Petek je bil slavnostni dan v Komendi. Dve umetniški skupini Društva upokojencev Komenda sta praznovali 20 let svojega obstanka. To sta Mešani pevski zbor in Folklorna skupina. Obletnico sta proslavili z nastopom v Kulturnem domu Komenda.
MePZ DU Komenda, kot je krajše ime zbora, je bil ustanovljen januarja 2002. Njegovo umetniško vodenje je prevzel znani in uveljavljanji skladatelj Ignac Gorjanc, ki to delo upravlja še danes. Prvi predsednik je bil Florjan Erce, od leta 2007 pa zbor vodi Miha Ferjuc.
»Zgodba pevskega zbora se začne na prelomu tisočletja, ko je bil ustanovljen. Njihov trud je bil velikokrat nagrajen. Zbrali so že več kot 330 nastopov. Skupno so naštudirali več kot 80 glasbenih besedil. Z rednimi pevskimi vajami in disciplino so se pevci in pevke glasovno izpolnjevali in napredovali, kar se vidi v čistejši interpretaciji in prepoznavnemu zvenu. Zbor je postal nepogrešljiv pri vseh prireditvah v domačih občinah,« je povedala povezovalka večera Anja Kralj Železnik. Posebno pohvalo je zbor prejel leta 2009, in sicer so na vseslovenski reviji upokojenskih zborov prijeli zlato plakate, muzikolog prof. Mitja Gobec pa je zbor ocenil kot najboljši upokojenski zbor v državi.
»V dvajsetih letih je z obilo vaje in napornega dela lepo zgodbo spletla tudi folklorna skupina. Leta 2011 se je Mojca Meršol iz Folklorne skupine Tine Rožan pridružila kot umetniški vodja. Skupino danes sestavlja 16 plesalk in plesalcev ter tričlanski ansambel, vodi jih Janez Slapnik. Danes se lahko pohvalijo s 440 nastopi več kot 850 ur plesnih vaj,« je več o folkloristih povedala Kraljeva. Nastopajo na kmetijskem sejmu v Komendi, v Volčjem Potoku, v vrtcih, na folklornih festivalih, ki jih organizira Javni sklad za kulturne dejavnosti, na mednarodnih festivalih folklornih skupin, plešejo pa tudi na obletnicah in rojstnih dnevih. Za svoje delo so doma prijeli že 40 priznanj in zahval, v tujini pa 20.
Kot se za pomembno prireditev spodobi, je Tina Dobovšek iz JSKD OI Kamnik podelila Maroltova in Gallusova priznanja za večletno bogatitev kulturnega dogajanja v domači občini in širše. Priznanje pomeni zahvalo za dosedanje delo in spodbudo za nadaljnje delo. Bronasto Maroltovo značko dobijo člani folklornih društev za več kot pet let, srebrno za več kot deset let in zlato za več kot 15 let. Častno značko pa dobijo člani za več kot 30 let udejstvovanja. Gallusova značka je jubilejna značka sklada, ki jo prejmejo posamezniki za aktivno udejstvovanje na področju ljubiteljske vokalne glasbe. Bronasto značko dobijo za več kot deset let, srebrno za več kot 20 let, zlato za več kot 30 let. Častno značko pa za več kot 40 let. Podeljevanju značk je sledilo zahvaljevanje članov svojim vodjem in obratno.
»Kakšen jubilej- Že 20 let naša folklorna skupina številne ljubitelje razveseljuje s svojimi nastopi. S hvaležnostjo se moramo spomniti nekdanjih članov. Kljub letom smo kar nekaj napora in prostega časa vložili v ohranjene dediščine naših babic in dedkov. Nešteto vaj in priznanj, to nas je bogatilo. Aplavzi so nas nagradili za vsak nastop posebej. Delo uspe, samo če so deli povezani med seboj. In te nitke povezovanja že 20 let spleta Janez Slapnik,« se je svojim plesalcem zahvalila umetniška vodja. Posebno zahvalo sta dobila tudi plesalca, ki vztrajata že celih dvajset let. Za vse vaje ob torkovih večerih in za prizadevno delo se je svojim pevcem zahvalil tudi zborovodja Nace, kot ga radi kličejo.
Pevci so obiskovalcem v skoraj polnem Kulturnem domu zapeli šest slovenskih pesmi in eno latinsko. Folkloristi pa so odplesali štiri plese. Za končni nastop so z združenimi močmi zapeli Prav lepa je Komendska fara.



















