Člani Jamarskega kluba Kamnik so lani opravili raziskavo kvalitete in količine podzemne vode pod Veliko planino. Na devetih merilnih mestih na Kamniški Bistrici in na potokih, ki se izlivajo vanjo, so merili fizikalno-kemijske vrednosti vode in vzeli vzorce vode za mikrobiološke analize, ki jih je opravil Nacionalni laboratorij za zdravje, hrano in okolje v Ljubljani in Novem mestu. S pomočjo mikrobiološke analize vode so ugotavljali prisotnost bakterij Escherichia coli, ki so bodisi človeškega in živalskega izvora, koliformnih bakterij, števila kolonij pri 22 °C, števila kolonij pri 37 °C in enterokokov v vodi. Vzorčenja so potekala sredi julija in v drugi polovici avgusta.
V zaključnem poročilu Raziskave kvalitete in količine podzemne vode v letu 2024 je zapisano, da so pri bakteriji Escherichia coli pri sedmih od 17 meritev za bakterije izmerili vrednosti, ki so presegale vrednost 201 CFU/100 ml, kar je zgornja mejna vrednost.
»Bakterija Escherchia coli je bila zaznana v toku vseh potokov, ki se izlivajo v Kamniško Bistrico in se napajajo s podzemno vodo velikoplaninske planote. Voda je mikrobiološko onesnažena že v izvirnem delu, kar dokazuje izpuste fekalij na planinah. Praviloma se vrednosti E. coli še povečajo v izlivnem delu potoka, kar je posledica objektov vzdolž potokov, ki nimajo ustrezno urejene komunalne infrastrukture,« je razlog za zaskrbljujoče podatke predstavil Rajko Slapnik iz Jamarskega kluba Kamnik.
Tudi vrednosti koliformnih bakterij, ki so v vseh primerih fekalnega izvora, so z izjemo le ene vrednosti višje od 201 CFU /100ml, kar je zgornja mejna vrednost. »Po Pravilniku o pitni vodi so tudi koliformne bakterije nevarne za zdravje ljudi, zato jih ne sme biti v pitni vodi. V izlivih vseh potokov in Kamniški Bistrici pred zajetjem so bile njihove vrednosti povsod nad zgornjimi mejnimi vrednostmi (več kot 201 CFU/100ml). Veliko preveč za pitno vodo in tudi preveč za vodo, ki jo želimo narediti pitno,« je več o rezultatih povedal Slapnik. Najbolj fekalno onesnaženi so Dolski potok, potok pri nihalki na Veliki planini, potok pod Šimnovim plazom in potok nad Klusom.
Lani je tudi prvič prišlo do tritedenske kalnosti izvira Kamniške Bistrice z visokim onesnaženjem z E. coli (okrog 70 CPU), čeprav se je prej tam bakterija v izviru pojavljala le v nizki koncentraciji. Med terenskim opazovanjem so tudi odkrili nova velika odlagališča na Veliki planini.
»Rezultati meritev so katastrofalne in potrjujejo našo trditev, da so vir fekalnega onesnaženja potokov greznične odpadne vode na planinah Velikoplaninske planote in doline Kamniške Bistrice. To potrjuje tudi dejstvo, da v vodi prevladujejo E. coli človeškega izvora. Ugotovili smo, da so prizadevanja za zmanjšanje onesnaževanja podzemnih vod, za enkrat neuspešna, saj onesnaženost z Echerichio Coli v vseh izvirih narašča,« so poročilo zaključili v Jamarskem klubu Kamnik.
Kaj ti rezultati pomenijo za čisto vodo?
Poleg onesnaženih vod se v Kamniško Bistrico izlivajo tudi potoki, ki se napajajo s podzemnimi vodami Grintovcev, Kalc, Mokrice, kjer skoraj ni virov fekalnega onesnaževanja. »Te vode so izredno čiste, ustrezajo standardom pitne vode in precej pripomorejo, da je voda v reki Kamniški Bistrici, pred zajetjem Iverje občutno manj mikrobiološko onesnažena kot posamezni njeni pritoki izpod Velike planine. Dodatno se voda iz reke samočisti še v drenažnem sistemu tik pred zajetjem Iverje in taka pride do uporabnikov,« je še povedal Slapnik. V svojem poročilu kamniški jamarji opozarjajo, da je Josip Marko Sadnikar leta 2022 v svojem poročilu opozoril na slabo stanje drenažnega sistema.
Iz Občine Kamnik sporočajo, da je pitna voda iz drenažnega zajetja Iverje varna in zdravstveno ustrezna, kar potrjujejo redne analize, ki jih izvajajo akreditirane institucije. Poročilo Jamarskega kluba Kamnik komentirajo, da meritve jamarjev ne vključujejo vode iz drenažnega zajetja Iverje, ki je glavni vir pitne vode za Kamnik. Površinske vode so zaradi svoje naravne izpostavljenosti okolju občutljivejše na onesnaženje, medtem ko je voda iz zajetja Iverje naravno zaščitena in dodatno filtrirana skozi 45-metrski pas zemljine, kar omogoča visoko raven samoočiščenja.
Pogled v prihodnost
Del programa dela Občinskega sveta za leto 2025 vključuje celostno obravnavo zaščite pitne vode na območjih doline Kamniške Bistrice in Velike planine. Občina načrtuje ukrepe za ureditev odvajanja odpadnih voda, izboljšanje mirujočega prometa in dodatno zaščito vodnih virov.