V četrtek je v sejni sobi Občine Mengeš potekal Gospodarski forum, ki ga je občina organizirala z namenom povezovanja lokalnega gospodarstva, podjetništva in občinskih razvojnih ciljev. Pod geslom Podjetništvo v občini Mengeš – izzivi in priložnosti so prisotni podjetniki spoznali aktualne razpise, na katere se lahko prijavijo, ter načrte občine za spodbujanje gospodarske rasti v prihodnosti.
Mengeški župan Bogo Ropotar je v uvodnem nagovoru zbranim podjetnikom poudaril pomen podjetništva. »Zavedam se pomena gospodarstva za občino, sploh glede na to, da imamo v Mengšu 1100 podjetji. Proračun občine je skrbno načrtovan in želimo, da se vsak evro preudarno vrača v okolje in blaginjo vseh občank in občanov. Pomembno je, da se občani in občanke zavedajo, da podjetja pomembno prispevajo k temu, da občina lahko deluje in se razvija. Sicer se soočamo tudi z nekaterimi podedovanimi izzivi – med njimi je industrijska cona v Jami, ki jo zdaj aktivno rešujemo. Imamo dobre sogovornike, zato verjamem, da bomo skupaj uredili infrastrukturo in poiskali dolgoročne rešitve. Naša želja je, da še okrepimo sodelovanje – povejte, kaj pričakujete od občine, kaj potrebujete, in skupaj bomo gradili okolje, kjer je prostor za razvoj vseh.«
Strategija razvoja do leta 2035
Na Občini Mengeš so začeli tudi z oblikovanjem Razvojne strategije Občine Mengeš do leta 2035. »S strani gospodarstva je bilo večkrat poudarjeno, da ni jasno, kakšna je vizija. Ker imamo volitve na štiri leta, se pogosto ukvarjamo s kratkoročnimi cilji, zato zdaj razmišljamo, kako postaviti trdne temelje,« je povedala mengeška podžupanja Tina Štrukelj. Dodala je, da Evropska unija kot ključne poudarke prihodnjega razvoja izpostavlja konkurenčnost industrije, čisto energijo in njeno dostopnost, razogljičenje ter krožno gospodarstvo. »Na trgu dela se pojavljajo tudi novi poklici, zato je pomanjkanje usposobljenih kadrov dodatna težava, s katero se moramo soočiti,« je pojasnila. Razvojna strategija bo tako krovni dokument, namenjen zagotavljanju dobrega počutja občanov in spodbujanju trajnostnega razvoja gospodarstva v občini.
Most med šolo in gospodarstvom
Ena od pomembnih točk letošnjega dogodka je bil tudi podpis memoranduma o sodelovanju med Občino Mengeš in Osnovno šolo Mengeš, s katerim si prizadevata za skupno spodbujanje razvoja mladih kadrov v lokalnem okolju. Z omenjenim dogovorom sta se Bogo Ropotar in ravnatelj Sašo Božič zavezala k soustvarjanju programov in dejavnosti, ki bodo povezovali izobraževanje z gospodarstvom in ostalimi lokalnimi deležniki. Glavni namen sodelovanja je, da učenci že v osnovni šoli spoznajo različne poklice, pridobijo boljše razumevanje delovnega sveta ter odkrijejo priložnosti, ki jih ponuja domače okolje in lokalna podjetja. S tem korakom občina in šola skupaj gradita most med znanjem in prakso ter mladim pomagata pri lažji odločitvi za prihodnost.


Razpisi in finančne spodbude za podjetja
Rosando Pilko iz podjetja Blue Solutions je predstavil nekaj razpisov, na katera se lahko podjetja lahko prijavijo. Predstavil je financiranja Slovenskega podjetniškega sklada in skladov SID banke. Za podjetnike je zanimiv tudi javni razpis za sofinanciranje postavitve javno dostopnih polnilnic za električna vozila. Finančne spodbude za trajnostna prevozna sredstva je možno dobiti tudi preko sistema Borzen.
Pogled v prihodnost
Na zaključku srečanja je potekal iskren pogovor o aktualnih izzivih, s katerimi se soočajo lokalni gospodarstveniki. Veseli so bili, da se v občini spodbuja povezovanje in odprta komunikacija, hkrati pa so opozorili na pomembno težavo: primanjkuje ustreznih površin za razvoj podjetniških dejavnosti.
Župan Občine Mengeš je v odgovoru izpostavil, da je v novem Občinskem prostorskem načrtu (OPN), katerega sprejetje je predvideno za september oziroma najkasneje oktober, načrtovana širitev industrijskih con. Poudaril je, da se zavedajo pomena prostorskih možnosti za razvoj lokalnega gospodarstva in da je za cono Jama predvidena tudi ureditev infrastrukture.
»Za nov OPN smo imeli že vse pripravljeno, a so nas poplave žal zaustavile. Trenutno pridobivamo strokovne podlage. Nova cona je predvidena v Drnovem, kjer si želimo ustvariti prostor za manjše obrtnike in podjetnike. V coni v Jami pa je še vedno izziv v tem, da ni enotnega nastopa vseh lastnikov,« je pojasnil župan. Občina si prizadeva tudi za vzpostavitev avtobusnih povezav z Ljubljanskim potniškim prometom, kar bi olajšalo mobilnost občanov in zaposlenih. V prihodnjih letih pa je v načrtu tudi izboljšava kolesarske infrastrukture.







