Na Sv. Primožu nad Kamnikom stojita dve cerkvi, in sicer cerkev Sv. Primoža in Felicijana in cerkev Sv. Petra, ki je bila postavljena v zadnji četrtini 15. stoletja. V cerkvi je najstarejši ohranjen poslikan lesen strop na Slovenskem. Ker je strop bil v slabem stanju, so leta 2017 konservatorji iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine, OE Kranj pristopili k restavriranjem. Stop so v petih letih uspešno obnovili, razstavo o samem postopku pa so v petek odprli v Samostanu Mekinje.
»Lesenih stropov je danes izjemno malo ohranjenih. Zaradi predelav so bili mnogi drugi po Sloveniji odstranjeni, ta pa se je ohranil tudi zaradi odmaknjene lokacije. Strop sodi v sam evropski vrh mojstrske izdelave lesenih stropov glede na svojo motiviko, izbor barv in način obdelave. Pri restavriranju so se pokazale težke in nepopravljive poškodbe, ki jih je povzročila vlaga. Posamezni elementi so bile popolnoma prepereli in črvivi. Z datacijo lesa so ugotovili, da so bile smreke posekane leta 1479, strop je bil sušen in poslikan med letoma 1480 in 1481, « je strop, ki je pomemben del slovenske kulturne dediščine, predstavila vodja projekta razstave iz kranjske enote ZVKSD, Maja Avguštin in poudarila, da so poslikani stropi v srednjeveških cerkvah predstavljali simbol večnosti, ki se ohranja preko poslikav, ki so na stropu te cerkve bile zelo žive in so govorile o nebesni morfologiji v naravnem in krščanskem redu. Veliko je živalskih motivov, narisane so tako prave kot tudi domišljijske živali. Upodobljen je tudi motiv lova na jelena. Mojstri so pri poslikavi uporabili rdeče, zlatorumene, bele in sivo zelene tone. Avtor poslikave ni znan, izgradnjo pa so najverjetneje financirali bogati Kamničani, saj je v 15. stoletju Kamnik bil zelo bogato mesto.
Na razstavi so natančno predstavljeni konservatorsko-restavratorski posegi. Maja 2017 so leseni strop prepeljali v restavratorsko delavnico. Nato so v procesu postopkov analizirali barvno plast, ocenili starost lesenega nosilca in stanje nosilne konstrukcije. Zaradi prisotnosti lišajev, mahov, insektov in gliv je bila potrebna sterilizacija stropa z dušikom. Po čiščenju in utrjevanju slikovne plasti so stropne elemente začeli mizarsko sanirat, veliko desk je namreč razpadlo na več delov; sanacija se je zaključila s kitanjem. Restavriranje poslikave je potekalo v Restavratorskem centru ZVKSD. Poslikavo so lahko kljub visoki stopnji uničenosti rešili, saj je bila narejena s šablonami, kar pomeni, da se vzorec ponavlja, ima pa vsaka deska svoj vzorec. Ko je bil strop restavriran, ga je bilo treba vrniti v cerkev sv. Petra. Deske so pripeljali s tovornim vozilom, traktorjem in z gozdarsko prikolico, na koncu pa so morali posamezne elemente stropa nositi peš. Zelo zahtevna je bila tudi končna montaža. Na razstavi je razstavljena tudi kopija stropa v razmerju 1:3.





V slabem stanju je fasada, ki je danes popolnoma gola, nekoč pa je bila ometana in beljena. Trenutno potekajo restavratorska dela na treh oltarjih iz 17. stoletja; letos bodo obnovili tudi tlak in notranje ostenje. Neurje lani je poškodovalo tudi streho zvonika cerkve Sv. Primoža, ki še čaka na popravilo. Pri restavratorski dejavnosti je problem težavno pridobivanje sredstev. Ni pa to edini poslikan strop v občini Kamnik, drugi se nahaja v Cerkvi Sv. Nikolaja na Gori v Tuhinjski dolini, ki je iz leta 1680.



Razstava bo na ogled vse do decembra, vsak dan med delavniki, od 8. do 15. ure. V sklopu razstave načrtujejo delavnice in vodenja, oktobra pa bo organiziran tudi simpozij restavratorjev in konservatorjev. Cerkev Sv. Petra je trenutno zaprta zaradi del, a jeseni naj bi bili že možni ogledi v živo.
