Na kamniškem Glavnem trgu se je za nekaj dni pojavil rdeči pes, sedaj si ga lahko ogledate v Galeriji Prečna. Izdelal ga je belgijski svetovno znani umetnik William Sweetlove, ki se je te dni mudil v Kamniku, kjer se je skupaj z ustvarjalci projekta ArtKam pogovarjal o možnostih za razstavo v Arboretumu Volčji Potok in v Kamniku naslednje leto.
Svetovno slavo je Sweetlove pridobil s svojimi kipi kloniranih živali iz reciklirane svetlobarvne plastike ali kovine (bron, aluminij), ki jih izdeluje skoraj dve desetletji. Od leta 2003 je umetnik del skupine Cracking Art, znane po javnih umetniških instalacijah velikanskih živali iz reciklirane in obarvane plastike za regeneracijo urbanih prostorov. V Kamniku se je oglasil skupaj s kolegom belgijskim umetnikom, slikarjem in inštalaterjem Philippejem Badertom. Tako Sweetlove, kot Badert sta leta 2022 v Kamniku razstavljala v okviru razstave Expect the Unexpected.
S takimi projekti se Kamnik uvršča na mednarodni zemljevid sodobne umetnosti. Idejo o Kamniku kot mestu sodobne umetnosti je začel uresničevati arhitekt Matthew McQuarrie, Američan, ki živi v Komendi. Skupaj z Andrejo Brulc in Billom Hemslyjem je zasnoval projekt ArtKam. Prva manjša razstava v okviru projekta je potekala lani jeseni v različnih kamniških galerijah, ko je bilo razstavljenih več kot sto umetniških del sedemnajstih sodobnih umetnikov iz sedmih držav.
“Umetnikovi kipi morda na prvi pogled delujejo nekoliko kičasto. Ko pa razumemo zgodbo o umetnikovem miselnem procesu pri izdelavi kloniranih živali, postane jasno, da je vloga teh umetnin ustvarjalni protistrup proti množični proizvodnji materialnih dobrin in prekomerni potrošnji v naši družbi. Živali so zasnovane tako, da gledalca opozorijo na vpliv podnebnih sprememb na okolje. V bistvu se ta ideja dobro ujema s filozofijo gibanja Cracking Art, katerega člani verjamejo, da mora biti vsa plastika na svetu samo last umetnikov,” so o umetniku zapisali na spletni strani ArtKam.
Spomladi morda prihaja v Kamnik velika razstava
“Naslednjo pomlad želimo v Kamniku odpreti veliko razstavo, kjer bi razstavili dela tako v kamniških galerijah in kulturnih ustanovah kot tudi v Arboretumu Volčji Potok. Razstava bo pritegnila pozornost domače in tuje publike, pričakujem, da bo v Kamnik prišlo veliko turistov. Imela bo regionalno, kulturno in zgodovinsko sporočilo. Verjamem, da je Kamnik pravo mesto za razvijanje sodobne umetnosti,” je več o prihodnjem umetniškem dogajanju v Kamniku povedal Matthew McQuarrie, pobudnik projekta ArtKam.