Včeraj je kamniški župan Matej Slapar z izvajalci del podpisal pogodbi za energetsko sanacijo in obnovo stavb, v katerih domujejo Glasbena šola Kamnik, Knjižnica Franceta Balantiča in Vrtec Tinkara. Cilj že težko pričakovanih sanacij v skupni vrednosti 5 milijonov evrov je čim večja energetska neodvisnost.
Prenova knjižnice je nujno potrebna
O prenovi in energetski sanaciji objektov, kjer domujeta glasbena šola in knjižnica, je bilo govora že dalj časa. »Razpisi so nas spodbudili, da smo vzeli stvari v svoje roke in se odločili za to velikopotezno investicijo, ki bo poleg energetske sanacije in poleg postavitve novih virov energije prinesla tudi prenovo knjižnice, ki ni bila nikoli do konca urejena. Podstrešni prostori samevajo in so bili doslej bolj ali manj namenjeni skladiščenju,« je nujnost obnove poudaril Matej Slapar.
Da je investicija v knjižnico, investicija v lokalno skupnost, je prepričana Breda Podbrežnik Vukmir, direktorica kamniške knjižnice, ki pravi: »Prenova knjižnice za nas pomeni velik korak k boljši uporabniški izkušnji. Sedaj so oddelki zelo natrpani in nedostopni za gibalno ovirane in mamice z vozički. Poleg tega je oprema dotrajana. Z drugačno razporeditvijo prostorov bomo pridobili nove prostore. Ko se je knjižnica zgradila, so ljudje hodili v čitalnico brat časopise in revije, sedaj pa bolj potrebujejo prostor za skupno učenje,« je potrebe razložila Breda Podbrežnik Vukmir, direktorica kamniške knjižnice. Na podpisu pogodbe je bil prisoten tudi Rok Spruk, ravnatelj Glasbene šole Kamnik, ki pravi, da bodo privarčevana sredstva po energetski sanaciji vložili v nove instrumente in v ustvarjanje boljših pogojev za učence. »Pridobili smo projektno dokumentacijo, naša ekipa je začela s pripravljalnimi deli. Imeli smo tudi že sestanek s sosednjim gradbiščem,« je trenutna dela predstavil Kamničan Beno Andrejka, direktor podjetja Gradnik.
Na obeh stavbah bo izvajalec del, trzinsko podjetje Gradnik, zamenjalo dotrajano kritino, postavili bodo sončne elektrarne; v stavbah se bo uredilo prezračevanje in zamenjalo pohištvo ter uredilo izolacijo. V knjižnici bodo še prenovili podstrešje in na novo uredili oddelka za odrasle in otroke, v glasbeni šoli pa bodo še odstranili tri garaže. Knjižnica bo zaradi selitev knjig zaprta od 20. marca do 23. aprila, nato pa se bo odprla na dveh nadomestnih lokacijah. Glasbena šola in vse ostale institucije, ki domujejo v teh dveh stavbah, bodo delovale v trenutnih prostorih (ZZZS, Rdeči križ Kamnik, Glasbena šola Kamnik, Urad za delo Kamnik ter uporabniki telovadnice na Kajuhovi poti).


Vrtec Tinkara bo postal energetsko učinkovit
Letos bo potekala tudi energetska sanacija enote Tinkara na Bakovniku. Pogodba z izvajalcem, podjetjem Arol, v višini 1,1 milijona evrov je bila podpisana včeraj, prenova bo trajala približno pol leta.
»V vrtcu smo zelo veseli, da bo ta projekt končno zaživel. Čeprav lepo vzdrževana, je Tinkara že precej stara gospa, in z energetsko sanacijo bo objekt bistveno manj potraten in bolj prijeten, kar je izjemno pomembno tako za otroke in njihove starše kot zaposlene,« je o pomenu investicije ob podpisu pogodbe dejala Liana Cerar, ravnateljica Vrtca Antona Medveda Kamnik, pod okrilje katerega sodi vrtec Tinkara.
V okviru energetske sanacije bo na objekt nameščena sončna elektrarna, izvedena bo toplotna izolacija fasade in strehe ter hidroizolacija celotne stavbe, zamenjano bo stavbno pohištvo (okna, vrata), prenovile se bodo sanitarije v pritličju, nameščena bo toplotna črpalka voda-zrak, posodobil se bo ogrevalni sistem, poleg tega pa se bodo prenovile tudi razsvetljava in elektroinštalacije, izvedena bo ozemljitev in zunanja strelovodna zaščita objekta.
»Gre za projekt, o prenovi katerega se govori že več kot petnajst let. Spomnim se, da smo v občinskem svetu že leta 2008 poudarjali nujnost energetske sanacije in prenove vrtca Tinkara. Objekt je energetsko neučinkovit, poleti je prevroč, stroški ogrevanja so previsoki,« je pojasnil Matej Slapar, župan občine Kamnik, ki se nadeja, da bo obnova potekala v skladu s pričakovanji, še posebej zato, ker se otroci iz vrtca ne bodo selili, temveč bo varstvo v objektu potekalo tudi med obnovo.
Kot je povedal Almir Dizdarević, direktor izvajalca Arol, imajo v podjetju izkušnje z deli na objektih, ki so ”živi”: »V objektu bodo otroci, zato bomo dela prilagodili in uskladili z ravnateljico oz. zaposlenimi v vrtcu. Dela bomo izvajali tudi v popoldanskem času in ob sobotah ter nedeljah.«
Po prenovi bo vrtec Tinkara precej bolj energetsko učinkovit. »To pomeni nižje stroške energije, večjo samooskrbo z elektriko ter izboljšane pogoje za otroke in zaposlene,« je poudaril župan Slapar in omenil, da se nadejajo, da bodo del sredstev za investicijo, vredno 1,1 milijona evrov, pridobili tudi prek razpisov ministrstev, ki bodo objavljeni v prihodnjih mesecih.
