Mesec marec je mesec boja proti raku na debelem črevesu in danki. Če upoštevamo priporočila proti raku, kot so zdrava prehrana, opustitev kajenja in pitja alkohola, dnevna telesna aktivnost in zmernost pri sončenju, lahko bistveno prispevamo k zmanjšanju ogroženosti za nastanek raka in tudi drugih kroničnih bolezni.
Program Svit je preventivni zdravstveni program, ki je namenjen preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu ter danki. Ciljno populacijo predstavlja 600.000 prebivalcev Slovenije, tako moških kot žensk med 50. in 74. letom starosti, ki se jih k sodelovanju povabi vsake dve leti.
Rak na debelem črevesu in danki je v Sloveniji eden najpogostejših rakov. Zaradi poznega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki je umrljivost za tem rakom še vedno velika, zdravljenje pa je za bolnike naporno in manj uspešno. A na srečo je ta oblika raka tudi zelo dobro ozdravljiva, če jo odkrijemo dovolj zgodaj. Razvoj bolezni pa lahko celo preprečimo, če predrakave spremembe odkrijemo in odstranimo pravočasno.
Za dobro poznavanje Programa Svit so zelo pomembni Svitovi ambasadorji, ki s svojimi pričevanji o borbi z rakom debelega črevesa in danke pripomorejo k večji prepoznavnosti tega programa in dvigu odzivnosti. Z nami je svojo zgodbo delil ambasador Franci Strle, ki prihaja iz okolice Iga. Vesel je, da lahko še vedno dela na kmetiji, se druži s prijatelji in pleše v folklorni skupini Groblje. »Ko sem prejel vabilo v Program Svit, se nisem odločil za sodelovanje, vabilo sem zavrgel,« nam zaupa. Tako kot veliko ostalih posameznikov je menil, da je zdrav in mu ni treba oddati vzorca. Ko je dobil drugo vabilo, se je vseeno odločil za sodelovanje. Takrat ga je pretreslo, saj je je dobil pozitiven izvid. Preko klicnega centra Programa Svit se je dogovoril za kolonoskopijo. Pravi, da je vse potekalo zelo hitro. Na dan kolonoskopije mu je kolonoskopist povedal, da če bi prišel prvič, bi lahko polip samo odstranil, tako pa ga je moral naročiti na nadaljnjo zdravljenje na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. V istem mesecu je bil naročen na operacijo, kjer so mu odstranili del debelega črevesa.
Zdravljenje je potekalo dobro, brez zapletov in vsi, ki so bili del tega procesa, so bili izjemno prijazni. Danes živi življenje, kot ga je pred boleznijo, le da redno hodi na preglede. Vsem, ki prejmejo vabilo v Program Svit, sporoča: »Takoj se odločite za sodelovanje, saj vam lahko to reši življenje. Sodelovanje in oddaja vzorcev ne bolita in je brezplačno za vse, ki imate urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje. Meni je pravočasno sodelovanje v Programu Svit podaljšalo življenje in poskrbelo za bolj kvalitetno starost.«
Taja Kontler, dipl.m.s., NIJZ OE Ljubljana