V drugem največjem pokritem gledališču na prostem v Sloveniji, Poletnem gledališču Studenec, je že vse nared za začetek pestrega koncertnega in gledališkega dogajanja, ki ga v sklopu Kulturnega poletnega festivala pripravlja Kulturno društvo Miran Jarc Škocjan. Festivalski vrhunec bo tudi tokrat predstavljala domača gledališka predstava Čevljar baron.
V Kulturnem društvu Miran Jarc Škocjan že 75 let uprizarjajo gledališke predstave in prirejajo kulturne prireditve. V letošnjem jubilejnem letu so pripravili še posebej bogat program kulturnega poletnega festivala, poleg tega nameravajo izdati tudi jubilejno kroniko, ki ji bodo dodali pregled dogajanja zadnjih petnajstih let. Ob 60-letnici delovanja društva je namreč že izšla podrobna zgodovina delovanja društva, ki vsa leta pomembno prispeva h kulturni dejavnosti na Domžalskem ter širše in z vključevanjem okoliških prebivalcev nadaljuje tradicijo ljubiteljskega gledališča, ki privablja obiskovalce iz vseh koncev Slovenije.
Dogajanje v poletnem gledališču Studenec so letos odprli domžalski godbeniki, ki so tu v sklopu praznovanja 140-letnice delovanja Kulturnega društva Godba Domžale pripravili slavnostni koncert. Le teden dni za tem so nastopili popularni Kvatropirci, v petek, 21. junija, pa v goste na Studenec prihaja Miha Šalehar z monokomedijo Notranji pir. Konec julija in začetek avgusta bosta v znamenju domače predstave Čevljar baron, v petek, 16. avgusta, bo studenško gledališče gostilo koncert primorskega glasbenika Gregorja Ravnika, ki igra tudi pomembno vlogo v domači predstavi. Temu bo v petek, 23. avgusta, sledila komedija Nune v akciji! September bosta z dvema koncertoma, ki pa sta že razprodana, odprla Uroš in Tjaša oz. Steklasika, studenško kulturno poletje pa se bo zaključilo v cerkvi sv. Lenarta na Krtini z večerom glasbe slovenskega skladatelja Urbana Kodra v izvedbi Andreja Omejca na saksofonu (slednji je s skladateljema Tejo Komar in Tilnom Slakanom Kodrove skladbe tudi predelal za saksofon in bodisi klavir bodisi godalni kvintet), Hane Feguš in Neže Nahtigal na violini, Tilna Udoviča na violi in Tilna Slakana na klavirju.
Vrhunec festivalskega dogajanja bo tudi letos predstavljala domača gledališka predstava Čevljar baron, ki so jo na studenškem odru že igrali, in sicer pred 26 leti. Komedijo s petjem je priredil in režiral Alojz Stražar, predsednik KD Miran Jarc Škocjan in častni občan Občine Domžale. »Čeprav ima predstava tudi vzgojno noto, je njen cilj predvsem nasmejati ljudi, zato menim, da jo bo občinstvo vzelo za svojo,« je na novinarski konferenci povedal Stražar in dodal, da so domače predstave vedno obsežni projekti, s katerimi dihata kraj in studenško gledališče, »ekipa šteje 100 ljudi, od tega jih je 40 na odru, ostali delujejo v zaodrju oz. v ozadju.« Premiera Čevljarja barona bo v petek, 19. julija, sledi devet ponovitev julija in avgusta. Ustvarjalci pričakujejo, da bo vse predstave skupaj obiskalo vsaj 10 tisoč gledalcev.
Skladatelj in producent glasbe za domačo predstavo je tudi tokrat Slavko Avsenik ml. »Ustvarjanje glasbe za predstave KD Miran Jarc je izziv, ki mi je dan in mi je v ponos. Odziv občinstva pa je tisti, ki mi da največ veselja,« je na novinarski konferenci razkril avtor, ki ga pri ustvarjanju vodi načelo, da glasba pomaga predstavi in ne obratno. Avtor besedil in prepesnitev pesmi je Bernard Miklavc, zborovodja Karel Leskovec, v zboru sodelujejo okoliški pevci in člani Komornega pevskega zbora Šutna iz Kamnika, mentor komornega orkestra, ki v živo igra na predstavah, je Tomaž Kukovič. V glavnih vlogah letos nastopata Gregor Ravnik kot čevljarjev vajenec in Eva Černe Avbelj kot kuharica Marička, omeniti pa velja tudi Rajka Majdiča, ki igra hišnega zdravnika, letos pa slavi kar pet desetletij nastopov na studenškem odru, in – zanimivo – prav to vlogo je igral že v predstavi pred 26 leti.
Vsi ustvarjalci že nestrpno pričakujejo, da bo predstava, ki jo vneto pripravljajo zadnjih nekaj mesecev, zaživela tudi pred gledalci. Seveda upajo na poln avditorij, ne nazadnje tudi zaradi stroškov, ki so povezani s tako obsežno produkcijo. »Imamo nekaj sponzorjev, medtem ko Občina Domžale za celoten festival prispeva le 22 tisoč evrov, tako da je uspeh našega festivala odvisen predvsem od uspeha domače predstave,« je povedal Stražar.