Včeraj je v Osnovni šoli Frana Albrehta potekala okrogla miza z naslovom Odpiramo vrata za sodelovanje in povezovanje. Zanimivi gostje so osvetlili pomen sodelovanja med šolo, podjetništvom in gospodarstvom, ki je nujno za ustvarjanje boljših razmer za otroke.
Med seboj so se pogovarjali Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol in ravnateljica OŠ Danile Kumar, Mojmir Marko Šiftar, kuhar in sodnik v televizijskem šovu Masterchef, aktivna socialna delavka OŠ FA Tina Zupančič, arhitekta Irena Pavlič z Vranje Peči, Goran Novković, podjetnik in odgovorni urednik revije Podjetna Slovenija ter kamniški župan Matej Slapar. Prireditev je moderiral nekdanji ravnatelj Osnovne šole Frana Albrehta Rafko Lah, pri okrogli mizi pa se mu je pridružila mag. Breda Forjanič, nekdanja dolgoletna ravnateljica vrtca Manka Golarja iz Gornje Radgone in članica Društva Ravnateljska akademija.
Še preden se je pogovor začel, je vse pozdravila ravnateljica OŠ Frana Albrehta Monika Glücks Donko: »Okrogla miza je eden izmed osrednjih dogodkov odprtja nove matične šole in praznovanja 60. obletnice šole. Tema okrogle mize je naša zaveza prihodnost, verjamemo, da šola danes ni več le izobraževalna in vzgojna ustanova, ampak prostor, kjer se spletajo vezi med starši, otroki in zaposlenimi za dobro vseh.«
Pri pripravi okrogle mize so poleg zaposlenih na OŠ Frana Albrehta in kamniški občini sodelovali tudi predstavniki Društva ravnateljske akademije. »Na nas je, da iščemo nove poti in nove spremembe v šolskem prostoru, saj kot vidite, časi niso rožnati. Skupaj smo zato, da ustvarimo spodbudno in prijetnejše okolje za otroke,« je povedal predsednik društva Mirko Žmavc.
In ravno o ustvarjanju bolšjih pogojev za otroke in o pomenu sodelovanja med podjetniki in učitelji so govorili gostje okrogle mize. »Ko sem se začela ukvarjati s področjem karierne orientacije , sem se zavedala, da je moje znanje omejeno. Zato sodelujem z različnimi strokovnjaki, saj o strojništvu največ ve strojnik. In ko otroke pripeljemo v neko podjetje, tisti, ki jih tematika zanima, takoj najdejo skupni jezik z zaposlenimi,« je povedala kamniška socialna delavka. V Kamniku je sicer še nekaj zgodb o dobrem sodelovanju med podjetji. Eno od takih zgodb je napisal Kikštarter, katerega namen je izmenjava izkušenj med podjetniki in predaja nasvetov mladim. Vsako leto organizirajo tudi karierne sejme. Dobrih praks sodelovanja med šolstvom in gospodarstvom, je v Sloveniji še več, kar je odlično, saj otroci vidijo, kako poteka delo.
Pomembno pa je tudi sodelovanje med starši in učenci. Irena Pavlič, dolgoletna predsednica sveta staršev OŠ FA, ki se je v okviru svojega delovanja srečala z različnimi mnenji. »Pomembno je, da se slišijo različna mnenja. Šolniki imajo drugačen pogled na izobraževanje kot starši, kar je normalno, saj živimo vsak v svojih okoliščinah. Iskanje skupne poti pelje k boljšemu sodelovanju. Zdi se mi zelo pomembno da so starši pripravljeni sodelovati s šolo in obratno, saj starši najbolj poznajo svoje otroke.«
V današnjem svetu je pomembno razvijati socialne veščine
Družba se spreminja, kulture se mešajo, zato morajo mladi danes razvijati tudi tolerantnost in strpnost. Poleg vrhunskih strokovnih kompetenc potrebujejo tudi socialne veščine. »Kompetence človek dobi na podlagi vrlin. Vsem svojim zaposlenim poskušam vcepiti v glavo samozavest, sočutje do sočloveka, zagnanost in ljubezen do tega, kar delaš, vse ostalo se da priučiti. Vrline vedno dajem na prvo mesto.«
»Mi nismo bili drugačni, kot so danes mladi. So radoživi in radovedni, a spremenila se je družba in spremenila so se pričakovanja. V osnovnih šolah gradimo temelje, socialne veščine, in razvijamo kreativnost otrok. Morda formalne strukture razočarajo, a šole so žive in naravnane v prihodnost,« je povedala Mojca Mihelič. Novković pa je opozoril, da tudi v časih, ko smo osredotočeni na tehnične poklice, ne smemo pozabiti na družboslovje in etiko, saj gre svet nekam, kamor ne bi smel iti.
Na okrogli mizi so se dotaknili tudi aktualnih tematik v šolstvu. Udeleženci verjamejo, da je potrebno začeti učitelje bolj spoštovati, in pri tem lahko pomaga tudi promocija učiteljskega poklica.
Prireditvi so kulturno noto dodali mladi. Učenci 3. in 5. razreda Podružnične šole Vranja Peč so predstavili igro Novinec. Učenci izbirnega predmeta Glasbena dela so med drugim zapeli tudi šolsko himno.