Najboljši tamburaški sestavi so se v soboto zbrali v Kulturnem domu v Moravčah na 43. festivalu tamburašev in mandolistov Slovenije. Na dogodku, ki je potekal v organizaciji JSKD in JSKD OI Domžale, se je v tekmovalnem in revijalnem delu predstavilo deset orkestrov, ki so s pomočjo živahnega in malo bolj umirjenega brenkanja obiskovalce popeljali v neke druge svetove.
Tamburaštvo je skupinsko igranje na glasbila iz družine tamburic, kamor spadajo brač, bisernica, čelovič, čelo, bugarija in berda. »Tamburaštvo se je zelo razširilo v času narodnega preporoda, ko so obstajali veliki zbori in orkestri, a je kasneje zamrlo. Po vojni tamburaštvo ni bilo vključeno v sistem glasbenega izobraževanja. Zadnjih dvajset let je opazen pozitiven trend, a je zelo odvisno, če je na šoli učitelj tamburic. Tamburaška srečanja niso zgolj glasbeni dogodki, temveč predstavljajo ključno stičišče ljubiteljev in ustvarjalcev tamburaške glasbe v Sloveniji. Njihova vloga sega daleč onkraj koncertnih nastopov – omogočajo povezovanje skupnosti, izmenjavo znanja, izpodbujajo ustvarjalnost ter krepijo kakovost izvajanja tamburaške in mandolinske glasbe,« je povedal Daniel Leskovic, svetovalec za instrumentalno glasbeno dejavnost pri JSKD.
V tekmovalnem delu je nastopilo šest zasedb, ki so nastopile na začetku sporeda festivala. Vsaka med njih je zaigrala tri skladbe, obvezna je bila skladba Helene Vidic Lesjak Aldebaran.
Kot prvi so nastopili Viniški tamburaši, ki v domačem društvu KUD Oton Župančič Vinica delujejo kot samostojna zasedba in kot del folklorne skupine. Sprva so igrali le za folklornike, a jih je želja po novem znanju in novih uspehih gnala na samostojno pot. Redno se udeležujejo območnih in regijskih tamburaških revij ter mednarodnih tamburaških festivalov v Sloveniji, Srbiji, Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Franciji. Kot prvo skladbo so zaigrali ljudsko skladbo Spazila sem Janka, ki jo je priredil dirigent zasedbe Anton Grahek. Nastop so sklenili s skladbo Čardaš v D-molu Vittoria Montija (prir.: Franjo Batorek). Na tamburici je s solom blestela umetniška vodja Mojca Centa. Predsednica zasedbe je Željka Karin Biličič.


Tamburaški orkester Glasbenega društva Tamburjaši iz Vipave deluje od leta 2008. Za njimi so številni samostojni koncerti, udeležujejo se tamburaških srečanj in tekmovanj na vseh ravneh. Na državnem srečanju v Semiču so osvojili tudi posebno priznanje za solistko in dirigenta. Njihov repertoar zajema tamburške skladbe, priredbe ljudskih pesmi in plesov ter klasičnih in dalmatinskih skladb. Poleg že zgoraj omenjene skladbe so se predstavili še z melodijo Matjaža Predaniča Končno na nogah in Dohvati crvenu trešnju Boža Potočnika. Lani je umetniško vodenja orkestra prevzel diplomirani glasbenik dirigent Karim Zajec, predsednik zasedbe pa je Matjaž Ferjančič.


Tamburaški orkester KUD Oton Župančič Artiče je obeležil že 55. obletnico svojega delovanja. Orkester izhaja iz dolgoletne tradicije ljubiteljske kulture in tamburaštva v Artičah. Na mednarodnem tamburaškem festivalu Tamburicafest v Novem Sadu je njihova solistka prejela priznanje za najboljšo vokalno izvedbo. Orkester vodi dirigentka Klara Šimičić, predsednica pa je Alja Kovačič. Za tokratno priložnost so poleg predpisane skladbe izbrali tradicionalno pesem Ne vrijedi plakati (prir.: Krunoslav Dražić), pri kateri je zapela Adrijana Jelen, in Sjeme dobrote (Božo Potočnik).


Naslednji nastopajoči so v Moravče prišli izza obronkov haloških gričev, kjer se reka Dravinja vije med griči in dolinam. Tamburaški orkester KUD Majšperk šteje 20 članov. Že 21 let orkester vodi Drago Klein, predsednica pa je Lea Lampert. V njihovi izvedbi je zazvenel Valček številka 2 Dimitrija Šostakoviča. Delo je priredil Daniel Kopri. Nastop pa so sklenili s Kozaško uspavanko, ki jo babica poje svojemu detetu. Po ruskem motivu jo je priredil Tomaž Habe. Vmes so se predstavili še s svojo izvedbo Aldebarane.


Tamburaški orkester Šmartno deluje že 42 let. »Člani so v najlepših letih, kar dokazujejo tudi priznanja. Če boste člana ujeli v petek zvečer, ne bo imel veliko časa za pogovor, saj se mu bo mudilo na vaje, nad katerimi bedi dirigent Karim Zajec. Vsi sodelujejo tudi pri pripravi prireditev, med katerimi so najbolj ponosni na koncert Latino Martini, ki so si ga izmislili čisto sami in ga pripravljajo že 15 let,« je zbor predstavila Ajda Sokler, povezovalka programa. Pomladek orkestra je združen v Mladinski skupini Trzlica. Na festivalu so poleg Aldebarana zaigrali Sunčane ravni (Božo Potočnik) in Valse Triste (Jean Sibelius, prir.: Štefan Vidič). Orkestru predseduje Lea Lampret.



Tamburaški orkester Dobreč neprekinjeno deluje od leta 1993. Orkester so poimenovali po izviru Dobreč, ki leži v najtišji dragi sveta, kot jo je poimenoval pesnik Oton Župančič. Pred štirimi leti se je orkester iz svetovnega tamburaškega festivala v Novem Sadu vrnil z nazivom najboljšega orkestra na svetu. V lanskem letu pa so začeli pisati novo zgodbo z dirigentom Igorjem Kudeljnjakom, ki je diplomirani glasbeni pedagog in hkrati tamburaš. Njihov predsednik pa je Nejc Šuštarič. Pohvalijo se s prvo tamburaško opero na svetu V objemu Lahinje. Poleg predpisane skladbe so zaigrali še skladbi Ciganska rapsodija Huga Boreniča in Gnosijaza Darka Žuka.


Med tekmovalnim in revijalnim delom revije so nastopili gostje iz Hrvaške, in sicer člani Tamburaškega orkestra Tamburaškega društva Gaj iz Zagreba. Njihovi začetki segajo v šolsko leto 1986/87, ko je na zagrebški Osnovni šoli “Savski gaj” profesor glasbene kulture Ljudevit Adamek začel poučevati tamburico in ustanovil Tamburaški orkester. Lani so zmagali na festivalu hrvaških tamburaških skupin in orkestrov. Ustanovitelj in umetniški vodja je že od nastanka Ljudevit Adamek, od leta 2009 pa orkestru dirigira Krešimir Račić, dolgoletni član in korepetitor Tamburaškega orkestra. V dvorani moravškega kulturnega doma je zaživela Slavonska rapsodija Julija Njikoša, zatem pa še Valcer Zagrebu Siniša Leopolda in Folklorna impresija Zdravka Šljivaca. Pri pesmi Dan plavetan kao lan (Marija Radić; prir.: Stipo Bilobrk) se je tamburaškemu orkestru pridružila vokalistka Elizabeta Križanič.


Na revijalnem delu so očarali še trije sestavi
Tamburaški orkester Danica prihaja iz vasice Dobravlje pri Ajdovščini. Skupino sestavljajo ljubiteljski glasbeniki iz različnih vasi spodnje Vipavske doline, ki so se združili v želji, da bi nadaljevali več kot 130 let staro tradicijo tamburaške glasbe v dolini, ki je po 2. svetovni vojni utihnila. Večina članov je skupini zvesta že 35 let, kar pomeni od samega začetka. Umetniški vodja je Uroš Trebižan, predsednica pa Dolores Trbižan. Zaigrali so Večer (Vinko Vodopivec), madžarski ljudski ples Čardaš (prir.: Damir Zajec) in Dan ljubezni (Tadej Hrušovar, prir.: Uroš Trebižan).


Na reviji so se predstavili tudi mladi glasbeniki iz Tamburaškega orkestra Glasbene šole Črnomelj. Kot solo instrument je tamburico pred dobrimi dvajsetimi leti začel poučevati profesor in današnji umetniški vodja Anton Grahek. Učenci znanje in izkušnje pridobivajo solistično in v okviru orkestra, večina pa jih svojo glasbeno pot nadaljuje v Tamburaškem orkestru Dobreč. Da je zvok bogatejši, se orkestru občasno pridružijo nekdanji učenci in starši. Predstavili so z ljudsko Metliško kolo (prir.: Silvester Mihelčič, tudi predsednik orkestra), Valčkom številka 2 (Dimitrij Šostakovič; prir.: Božo Potočnik) in s skladbo Perfida (Alberto Dominguez, prir.: Božo Potočnik).


Vipavski tamburaši uspešno delujejo več kot dvajset let. Druži jih ljubezen do glasbe in tamburic. Prirejajo samostojne koncerte, sodelujejo z raznimi solisti ter nastopajo na različnih prireditvah po vsej Sloveniji in tudi v tujini. Skladbe iz njihovega repertoarja obsegajo originalne tamburaške skladbe, priredbe slovenskih ljudskih, sakralnih in popularnih melodij. Orkester sestavljajo člani različnih generacij. Najprej so zaigrali dve ljudski, in sicer Rezijanske (prir.: Samo Vovk) in Škrjanček in tri tičice (prir.: Neža Žgur). Zadnja skladba večera pa je bila I Have a Dream (ABBA).


Štiri zlata in dve srebrni priznanji
Zaključno dejanje je bilo slavnostno. Srebrno plaketo sta prejela Tamburaški orkester KUD iz Artič in Viniški tamburaši. Zlato plaketo so dobili člani Tamburaškega orkestra KUD Majšperk. Zlatih plaket s pohvalo pa so se razveselili glasbeniki Tamburaškega orkestra Glasbenega društva Tamburjaši, Tamburaškega orkestra Šmartno (ki so dobili tudi pohvalo za najboljšo izvedbo pesmi Aldebaran) in Kulturnega društva Dobreč Dragatuš, ki so zbrali tudi najvišje število točk. Zasedbe so ocenjevali Gregor Zagorc, Marko Blašković (Hrvaška) in Kristian Mirnyl (Ukrajina-Slovenija).
