7. in 17. uro stane 0,60 evra. Imetniki letnih dovolilnic lahko na teh parkirnih mestih parkirajo brez dodatnega doplačila. Parkiranje na teh parkirnih mestih je za vse uporabnike brezplačno ob sobotah, nedeljah in praznikih ter vsak delavnik po 17. uri in do 7. ure zjutraj. Parkirnino lahko poravnate na osmih parkomatih z bančno kartico ali easypark aplikacijo.
Prav tako je parkiranje plačljivo na večjem parkirišču med tržnim prostorom in TUŠ supermarketom Domžale, in sicer vsak dan med 7. in 17. uro. Prva ura parkiranja je brezplačna, vsaka nadaljnja začeta ura pa 0,50 evra na uro tudi za imetnike letnih dovolilnic. To parkirišče je opremljeno z zapornicami z blagajno, na kateri se parkirnino lahko poravna z gotovino ali s kartico, ter z elektronskim sistemom za zaznavanje časa parkiranja, ki ne izdaja papirnatih parkirnih listkov.
Obiskovalci in prebivalci Domžal lahko parkirajo tudi na asfaltnem parkirišču, ki ni v lasti občine, ampak v lasti in upravljanju družbe AH INVEST 1, ki omogoča 90-minutno brezplačno parkiranje, za vsako nadaljnjo uro morate plačati dva evra na uro.
Z uvedbo novega režima parkiranja je bilo tako v središču Domžal skupaj urejenih 550 parkirnih mest, na voljo pa je še 220 parkirnih mest v domžalski garažni hiši, za katero je izdanih več kot 100 mesečnih najemov, garažna hiša pa je dobro zasedena celotni dan. V naslednjem letu bodo na Občini Domžale tudi začeli projekt za nadgradnjo garažne hiše, ki jo lahko povečajo še za dve nadstropji.
Stroški vzpostavitve parkiranja se bodo povrnili
Občinski svetniki so za celovito ureditev parkiranja v občinskem proračunu za leto 2023 zagotovili 270.000 evrov, od tega je bilo za ureditev novega režima parkiranja porabljenih okoli 220.000 evrov. Točen znesek bo znan po zaključku vseh del. V investicijski dokumentaciji za namestitev parkomatov ter ureditev plačljivih parkirišč pa je bilo napovedano, da bi občinski proračun letno s parkirninami pridobil 7.500 evrov, kar pomeni, da bi se ureditev novega parkiranega režima brez dodatnih investicij povrnila v treh letih. Prve realnejše ocene pa pričakujejo v prihodnjih mesecih oziroma v začetku leta 2024.