torek, 8 oktobra, 2024
17.4 C
Kamnik
17.4 C
Kamnik
torek, 8 oktobra, 2024
17.4 C
Kamnik
torek, 8 oktobra, 2024
17.4 C
Kamnik
torek, 8 oktobra, 2024
DomovAktualnoMengeška godba: s pesmijo v srcu že 140 let

Mengeška godba: s pesmijo v srcu že 140 let

»V Mengšu s(m)o vesel ljudje, glasbo vsakdo rad ima in tudi domača Mengeška godba vedno rada kaj zaigra.« Tako bo tudi predzadnji vikend v septembru, ko bo že 29. sejem v Mengšu, v okviru katerega bo svojo častitljivo obletnico s slavnostno akademijo, velikim koncertom pod šotorom in srečanjem okoliških godb ter vrhuncem, slavnostno povorko po Mengšu, obeležila Mengeška godba.


  Kulturno društvo Mengeška godba v letošnjem letu obeležuje že 140 let neprekinjenega delovanja. O njegovi ustanovitvi nam pričajo le še pisni viri, ki pravijo takole: »Pisalo se je leto 1884, ko je bila na pobudo 33 Mengšanov ustanovljena Mengeška godba. Ti so 2. novembra istega leta podpisali razglas za posojilo, da bi lahko kupili instrumente.«

Foto: arhiv Mengeške godbe           

Prva kapelnika Bernard in Franc Degischer sta se v Mengeš priselila iz Tirolske, nasledil pa ju je domačin Peter Lipar, ki je že kot 17-letni mladenič prevzel mesto kapelnika in godbo vodil več kot 50 let (1901–1953). Že pod njegovim vodstvom je godba igrala tudi težje koncertne skladbe ter zaslovela širom Slovenije. V njegov spomin je letos nastala nova koračnica, ki bo krstno izvedena na praznovanju, prav tako pa so godbeniki in godbenice po njem poimenovali Liparjeva priznanja – najžlahtnejša priznanja za več kot 50-letno delovanje v Mengeški godbi.

V letu 1953, ko je godbo prevzel Ernest Kvartič, je bila v Mengšu ustanovljena glasbena šola, kjer so se šolali bodoči glasbeniki oz. nov glasbeno izobražen kader. Nato je bil več kot desetletje kapelnik vojaški godbenik Anton Mehle, ki je istočasno poučeval v glasbeni šoli v Mengšu ter v godbene vrste vključil veliko učencev. Ustanovil je tudi mladinsko godbo, ki je nastopila celo v Slovenski filharmoniji. Pod vodstvom Josipa Grgasovića je godba začela izvajati več zabavne glasbe, za katero je kapelnik pisal aranžmaje ter nastopil tudi kot vokalni solist.

Ob 100-letnici tudi prvi godbenici

Junija 1984 je godba praznovala 100-letnico. Slavnostni koncert je bil pod vodstvom novega kapelnika Franca Lipičnika, s katerim je godba stopila na novo, narodnozabavno pot. Največja sprememba v godbi pa se je takrat zgodila prav s prihodom prvih dveh godbenic. Od tedaj se je njihovo število le še povečevalo.

Leta 1985 je bila prvič izvedena prireditev z naslovom Pod mengeško marelo, ki je postala že tradicionalna in letos organizirana že štiridesetič. Godbeniki so si iz izkupička prve prireditve kupili nove letne uniforme t. i. mengeške noše. V prvih letih je bila prireditev ponovljena celo petkrat v enem koncu tedna. Če prištejemo še tonske vaje, je godba igrala kar 17 ur skupaj!

S hitrim povečanjem članstva v godbi so se pojavile tudi težave. Stari godbeni dom je postal premajhen in neustrezen. Želja po lastnem domu se je z odprtjem gasilsko-godbenega doma 15. septembra 1990 le uresničila.

Foto: arhiv Mengeške godbe           

Pod taktirko kapelnika Franca Gornika so imeli godbeniki rekordnih 60 nastopov v eni sezoni (v zadnjih letih jih ima godba okoli 40).

V letu 1995 je godba kupila narodne noše, s katerimi je postala še privlačnejša za nastope doma in v tujini. Prvi nastopi izven Slovenije so bili na Beljaških dnevih v Avstriji, kasneje pa še v Španiji, Franciji ter sosednjih državah. Godba je aktivno sodelovala tudi doma in bila ena od organizatorjev oživljanja nekdaj znanega Mihaelovega sejma v Mengšu, ki bo prihodnje leto praznoval 30 let od ponovne obuditve.

Leta 1997 je strokovno vodstvo godbe prevzel Mengšan in klarinetist Primož Kosec, ki v zadnjih letih ustvarja odlične koračnice in priredbe ne le za Mengeško temveč tudi druge godbe. Pod njegovim vodstvom si je godba na državnih tekmovanjih priigrala zlata priznanja ter se uvrstila v 1. jakostno skupino. Nepozabni sta bili tudi sodelovanji v oddaji Musikantenstadel Karla Moika (Senik z godci) v Bad Gleichenbergu v Avstriji ter še na enem Stadlu v Boznu na Južnem Tirolskem.

Prihodnje leto četrt stoletja delovanja veteranske sekcije

Leta 2000 so izdali samostojno kaseto in zgoščenko S pesmijo v srcu, ki je tudi mengeški slogan. Na prelomu tisočletja pa je bila ustanovljena tudi Veteranska sekcija Mengeške godbe, ki jo sestavljajo godbeniki, starejši od 50 let. Sprva jo je vodil Mengšan Vinko Sitar, nasledil ga je Janez Per, ki sekcijo neumorno vodi še danes. Veterani bodo v prihodnjem letu obeležili že četrt stoletja delovanja.

Od leta 2008 godbo vodi kapelnik Dimitrij Lederer. Pod njegovim vodstvom je postala Mengeška godba žanrsko izredno široka. V repertoarju so poleg tradicionalnih koračnic in narodnozabavnih skladb stalno prisotne tudi cerkvene, mašne, žalne, klasične skladbe, zabavni program z različnimi vokalnimi solisti, tekmovalne skladbe ter drugi tematski izbori skladb.

Še posebej odmeven je bil leta 2016 prvi rock koncert, ki ga je godba organizirala v mengeškem ”pruhu” in z njim obudila kulturne prireditve v nekdanjem letnem gledališču pod Gobavico. Z rock programom so sodelovali tudi na Kamfestu, poželi veliko zanimanja ter koncert še večkrat ponovili in godbeno delovanje približali tudi mlajšim generacijam poslušalcev.

Foto: arhiv Mengeške godbe           

V leto 2020 so vstopili polni optimizma, saj je na februarski ”Mareli” z njimi nastopil Magnifico. Po prireditvi je bilo njihovo delovanje zaradi pandemije Covida-19 kar naenkrat ustavljeno. A godbeniki se niso dali, zato so snemali številne videoposnetke od doma. V tem času so z vajami (od doma) in s snemanjem posnetkov pričele flavte, ki so bile že na naslednjem občnem zboru godbe potrjene kot nova sekcija, ki sliši na ime MG Flavtet.

Eden od športnih mejnikov godbe pa je bil nedvomno vzpon z instrumenti na Triglav in igranje na Kredarici ter ob Aljaževem stolpu.

Medgeneracijsko sodelovanje, spoštovanje, muziciranje so vrednote, ki jim sledijo

V zadnjem desetletju so se udeležili več tekmovanj ter si priigrali več zlatih priznanj. Najbolj ponosni so na rezultat 40. Tekmovanja zveze slovenskih godb v 1. težavnostni stopnji leta 2022 v Krškem, na katerem so osvojili zlato plaketo in 1. mesto v kategoriji. Kapelnik Dimitrij Lederer je doseženo poimenoval kar ”zlata plaketa z diamanti”, saj so na tekmovanju igrali brez substitutov oz. glasbenih pomočnikov, poleg tega pa je bilo obdobje, ko niso smeli imeti vaj, res dolgo in s tem priprave kar otežene.

Mengeška godba je v zadnjem desetletju sodelovala s številnimi znanimi imeni, med njimi z vrhunskim tenoristom Janezom Lotričem, Mojco Bitenc Križaj, Adijem Smolarjem, Alfijem Nipičem, Modrijani, Kvatropirci, Neisho, Matjažem Mrakom, Prifarskimi muzikanti, Tilnom Artačem idr. Uspešno sodelujejo tudi z domžalskim skladateljem in prof. Tomažem Habetom, ki je za njihove zadnje koncerte prispeval več svojih priredb in izvirnih skladb.

Foto: arhiv Mengeške godbe           

V Mengeški godbi trenutno igra okoli 60 aktivnih članov ter več pripravnikov. Omeniti velja, da skoraj eno tretjino godbe sestavljajo člani družine Per, kar je vsekakor svojevrsten fenomen. Med njimi je tudi najstarejši godbenik Janez Per, ki je Mengeški godbi zvest že 65 let!

Skupne vrednote godbenic in godbenikov so nedvomno medgeneracijsko sodelovanje, spoštovanje, muziciranje. Poleg obiskovanja vaj in koncertov, velik delež godbenega udejstvovanja predstavlja tudi organizacija dogodkov in samostojnih koncertov ter vzdrževanje godbenega doma. Godbeniki ogromno dela postorijo sami, kar jih še dodatno povezuje. Delo pogosto začinijo s humorjem, ki ga ne manjka niti na gostovanjih doma ter v tujini. Čeprav se ena najbolj aktivnih godb v Sloveniji rada glasbeno povezuje, je njihova odlika ta, da imajo v svojih vrstah vrhunske instrumentaliste in pevce, ki popestrijo žanrsko različno obarvane samostojne koncerte.

Jubilejno leto 2024 je Mengeška godba pričela z izvedbo jubilejne 40. Pod mengeško marelo, na kateri je poleg domačih ansamblov nastopil Ansambel Saša Avsenika. Športna dvorana Mengeš je sprejela več kot 1200 obiskovalcev ter gostila prvi dogodek po lanskoletnih poplavah.

Foto: arhiv Mengeške godbe           

Slovesno praznovanje 140-letnice

Osrednje praznovanje 140-letnice delovanja Mengeške godbe bo potekalo v okviru 29. sejma v Mengšu, in sicer med 20. in 22. septembrom.

Godbeniki in godbenice pripravljajo pester glasbeni in spremljevalni program, ki se bo pričel v petek, 20. septembra, v Kulturnem domu Mengeš ob 18.45 v preddverju s kratkim odprtjem godbene razstave, ki bo na ogled tudi v času sejemskega dogajanja ter do 30. septembra. Nato bo ob 19. uri v dvorani sledila Slavnostna akademija s koncertom in podelitvijo priznanj.

V soboto, 21. septembra, ob 19. uri bo pod šotorom na prizorišču 29. Sejma v Mengšu še en žanrsko raznolik in pester Koncert Mengeške godbe s solisti in gosti – zasedbo IL Divji.

V nedeljo, 22. septembra, bo tridnevno praznovanje zaokrožilo Območno srečanje godb OI JSKD Domžale (od 11. ure) ter slavnostna povorka s pričetkom ob 14. uri, ki se bo zaključila s skupnim igranjem vseh povabljenih godb.

MAJA KERŽIČ

SORODNI ČLANKI

VREME

Kamnik
overcast clouds
17.4 ° C
18.9 °
16.6 °
81 %
0.5kmh
100 %
tor
18 °
sre
19 °
čet
16 °
pet
13 °
sob
13 °

SLEDITE NAM NA