Včeraj je v Kamniku in Komendi odjeknila novica, da je vlada sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2024, na podlagi katere se bo preoblikovala tudi mreža nujne medicinske pomoči in bodo vzpostavljeni satelitski urgentni centri, med katerimi pa ni predviden takšen center v zdravstvenem domu Kamnik, kar pomeni, da bo več kot 30 tisoč prebivalcev Kamnika in Komende ostalo brez nujne medicinske pomoči, kot je na voljo sedaj.
»Z vzpostavitvijo satelitskih urgentnih centrov bodo akutno bolni prejeli hitrejšo oskrbo, po drugi strani pa na ta način razbremenjujemo urgentne centre, ki so namenjeni življenjsko ogroženim pacientom. Satelitski urgentni centri bodo kadrovsko in tehnično opremljeni za zagotavljanje hitre in kakovostne nujne obravnave pacientov bližje domu. Z uredbo bo uveden tudi tako imenovani srečevalni sistem, s katerim zagotavljamo takojšnje, hitre odzive nujnih reševalnih vozil in hkrati razbremenjujemo dežurnega zdravnika, ki bo odslej na teren odšel le takrat, ko bo to zahtevalo stanje pacienta. Intervencije bo izvajal skupaj z diplomiranim zdravstvenikom, v vozilu urgentnega zdravnika. S tem bo večja tudi njegova razpoložljivost v ambulanti,« so sporočili z ministrstva za zdravje, kjer dodajajo še, da bodo tisti zdravstveni domovi, ki ne bodo imeli statusa satelitskega urgentnega centra, do dokončne vzpostavitve nove mreže nujne medicinske pomoči ohranili neprekinjeno zdravstveno varstvo, če ga izvajajo. Satelitski urgentni centri so po novem predvideni v ZD Kočevje, ZD Postojna, ZD Tolmin, ZD Sežana, ZD Idrija, ZD Ilirska Bistrica, ZD Šmarje pri Jelšah, ZD Sevnica, ZD Kranj, ZD Velenje, ZD Litija, ZD Črnomelj, ZD Škofja Loka, ZD Domžale, ZD Ivančna Gorica in ZD Grosuplje.
Tokrat je zadeva veliko bolj kritična, meni direktor kamniškega zdravstvenega doma
Kot je za Modre novice povedal Sašo Rebolj, direktor Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik, se novi predlog ne razlikuje veliko od tistega iz leta 2015, ko je kamniški urgenci prav tako grozilo ukinjanje. »Predlog je zelo podoben, s to razliko, da je bil prej to plod nekakšne “strokovne skupine” ministrstva za zdravje, ko so se ministri izgovarjali, da je to samo nedokončen osnutek, v tem zadnjem primeru pa je to ministrica poslala na vlado, ki naj bi to sprejela in je seveda tokrat stvar veliko bolj kritična. S stroko seveda taka odločitev nima nič in je prodajanje megle, da bomo do uvedbe urgentnih centrov in s tem naše ukinitve, okrepljeni z dodatnim vozilom urgentnega zdravnika, kar služi zgolj temu, da bi občani spregledali dejstvo, da se ukinja urgentnega zdravnika in urgentno ambulanto,« je oster Rebolj, ki skupaj z Matejem Slaparjem, županom občine Kamnik, in Jurijem Kernom, županom občine Komenda, zagotavlja, da bodo naredili vse, da do ukinjanja kamniške urgence ne bo prišlo.
Danes je bil poslan dopis na ministrstvo za zdravje in vlado, oba župana bosta stopila v stik tudi z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel. Med argumenti za ohranjanje nujne medicinske pomoči so predvsem velikost obeh občin, ki skupaj merita skoraj 300 km2, dobršen del površja je hribovit, potem pa tudi zdravstvena oskrba turistov, obiskovalcev gora, varovancev obeh domov starejših občanov itd. »Terenske specifike področja NMP Kamnik so jasne in koliko je od Domžal do Motnika tudi, pomembno je razmisliti tudi, da je od Domžal do Ljubljane, kjer bi bili v neposredni bližini kar dve urgenci, zgolj največ šest minut z reševalnim vozilom,« poudarja direktor Rebolj, z njim se strinja tudi župan Slapar, medtem ko komendski župan Kern opozarja še na nevzdržno prometno situacijo, ki s prometnimi zamaški tudi vpliva na hitrost pomoči nujne medicinske pomoči.
Tako Rebolj kot Slapar in Kern upajo, da bodo na ministrstvu (u-)slišali argumente, zakaj mora nujna medicinska pomoč v Kamniku ostati. Če spremembe pri ukinjanju ne bo, napovedujejo, da bodo uporabili vse možne ukrepe, od podpisovanja peticije do državljanske nepokorščine. »Ne bomo odnehali, dokler ne bo nujna medicinska pomoč v Kamniku tudi ostala. Ne bomo dovolili, da nam vzamejo nujno medicinsko pomoč,« napoveduje Slapar.