nedelja, 19 januarja, 2025
-1.8 C
Kamnik
-1.8 C
Kamnik
nedelja, 19 januarja, 2025
-1.8 C
Kamnik
nedelja, 19 januarja, 2025
-1.8 C
Kamnik
nedelja, 19 januarja, 2025
DomovAktualnoHeroji furajo v pižamah tudi v Domžalah

Heroji furajo v pižamah tudi v Domžalah

Center za mlade Domžale in Občina Domžale sta skupaj pristopila k iniciativi Heroji furajo v pižamah za manj voženj pod vplivom alkohola. Namen iniciative je zavzemanje za bolj zdrave navade mladih in ostalih prebivalcev, predvsem na področju rabe alkohola. Želijo pa si tudi zmanjšati število voženj pod vplivom alkohola ter drugih psihoaktivnih snovi (PAS).


Na posvetu Heroji furajo v pižamah, ki je potekal v četrtek, 7. novembra, so se mladi s Srednje šole Domžale srečali s strokovnjaki in z lokalnimi odločevalci ter skupaj iskali rešitve za manj alkohola in psihoaktivnih snovi (PAS) med mladimi in na cestah v njihovem lokalnem okolju. Glede na delež povzročenih prometnih nesreč pod vplivom alkohola se sicer Domžale uvrščajo malce nad slovensko povprečje z 9,33 % (Slovenija 8,9 %). Ta delež je precej višji v sosednjih Moravčah (13,64 %), pa tudi v Mengšu (10,81 %) in Trzinu (9,62 %), od koder tudi prihajajo dijaki, ki obiskujejo Srednjo šolo Domžale.

“Z anketo smo ugotovili, da je že 58 odstotkov mladih vozilo z voznikom, za katerega so vedeli, da je pred vožnjo pil alkohol. Skoraj 30 odstotkov pa jih je odgovorilo, da bi se brez zadržkov peljalo z nekom, ki je spil eno pivo ali en kozarec vina. Zanimiv je tudi izsledek, da bi se 20 odstotkov mladih brez zadržkov peljalo z nekom, ki ne upošteva hitrosti, približno enak odstotek mladih pa tudi spodbuja voznika k hitrejši vožnji,” je povedala Tjaša Hlevec iz Centra za mlade Domžale.

Agencija za varnost prometa skozi leta aktivnosti ugotavlja, da napori družbe in agencije vendarle dajejo rezultate. Po podatkih agencije delež alkoholiziranih povzročiteljev hudih ali smrtnih prometnih nesreč zadnja leta počasi le upada: s 15,9 % v letu 2023 se je znižal na 14,5 % v letošnjem letu. V letu 2020 je znašal 20,4 %. “Še vedno pa ne moremo biti zadovoljni s podatkom, da se delež alkoholiziranih povzročiteljev vseh prometnih nesreč praktično ne spreminja: približno vsaka deseta prometna nesreča nastane kot posledica alkoholiziranosti povzročitelja. Izjemno nevarno je prepričanje, da smo zaradi manj popitega alkohola v prometu na varni strani. Že prvi popit kozarec alkoholne pijače vpliva na zaznavanje, zmožnost presoje in reakcijski čas voznika,” je izjavila mag. Simona Felser, direktorica agencije.

Heroji furajo v pižamah, foto: Eva Žurbi

Predstavitev pogledov strokovnjakov z Ministrstva za zdravje, Agencije za varnost prometa, mladinske organizacije Brez izgovora Slovenija, Policijske postaje Domžale in Zavarovalnice Generali, ki je partner iniciative že od vsega začetka, ter zgoraj omenjeni povzetki analize so bila izhodišča za mlade pri pripravi njihovih predlogov. K razmisleku pa jih je spodbudila tudi osebna zgodba poškodovanca v prometni nesreči, ki jim je osvetlil celoten potek rehabilitacije in novega načina življenja. V Zavodu VOZIM bodo predloge dijakov združili v akcijski načrt, ki bo v naslednjih dneh predan Občini Domžale in okoliškim občinam z namenom zagotovitve večje varnosti prebivalcev v lokalnem okolju. Med drugim so mladi predlagali naslednje:

  • Starostno mejo za dostop do alkohola naj se zviša z 18 na 21 let.
  • Izobraževanja o posledicah uživanja alkohola in drog, pri čemer naj se vključijo tako svetovalne službe, kot mladinski centri in družinski člani. Tudi izobraževanja prodajalcev alkohola so pomembna.
  • Omejitev pitja alkohola staršev.
  • Organizacija organiziranih prevozov ali pa javni prevoz tudi v kasnejših, nočnih urah.

Županja Občine Domžale mag. Renata Kosec je z zanimanjem prisluhnila predlogom dijakov. Med drugim so izpostavili pomen dobrih povezav z javnim prevozom, kar se je med Domžalami in Ljubljano z oktobrom izboljšalo z uvedbo dveh novih linij Ljubljanskega potniškega prometa. »Pozdravljam iniciativo zavoda, današnji dogodek in zaključke dijakov. Z veseljem podpiramo dogodke za ozaveščanje lokalne skupnosti o tem, kako usodne so lahko posledice alkohola in drugih drog ter kako se jim izogniti. V primeru nesreče poti nazaj praviloma ni, poškodujemo lahko sebe ali koga drugega in to zaznamuje naše nadaljnje življenje. Zato so preventiva, sodelovanje in povezovanje ključni pri zagotavljanju varne vožnje, omejitve dostopa in rabe psihoaktivnih substanc. Morda bomo sčasoma priča ne le manj vožnjam pod vplivom alkohola, temveč tudi zavedanju mladih, da za zabavo in polno življenje ne potrebujejo alkohola in drugih drog,« je dejala in poudarila, kako pomembno je ob sebi imeti osebe, ki lahko v kritičnih situacijah priskočijo na pomoč: prijatelje, domače in druge heroje, ki furajo v pižamah.

Predloge je komentiral tudi dr. Peter Debeljak, sekretar na Ministrstvu za zdravje, in poudaril: “Mladi sami vplivate na svoja dejanja. Želim si, da bi z današnjega posveta odnesli domov tri sporočila. Prvič: alkohol je droga, ne mleko. Drugič: učite se od drugih in iz njihovih izkušenj. Tretjič: zavedajte se, da ste nosilci nove kulture in imate velik vpliv na prihodnje rodove.“

Mladinski delavci in vodja projekta Heroji furajo v pižamah v Zavodu VOZIM se zavedajo, da pripravljen akcijski načrt ne bo dovolj za večje ozaveščanje prebivalcev Domžal in okoliških občin o problemu in morebitnih rešitvah. Zato bodo za starše dijakov in strokovnjake iz služb, ki delajo z mladimi, organizirali še strokovna predavanja na temo vzgojnih stilov in pogovorov o alkoholu in drugih PAS ter o učinkoviti preventivi. Te bodo izvedli v naslednjih mesecih. Z mladimi bodo še naprej ostali v stiku in jih opominjali na dosledno upoštevanje tega, da alkohol ne sodi na cesto.

Za varno pot domov

Iniciativa “Heroji furajo v pižamah” je iniciativa za manj voženj pod vplivom alkohola in drugih drog, katere glavni namen je zmanjšanje števila voženj pod vplivom alkohola in škodljivega pitja med mladimi. Danes je razlog za vsako tretjo prometno nesrečo s smrtnim izidom alkohol. Četrtino teh povzročijo mladi med 18. in 29. letom starosti.

V Zavodu VOZIM s celostnim pristopom spreminjajo stališča in vedenje mladih, lokalno skupnost pa opolnomočijo za sprejetje predlogov in ukrepov mladih za večjo prometno varnost mladih. V sodelovanju z mladinskimi centri, šolami ter občinami nagovarjajo mlade, da ne vozijo pod vplivom alkohola ter hkrati pozivajo starše, da, četudi sredi noči in v pižami, poskrbijo za varen prevoz svojih otrok domov, lokalno skupnost pa, da implementira predloge in ukrepe mladih za večjo prometno varnost v lokalnem okolju.

Skozi strukturiran dialog na posvetih mladi s strokovnjaki in predstavniki lokalnih skupnosti prihajajo do konkretnih predlogov za izboljšanje prometne varnosti in do akcijskih načrtov vključenih občin. Člani zavoda, poškodovanci v prometnih nesrečah, ki so utrpeli poškodbo hrbtenjače, v lokalnem okolju izvedejo preventivne prometne delavnice za mlade ter njihove starše. Skozi svojo osebno izkušnjo mladim predajo informacije o pomembnosti varne ter odgovorne vožnje. Invalidi, ponesrečeni v prometnih nesrečah, pa mlade tudi varno in brezplačno vozijo z zabav domov v krajih izven večjih mest, kjer ni taksi služb ali organiziranega javnega prevoza. Tako ozaveščajo o problematiki vožnje pod vplivom alkohola, mladim pa omogočijo varen prevoz. Heroj je vsakdo, ki, četudi sreči noči in v pižami, poskrbi za varen prevoz svojih bližnjih.

SORODNI ČLANKI

VREME

Kamnik
overcast clouds
-1.8 ° C
-1.3 °
-2.3 °
90 %
1.5kmh
100 %
ned
1 °
pon
6 °
tor
6 °
sre
5 °
čet
5 °

SLEDITE NAM NA

Najbolj brano