Leta 2001 je Dušan Papež na pobudo kamniških gorskih tekačev ustanovil Klub gorskih tekačev Kamnik in tako nadaljeval tekaško tradicijo po okoliških hribih, predvsem na Grintovec in na Veliko Planino. Klubski tekači so bili že od daleč prepoznavni v svoji rumeno-sivi opravi.
»Za nami je dvajset let delovanja kluba. Izkazali ste se trenerji in tekači z izjemnimi dosežki, dokazali smo se tudi v vsej organizacijski veličini. Ponosen sem na vse naše skupne dosežke,« je ob obletnici povedal Dušan Papež, predsednik KGT Papež.
Pomemben del kluba je vzgoja mladih rodov. Cilj takega dela je kvalitetno preživljanje prostega časa, druženje, pridobivanje tekaškega znanja, kondicije in discipline. Treningi so potekali dvakrat tedensko v telovadnici OŠ Stranje za najmlajše, za starejše kategorije pa po dogovoru. Najmlajši so hodili na tekme rekreativnega značaja. V Avstriji na Coca-Cola lauf so “rumenčki” pobrali kar deset pokalov, KGT Papež pa je bil najštevilčnejši klub s 450 tekmovalci. Na vseh tekmah so bili zvesti spreminjevalci starši, ki so za nemoteno organizacijo pomagali tudi na tekaških taborih. Leta 2015 je bilo prek 50 aktivnih tekačev, 2021 pa jih je bilo že 126.
Zgodovina gorskih tekov na Grintovec
Prvi tek na Grintovec je bil, takrat v organizaciji Alpinističnega odseka Mengeš, organiziran 1996. Papež je bil glavni organizator teka med leti 2001 in 2019. Začelo se je kot tekma za Pokal Slovenije, v zadnji letih je tek postal mednarodni. Ekstremen tek je potekal po trasirani in markirani poti za člane in članice do vrha (9,6 kilometra), mladinci so imeli cilj na Kokrškem sedlu (5,9 kilometra), za otroške kategorije so bile krajše proge. Rekorderja proge od doma v Kamniški Bistrici do vrha sta Novozelandec Jonathan Wyatt (1:15:43) in Čehinja Ana Pichrtova (1:31:50). Ob progi so vsako leto bili glasni navijači, katerih glas se je slišal visoko v gore. Največ pozornosti so doživeli planšarji s kravjimi zvonci. Za organizacijo prireditve je skrbelo več kot 200 prostovoljcev. Posebno čustveno so vsako leto potekale razglasitve rezultatov. Na odprtju je vsa leta sodelovala Stranjska godba s starimi glasbili.
Še posebej čustveno je bilo leta 2019, ko je potekal zadnji 20. Tek na Grintovec. Takrat je teklo 280 tekačev iz štirinajstih držav. Zadnja kralj in kraljica Grintovca sta postala Luka Kovačič in Mojca Koligar ter tudi najmlajši tekač, Tim Zamljen, vnuk organizatorja. Zaradi slabih vremenskih razmer je bil cilj na Kokrškem sedlu. Vsak tekač je prejel ročno izdelano zahvalo in priznanje ter s kaligrafsko pisavo zapisan svoj rezultat.
Papež je organiziral tudi tek na Sveti Primož
Leta 2002 se pri klubu odločijo pomagati pri organizaciji 7. teka k Svetemu Primožu. Start vseh kategorij je bil pri lovskem domu na Vegradu. Proga je bila dolga štiri kilometre z višinsko razliko 400 metrov. Tek na Sveti Primož je vedno potekal zadnjo soboto v marcu, kar je velikokrat sovpadalo z velikonočno soboto. Takrat je vsak tekač ob prihodu v cilj dobil pirh in košček potice, za to je poskrbela Mira Papež.
Rekord proge je tekel Sebastjan Zarnik (15:42). 25. jubilejni tek je štel za ekipno državno prvenstvo. Člani kluba so bili ekipni državni prvak, dobitniki sreba in brona. Tek na Primoža v sklopu Zimske lige poteka tudi pozimi. Petnajst zimskih sobot se na kupu zbere veliko število tekačev, ki tečejo od Vegrada do Primoža. Teki so tudi tematsko obarvani: dobrodelni, bosonogi tek in tek ob polni luni.
Organizacija svetovnega in evropskega prvenstva 2010 in 2017
Za klub gorskih tekačev sta bili posebno veličastni leti 2010 in 2017, ko sta na Veliki Planini potekali svetovno in evropsko prvenstvo v gorskih tekih. Zahtevne so bile že prve priprave. Treba je bilo oblikovati organizacijski odbor in organizirati vse od nočitev do logistike. Uradni logotip je bil pastir z Velike Planine. Evropsko prvenstvo je potekalo med 4. in 5. septembrom 2010. To je bil tridnevni spektakel, ki se je začel s slavnostim mimohodom dvainštiridesetih reprezentanc od Šutne do Glavnega trga. Na svetovnem prvenstvu je sodelovalo 642 tekačev in spremljevalcev iz 42 držav. Svetovni prvak in prvakinja sta bila Eritrejec Gasgashy in Avstrijka Mayr. Pri organizaciji in nastanitvi tekačev je sodelovala celotna občina.
Dušan Papež je takrat povedal:»Naše prvenstvo je bilo v marsičem izjemno. Že na dan tekmovanja so na “pasta party” vsi tekači sveta prejeli na roko napisana priznanja in svojo sliko s cilja. Ansambel Grintovci je igral polko, na katero so plesali tekači iz 42 držav. Sladkali so se z dobrotami, ki so jih napekle skrbne gospodinje.«
Start proge je bil pri osnovni šoli Stranje, nato pa po markiranih poteh mimo svetega Primoža in Pasjih pečin do Male Planine ter cilja na Gradišču na Velki Planini. Proga je bila dolga dvanajst kilometrov in imela 1200 metrov višinske razlike. Za mladince, članice in mladinke so bile proge krajše. Še danes lahko vidimo table z ledinskimi imeni, ki so bile narejene za potrebe prvenstva.
Evropsko prvenstvo 2017 je potekalo med 6. in 9. julijem. Takrat je v Kamnik prišlo 322 tekačev iz 26 evropskih držav. Odprtje je pospremil bogat kulturni program, kjer so Slovenijo predstavljale razne plesne in glasbene skupine. Slavnostna podelitev medalj, pokalov in priznanj je potekala v Eco resortu v Godiču.
Klub gorskih tekačev je sodeloval v številnih spremljevalnih dejavnostih
KGT Papež so se ob tekih ukvarjali še z številnimi drugimi dejavnostmi. Posneti so bili štirje dokumentarni filmi in dve himni. Filmi so bili predvajani na zaključnih prireditvah v nabito polni dvorani v Domu kulture v Kamniku in na Festivalu gorniškega filma v Ljubljani. Filmi so prikazali organizacijo in izvedbo prvenstva.
Društveni organizatorji in športniki so za svoje uspešno delo na občinskem, državnem, evropskem in svetovnem nivoju dobili več priznanj. Za organizacijo gorskih tekov sta Dušan Papež in njegova žena Mira prejela pokale od Združenja za gorske teke. Za organizacijo svetovnega prvenstva 2010 je Papež prijel odličje WMRA in priznanje AMZS. Papež je za izjemno delo na področju atletike leta 2008 prejel bronasto priznanje Občine Kamnik. Priznanja pa so prejemali tudi tekači. Od 2002 do 2020 je priznanje Občine Kamnik prijelo 95 tekačev vseh starosti.
V KGT Papež so tudi donatorji. S svojimi donaciji so pomagali predvsem Gorski reševalni službi Kamnik z različnimi dejavnostmi in dobrodelno prireditvijo ob ogledu filma Kje so meje mogočega, poleg tega so izvedli dobrodelno akcijo za eritrejskega tekača Teklaya.