Devet dni, sedem prizorišč, več kot šestdeset raznolikih dogodkov, vsi brez vstopnine, ogromno obiskovalcev, predvsem pa Kamnik, v katerem brbota od življenja v pisanih barvah kulture. Tako bi lahko grobo ocenili letošnjo enaindvajseto izvedbo festivala Kamfest, ki je po lanski odpovedi zaradi razmer po avgustovski ujmi zadihal s polnimi pljuči in napolnil središče mesta, tudi letos pa postregel z nekaterimi novostmi in presenečenji.
Festival Kamfest nastaja v produkciji Kulturnega društva Priden možic na čelu z Goranom Završnikom kot vodjo programske ekipe in Rokom Koscem kot direktorjem festivala ter soproducentov Mladinskega centra Kotlovnica, Mestnega kina Domžale, Zavoda za turizem in šport Kamnik, Medobčinskega muzeja Kamnik, Javnega zavoda za kulturo Kamnik, Knjižnice Franceta Balantiča Kamnika, Javnega sklada za kulturne dejavnosti, Območne izpostave Kamnik, Doma kulture Kamnik in Kina Šiška. Dobro sodelovanje vseh soustvarjalcev si festivalska ekipa želi tudi v prihodnje. »Ohraniti kakovostno sodelovanje s kamniškimi in domžalskimi javnimi zavodi in izjemnim Mladinskim centrom Kotlovnica ter obdržati sponzorje in donatorje ter dobre in konstruktivne odnose z Občino Kamnik,« je želje za prihodnje nanizal Goran Završnik, »vse ostalo pa je stvar trenutnega navdiha.«
Čeprav je bil lani festival, ki je že dlje eden večjih slovenskih mestnih festivalov, odpovedan, v festivalski ekipi ni bilo čutiti večje nervoze. »Naša osnovna dejavnost je ulično gledališče, kjer je vreme eden od nepredvidljivih dejavnikov,« je pojasnil Završnik ter dodal, da je festivalska ekipa zadovoljna z letošnjo organizacijo in vsemi prireditvami. »Letošnji Kamfest je bil zbirka pravilnih odločitev,« je vtise po koncu festivala, ki je v staro mestno jedro vsak dan privabil kar 2000 poslušalcev, gledalcev in mimoidočih, strnil Završnik.
Kamfest pa ni le festival z razgledom, ampak ekipa vsako leto poskrbi tudi za novosti in presenečenja. Letošnja novost, ki so jo pozdravili družine z majhnimi otroki in starejši obiskovalci, je bil cestni vlakec, ki je vozil med prizorišči v središču mesta, s čimer je bil dostop omogočen vsem obiskovalcem. Skorajda tradicionalno se je popoldansko festivalsko dogajanje za en dan preselilo tudi na Duplico, s čimer želijo Kamfestovci opozoriti na kulturno podhranjenost te krajevne skupnosti. Med Kamfestom pa Kamnik z različno vsebino zaživi tudi na novih, dotlej neodkritih prostorih. Tudi letos je festivalska ekipa vzpostavila novo prizorišče, in sicer dvorišče Maistrove rojstne hiše, kjer je vse festivalske dni nad dogajanjem bdela ekipa Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik. »Za Kamfest je značilno, da ekipa odkrije prostore in jim da vsebino, tako da zaživijo. S prizoriščem Maistrov skrivni kotiček smo zelo zadovoljni, saj je tukaj varen, lep in prijeten prostor za posedanje, uživanje v branju, igri in druženju,« je prizorišče na ”Maistrovem vrtu” ocenila direktorica kamniške knjižnice Breda Podbrežnik Vukmir. Poleg skrivnega bralnega kotička z različnimi delavnicami so tu potekali tudi pogovorni večeri, predstavitev nove pesniške zbirke Maistrovih trideset in glasbeni večer. »Kamnik, izvolite, imamo še en krasen prostor, ki ga lahko z izjemno malo napora uredimo. Škoda bi bilo, da se ne bi z njim še marsikaj zgodilo,« je novo prizorišče komentiral Završnik, ki se zahvaljuje župniku Luki Demšarju, da je brez težav privolil v uporabo prostora, delno v lastništvu kamniške župnije.
V festivalski ekipi so tudi prostovoljci, letos so bili to večinoma domačini, pa tudi Poljak, Nemka in Španka. Med ustvarjanjem stenske poslikave na barutanski zid smo se pogovarjali z Michałom iz Poljske in Kristo iz Latvije. Slednja sicer ni več prostovoljka, a je še vedno tesno povezana s Kamnikom, čeprav zdaj živi v Ljubljani. »Kamnik je najboljše mesto na svetu. Tu se počutim doma. Vedno pravim, da je moja druga različica rojena tukaj,« je povedala Krista. Michał je v Kamniku že od marca kot prostovoljec v Mladinskem centru Kotlovnica in tukaj ostaja do marca prihodnje leto. »Kamnik me je popolnoma navdušil. Celotna izkušnja je zelo dobra. Že pred prihodom sem se seznanil, s čim se ukvarjajo v mladinskem centru in kakšne bi bile moje naloge. Zelo dobro so se ujele z mojimi interesi in sposobnostmi. To je bil glavni razlog za prihod v Kamnik, in tudi zaradi tega je bivanje tu zelo prijetna izkušnja, saj se razvijam na področju, ki me zanima,« pa je povedal Poljak.
Festival Kamfest tako Kamnika ne bogati le s pestrim dogajanjem, temveč tudi z dobrimi zgodbami – zgodbami druženja, sodelovanja, širjenja obzorij, strpnosti in sprejemanja različnosti.