S sinočnjo slavnostno akademijo so domžalske godbenice in godbeniki začeli praznično tridnevje ob 140-letnici ustanovitve društva. Drevi sledi slavnostni koncert v Poletnem gledališču Studenec z gostoma Raiven in Slovenski oktet, v soboto pa skupaj s Kulturnim domom Franca Bernika Domžale ob 10. obletnici Slamnikarskega sejma pripravljajo skupno prireditev Pozdrav iz Domžal. Na slavnostni akademiji so bila podeljena priznanja godbenikom za dolgoletno delovanje in zahvale posameznikom in ustanovam, ki članom Kulturnega društva Godba Domžale stojijo ob strani na njihovi glasbeni in organizacijski poti.
Domžalski podžupan Borut Ernestl je v slavnostnem govoru poudaril, da glasba domžalske godbe pospremi vse pomembnejše praznike in dogodkom doda še bolj slavnostno vzdušje, poleg tega pa izpostavil, da bi godbenike, sodeč po odnosu do dela in predanosti pri ohranjanju glasbene dediščine, zlahka uvrstili med profesionalne sestave, čeprav sodijo na področje ljubiteljske kulture. »Posebnost kulturnih sestavov, med katere se uvršča tudi domžalska godba, je ta, da kulturno udejstvovanje in ustvarjanje ne vpliva pozitivno le na tiste, ki kulturo ustvarjajo, pač pa na vse, ki so je deležni. Godba Domžale in druga kulturna društva v naši občini skrbijo za pisano življenje v lokalni skupnosti in preko umetnosti med nami ustvarjajo povezave, ki so morda očem nevidne in zato mnogokrat spregledane, a za ustvarjanje uglašene in povezane skupnosti zelo dragocene,« je dejal podžupan Ernestl in domžalskim godbenikom čestital za predano delo ter ohranjanje godbeništva na Domžalskem in jim zaželel, da bi še naprej uspešno vzgajali ljubezen do glasbenega udejstvovanja že pri mlajših generacijah in jo ohranjali vse tja do zrelejših, najizkušenejših članov društva. »Naj se vaše društvo še naprej uspešno razvija in raste z vsakim novim članom, skladbo in dosežkom,« je zaključil Ernestl.

Jože Pavli, predsednik Kulturnega društva Godba Domžale, je v pozdravnem nagovoru poudaril, da 140-letna tradicija, ki jo letos obeležujejo, ni le godbena, temveč pomembna za celotno ljubiteljsko kulturo v domžalski občini. »Seveda so v dolgi zgodovini tudi vzponi in padci, a če potegnemo zaključek, je zgodba Godbe Domžale zgodba o uspehu. Tu vidim uspeh glasbenikov, predanih prednikov, ustanoviteljev s Francem Feiferjem na čelu, uspeh okolja, v katerem godba ves čas deluje, ter uspeh poslušalcev in podpornikov, ki ves ta čas spremljajo in podpirajo skupino zanesenjakov, sestavljeno iz najrazličnejših generacij. Dediščina, ki so nam jo zapustili naši predhodniki, niso samo godbeni dom, ki letos praznuje petindevetdeset let od izgradnje, instrumenti, notno gradivo, uniforme in drugo, glavna dediščina so odnosi med ljudmi, tesna prijateljstva, ki mejijo že na družino. Vezno tkivo vsega omenjenega pa je ena in edina glasba, brez katere praktično noben človek ne more živeti, godbenik pa še toliko manj,« je dejal Pavli in poudaril, da godbenega društva ne bi bilo brez sodelovanja vseh. »Tako kot si sam težko predstavljam, kakšno bi bilo življenje brez godbe, si težko predstavljam, kako bi delovanje društva potekalo brez pomoči. Skupaj še kako vemo, da društvo ni stvar posameznika, tako kot tudi ne naše glasbeno ustvarjanje. Drug drugega dopolnjujemo, si pomagamo, rezultati pa so potem na organizacijski in glasbeni plati še kako vidni,« je dejal Pavli in se zahvalil vsem podpornikom, ki jim že vrsto let stojijo ob strani. »Na koncu naj se zahvalim še vsem vam, ki ste z nami včeraj, danes in jutri. Brez publike, tihe in glasne, konstruktivne kritike ter vse vaše energije našega društva ni. Zagotavljamo, da bomo vrednotam, ki so jih zasledovali naši predniki, ki so ustanovili društvo, sledili še naprej. Naj živi domžalska kultura, naj živi Godba Domžale!« je zaključil Pavli.

Na akademiji so bila za dolgoletno delovanje godbenem društvu podeljena priznanja Javnega sklada za kulturne dejavnosti – jubilejne značke Vinka Štrucla. Prejemniki bronaste značke za več kot 10 let v delovanja so Sanel Fazlić, Annemarie Glavič, Andraž Gnidovec, Tomaž Jeran, Klara Jurkovič, Matej Kokalj, Nataša Kokalj, Domen Kovač, Neža Kržan, Polona Mežnar, Anja Mihelčič, Andreja Pirc, Janez Prvinšek, Sašo Prvinšek, Aleksander Simionov, Klemen Zabret, Franc Zlatnar, Matevž Zlatnar, Teja Šabec, Ambrož Štih in Marija Šuštar Bukovšek.

Srebrno značko za več kot 20 let delovanja so prejeli Matej Kocjančič, Ivo Kovič, Dominik Kozjek, Mihael Kozjek, Ana Pavlič, Tadej Stražar, Lan Timotej Turek, Jana Pavli Per, Tomaž Tavčar.

Prejemniki zlate značke za več kot 30 let delovanja so Vesna Kerč, Blaž Knez, Primož Ložar, Matej Primožič, Daniel Savnik in Gregor Sušnik.

Častno značko Vinka Štrucla za več kot 40 let delovanja so prejeli Jernej Gnidovec, Ivan Kozarič, Zvone Malenšek, Valentin Pavli, Jože Pavli, Janez Pavli, Janez Spreitzer, Ivan Tavčar, Franc Ulčar, Andrej Volkar, Florjan Zabret in Božidar Zupančič.

Poleg priznanj JSKD so bila podeljena tudi interna priznanja. Bronasti znak Godbe Domžale za več kot 30 let delovanja v društvu so dobili Vesna Kerč, Daniel Savnik in Gregor Sušnik. Srebrni znak Godbe Domžale za več kot 40 let delovanja sta dobila Jernej Gnidovec in Jože Pavli, zlati znak Godbe Domžale za več kot 50 let delovanja pa Zvone Malenšek, Franc Ulčar, Ivan Kozarič in Andrej Volkar. Odličja Franca Pfeiferja so prejeli Ana Pavlič, Klara Jurkovič, Božidar Zupančič, Ivan Kozarič, Andrej Volkar, Valentin Pavli in Damijan Tomažin.




Imenovana sta bila tudi dva častna člana Godbe Domžale za prizadevno in društvu naklonjeno delo, in sicer Irena Kovač in Lojze Stražar, ki sta se tako pridružila dosedanjim častnim članom: Tomažu Habetu, Romanu Kosu, Veri Banko, Tonetu Juvanu, Urošu Slavincu in Antonu Savniku.


Za glasbene predahe so poskrbeli Enej Nik Juran, kvartet klarinetov Godbe Domžale in trobilni kvintet Godbe Domžale, za vezno besedo pa Boštjan Romih.

