Stara hišna imena so del slovenske nesnovne kulturne dediščine in so vpisana v državni register, pomembna pa so tudi kot del posameznikove identitete v kraju. Letos v občini Domžale poteka tretji popis in obeležitev starih hišnih imen, tokrat v krajevnih skupnostih Dragomelj – Pšata in Ihan ter naseljih Študa in Šentpavel. Trenutno v občini poteka zbiranje soglasij za označitev domačij z brezplačnimi tablicami, na katerih bodo hišna imena zapisana v narečnem izgovoru.
Na Občini Domžale zato krajane teh krajev prosijo, da se odločijo za namestitev tablic, ki so brezplačne. Za več informacij o projektu in tablicah je na voljo Klemen Klinar (T: 031 337 202, e-naslov: klemen.klinar@hisnaimena.si).
V občini Domžale so bila knjižna imena zbrana že v KS Homec-Nožice, Preserje, Radomlje, Rova, Dob, Kritna in Vir.
V okviru projekta, ki obsega že 24 občin na Gorenjskem in Osrednjeslovenskem, je predvidena tudi obeležitev različnih krajevnih govorov. Zapisi na Domžalskem tako odražajo značilnosti lokalne govorice Domžal in okolice. V njej na primer izvorni samoglasnik večkrat oslabi v polglasnik. Pri zapisu imena je uporabljen znak za polglasnik Ə, ki se prebere kot »e« v besedi »pes«. Značilen je tudi pojav ukanja: »o« se v določenih primerih izgovarja kot »u« (npr. čokolada kot »čukulada«). V knjižnem jeziku se napiše Pri Trobentarju, v lokalnem govoru pa izgovori Pәr Trubéntәrj.
