torek, 8 oktobra, 2024
17.4 C
Kamnik
17.4 C
Kamnik
torek, 8 oktobra, 2024
17.4 C
Kamnik
torek, 8 oktobra, 2024
17.4 C
Kamnik
torek, 8 oktobra, 2024
DomovAktualnoGodbeno praznovanje na Mengeškem sejmu

Godbeno praznovanje na Mengeškem sejmu

Minuli konec tedna je Mengeš zopet zaživel v ritmih sejma, ki je številnim obiskovalcem vseh generacij ponudil priložnost za doživetje edinstvene mešanice tradicije in kulture. Tudi tokrat je sejemsko dogajanje podčrtala bogata glasbena ponudba, še posebej slovesna tudi zaradi tridnevnega praznovanja 140-letnice neprekinjenega delovanja Mengeške godbe.


Tradicija mengeških sejmov je bila obujena leta 1993, ko je v starem delu Mengša na cesti ob cerkvi zopet oživel Mihaelov sejem. V prihodnjih letih se je sejem selil, najprej na Zoranino ulico, kasneje pa v športni park ob osnovni šoli. Letos so organizatorji – Kulturno društvo Mihaelov sejem in Toma prireditve s pokroviteljstvom Občine Mengeš – pestro dogajanje pripravili na parkirišču za kulturnim domom in v drevoredu v športnem parku. Poleg bogate stojnične ponudbe, prikaza rokodelskih znanj in kmečkih opravil je 29. Mihaelov sejem, ki se je v Mengeš vrnil po letu premora zaradi lanskih poplav, po tem, ko je njegovo usodo v letih 2020 in 2021 že krojila tudi epidemija covida-19, postregel predvsem z zanimivim glasbeno-godbenim programom, letos v znamenju 140-letnice neprekinjenega delovanja Mengeške godbe. Njeni člani so pripravili tridnevno praznovanje s petkovo slavnostno akademijo in odprtjem razstave, sobotnim koncertom z gosti Il Divji in nedeljsko povorko.

Mengeška godba bo navduševala še mnogo let!

Še pred slavnostno akademijo je potekalo odprtje razstave o Mengeški godbi in njenem 140-letnem delovanju. V preddverju Kulturnega doma Mengeš si še vedno lahko ogledate razstavo, ki govori o pomembnih mejnikih njihovega neprekinjenega delovanja, kapelnikih godbe, nastopih doma in v tujini ter dosežkih. Razstavo dopolnjuje bogato slikovno gradivo. Ob tej priložnosti so izdali tudi knjižico, kjer je podrobno zapisano in predstavljeno vse našteto.

Slavnostna akademija, 140 let, Mengeška godba, 2024
Foto: Eva Grašič

Po ogledu razstave je sledil koncert. V uvodnem delu so zaigrali Matičkov marš, novo koračnico prejšnjega kapelnika godbe Primoža Kosca. Sledil je pozdrav predsednika Kulturnega društva Mengeška godba Gregorja Žuna. Poudaril je pomen predhodnikov ustanoviteljev, kapelnikov in članov godbe, ki so postavili temelje za današnje delovanje godbe, s trudom, požrtvovalnostjo in nesebično pomočjo Mengšanov pa so zgradili godbeni dom, ki omogoča, da lahko ugled Mengeške godbe negujejo in nadgrajujejo še naprej. Pohvalil je predvsem mlade člane godbe: »Ko gledam naše vrste, s ponosom ugotavljam, da bo slavna Mengeška godba navduševala in razveseljevala še mnogo let!« Mladina se namreč povezuje in sodeluje pri vseh aktivnostih društva, vedno več članov pa je tudi glasbeno izobraženih, kar še dodatno pripomore h kakovosti delovanja godbe.

Nadaljevali so z izvedbo operne arije O mio babbino caro Giacoma Puccinija s solistko sopranistko Majo Keržič, ki v Mengeški godbi sicer igra klarinet. Potem je zbrane nagovoril župan občine Mengeš Bogo Ropotar, ki je članom in članicam Mengeške godbe povedal, da jih upravičeno lahko označimo za ambasadorje občine. Pohvalil je njihove dosežke in doprinos h kulturnemu življenju v Mengšu in okolici. »Mengeška godba ste bogastvo znanja in navdušenja nad glasbo, vedno znova ste znali prenašati vse to na mlade generacije. Vsa ta leta delovanja ste znali z glasbo delovati povezovalno, zato še enkrat čestitke,« je godbenikom čestital župan.

Slavnostna akademija, 140 let, Mengeška godba, 2024
Foto: Eva Grašič

Predsednik Zveze kulturnih društev Občine Mengeš Boštjan Svete je v svojem nagovoru poudaril, da Mengeško godbo krasijo predvsem tradicija, razpoznavnost in kakovost. »Hvala za vse melodije, ki ste jih ustvarili, in vso dobro voljo, ki ste jo izžarevali z odrov in prireditvenih prostorov. Negujte to tradicijo, razpoznavnost in kakovost še naprej!« je dejal.

Slišali smo tudi skladbo Macchu Picchu – City in the Sky avtorja Satoshija Yagisawa ter Kranjsko dekle Ivana Prešerna in Vinka Štrucla s solistom tenorjem in oboistom godbe Žanom Avbljem.

Podelitev značk Vinka Štrucla

V nadaljevanju je koordinatorka območne izpostave Domžale Klavdija Gregorin Štiftar podelila tudi značke in priznanja Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Gre za jubilejne značke Vinka Štrucla za posameznike za njihovo večletno aktivno udejstvovanje na področju instrumentalne glasbe in nadomeščajo dosedanje Gallusove značke. »Vinko Štrucl je bil kralj godbenih koračnic, zato gredo njegova letošnja priznanja gotovo v najbolj prave roke,« je povedala povezovalka večera Rosvita Pesek. Bronasto značko Vinka Štrucla za več kot 10 let udejstvovanja so prejeli: Žan Avbelj, Lara Dolenc, Maja Keržič, Petra Kosmač, Andreja Marčun Kompan, Ana Per, Zala Pezdirc, Ana Pintar in Matija Škrlep. Srebrno značko Vinka Štrucla za več kot 20 let udejstvovanja so prejeli: Gregor Burnik, Alojz Kompan, Igor Loparič, Štefan Lorber, Rok Novak, Anton Novak, Rok Per, Jan Podmiljščak, Nina Reščič, Miha Ručigaj, Martin Sitar, Anja Tomelj in Gregor Žun. Zlato značko za več kot 30 let udejstvovanja so prejeli: Damjan Budja, Dimitrij Lederer, Jani Per, Boštjan Per, Primož Per, Uroš Pečnik, Robert Požar in Peter Šala. Častno značko Vinka Štrucla za 40 let in več udejstvovanja so prejeli: Janez Avbelj, Franc Banko, Dejan Kovač, Jani Kovačič, Janez Per, Jože Per in Franc Žun.

Z Mengeško godbo sta nastopila tudi nadarjena mednarodno priznana mlada harfista, 9-letni Valerij in 12-letna Evelin Greblo, ki nastopata skupaj pod imenom 2harps, s skladbo Baroque Flamenco Deborah Henson-Conant in Tilna Slakana.

Podelili so tudi godbena priznanja prizadevnim posameznikom in društvom, ki so pomembno prispevali k razvoju in delovanju društva. Priznanja za sodelovanje so prejeli: Gasilsko društvo Mengeš, Gasilsko društvo Topole, Gasilsko društvo Loka, Gasilka zveza Mengeš, Turistično društvo Mengeš, Kulturno društvo Mihaelov sejem, KUD Stoviš Glazba Ston, Občina Mengeš, Zveza kulturnih društev Občine Mengeš, Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti območna izpostava Domžale, Veteranska sekcija Mengeške godbe in Tomaž Habe. Zahvalili so se posameznikom in podjetjem za urejanje okolice gasilsko-godbenega doma, obnovo prostorov godbenega doma, urejanje arhiva in pripravo grafičnega materiala.

Godbena priznanja so prejeli: Maja Keržič za vestno pisanje prispevkov v občinskem glasilu, Jaka Korenjak za video dokumentiranje godbenih dogodkov, Zala Korenjak za vestno arhivsko delo, Jani Kovačič za organizacijo prodaje vstopnic za večje dogodke, Franc Žun za uspešno organizacijo praznovanja 140. obletnice, Dimitrij Lederer za uspešno glasbeno taktirko v zadnjem obdobju, Damjan Budja za predano delo v društvu za organizacijo dogodkov in Gregor Žun za uspešno vodenje društva v preteklem obdobju.

Liparjevo priznanje: Janez Avbelj

Podeljeno pa je bilo tudi Liparjevo priznanje, po besedah povezovalke večera Rosvite Pesek, ima to priznanje še posebno težo, saj je bil Peter Lipar kapelnik z najdaljšim stažem, ki je Mengeško godbo vodil od leta 1901, kapelnik je postal pri 17 letih, in nadaljnjih 50 let. V tem času je godba zaslovela širom Slovenije. Prejemniki platinastega Liparjevega priznanja so tisti godbeniki, ki so člani že 50 let. Prejel ga je Janez Avbelj, ki je bil odsoten, tako da je v njegovem imenu priznanje sprejel njegov sin Žan Avbelj.

V nadaljevanju so izvedli tudi novo koračnico, glasbeno darilo, Koračnico zvonov, z motivi zvonjenja oz. pritrkavanja, ki ima v tem okolju močno tradicijo. Prav za Mengeško godbo za njihovo obletnico jo je napisal profesor, skladatelj, dirigent in pedagog Tomaž Habe.

Predaja arhiva

Sledila je predaja arhiva. Na oder so prišli novi častni član Slavko Pišek, predsednik Kulturnega društva Mengeška godba Gregor Žun in Miha Požar, ki je predal arhiv. Miha Požar je dolgoletni prijatelj godbe, z ženo Zorko že leta skrbita, da so okenske police godbenega doma okrašene z rožami, pomagata pri okrasitvi odrske scene in organizirata zaključno srečanje ob budnicah in novoletnih voščilih, hkrati pa je uredil tudi neprecenljivo zbirko fotografij v albumih, ki dokumentirajo dogajanje na odru in za njim ter se ga namenil podariti arhivu društva. Ob tej priložnosti je bil sprejet za častnega člana društva Mengeška godba.

Slišali smo tudi skladbo Cik- cak polka Bojana Adamiča, v kateri se je godbenikom na odru godbi pridružila tudi Neli Per, dijakinja 1. letnika tolkal na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, na ksilofonu. V zaključku so izvedli še Chambanchero Naohira Iwaia. Dimitrij Lederer, kapelnik Mengeške godbe, pa je namenil godbenikom in gostom še nekaj zaključnih besed. Ponosno je poudaril, da je Mengeška godba v zadnjem obdobju postala popolnoma samostojna glasbena celota, ki je sposobna izpeljati kakršenkoli nastop z lastnimi viri. Večer so zaključili z napitnico iz opere Traviata s solistoma Majo Keržič in Žanom Avbljem in ob tej priložnosti tudi nazdravili.

V slavnostni povorki več kot 450 sodelujočih

Vrhunec je praznovanje doseglo v nedeljo, ko se je po Slovenski cesti v središču Mengša v slavnostni povorki mimo številnih obiskovalcev sprehodilo več kot 450 godbenikov domačih in gostujočih godb ter članov različnih mengeških društev oz. organizacij: Mengeške mažoretke, Gasilska zveza Mengeš, Turistično društvo Mengeš, KD Svoboda Mengeš, Mažoretke občine Domžale, Kolesarsko društvo Mengeš, Medobčinsko društvo Sožitje Mengeš, Smučarsko društvo Mengeš, Lovska družina Mengeš in Mengeška godba, Godba Domžale, Pihalna godba Moravče, Godba Lukovica, Mestna godba Metlika, Papirniški pihalni orkester Vevče, Limena glazba KUD Matka Lagonje Sv. Lovreč. Vsi godbeniki so po povorki tudi skupaj zaigrali na igrišču pred športno dvorano. Da so Mengšani in obiskovalci od blizu ter daleč pogrešali razigrano sejmarjenje z domačimi glasbenimi nastopi, dokazuje množica obiskovalcev vse tri dni sejma.

Eva Grašič, Mateja Štrajhar