Kraljica športa pod okriljem atletskega kluba je v Domžalah prisotna že več kot 45 let. Klub se je v zadnjih letih tako rezultatsko kot številčno okrepil, na trdnih temeljih, ki so jih postavili ustanovitelji daljnega leta 1978, pa še danes mladim generacijam v Domžalah in okolici predajajo vrednote: trdo delo, disciplina, spoštovanje, zdrav življenjski slog in ljubezen do športa. Ob 45-letnici delovanja kluba so 1. februarja pripravili slavnostno akademijo, na kateri so pregledali delovanje in uspešne rezultate zadnjih petih let, ob tem pa je bil izdan tudi bilten, v katerem so zabeležili najboljše rezultate vseh svojih tekačev, metalcev in skakalcev.
Atletski klub Domžale je bil ustanovljen 12. oktobra 1978. Na ustanovni skupščini je bilo navzočih šestnajst članov, za predsednika je bil izvoljen Janez Rozman, člani izvršnega odbora pa so postali Niko Belšak (podpredsednik), Jože Potrbin, Jurij Vulkan, Marjan Košir, Matjaž Repnik, Jožica Kralj, Alfonz Hostnik, Ela Košir ter Radovan Cvetek, za sekretarja so izvolili Tomaža Jarca. Kasneje je bil dolga leta predsednik Marjan Gorza, oče in vlečni konj kluba.
»Začeli smo v osnovni šoli Josip Broz Tito (danes OŠ Rodica, op.p.), kjer smo imeli 200-metrsko atletsko stezo, kar se nam je zdelo zelo imenitno,« se je na slavnostni akademiji spominjal Tomaž Jarc, ob ustanovitvi sekretar, danes pa direktor kluba, ki skrbi za koordinacijo dela trenerjev. »V začetku je bil klub kilavo dete, nismo imeli tekmovalcev, zato smo se posvetili organizaciji tekmovanj. Dobro desetletje je bil naš klub izvajalec Dnevnikovega krosa, ki je imel od 1500 do 2000 tekmovalcev. Od samega začetka smo si prizadevali vzpostaviti trdno vez s športnimi pedagogi z vseh osnovnih in srednjih šol. Klub je stalno rastel, pravi zalet pa smo dobili leta 2006 z novim stadionom in pravo stezo z umetno maso ter potrebnimi orodji, ki omogočajo atletom najboljše pogoje za vadbo, kjer treniramo še sedaj.«
Da Atletski klub Domžale nadaljuje svojo rast in zanimanje za atletiko v Domžalah ter bližnji okolici še vedno narašča, je poudaril Gregor Golja, zadnje desetletje predsednik kluba. »V letu 2023 je pod vodstvom več kot 20 športnih delavcev treniralo več kot 200 atletov. Izrazita rast je opazna predvsem v zadnjih dveh letih v t. i. pokovidnem obdobju. Očitno je pandemija prispevala k zavedanju pomembnosti zdravega načina življenja in dobre telesne pripravljenosti,« je povedal Golja in dodal, da v klubu pričakujejo, da se bo povečanje števila vadečih v prihodnjih letih pokazalo tudi v dobrih rezultatih.
Poleg Dejana Crneka, predsednika Športne unije Slovenije, ki je poudaril pomembnost vrednot, ki jih v klubu gojijo, je zbrane na slavnostni akademiji pozdravila tudi domžalska županja Renata Kosec. »Atletski klub ni le športno društvo, je mnogo več; vsi vi ste ambasadorji športa in vsem nam jasno kažete, da je trdo delo in vztrajnost pot do uspeha, pa četudi ne najvišjih in najboljših rezultatov. Disciplina, vztrajnost in težko delo še kako prav pridejo tudi kasneje v življenju, predvsem v težkih trenutkih, ki vas bodo verjetno tudi kdaj pričakali,« je dejala in dodala, da infrastruktura ne sledi odličnim uspehom tekmovalcev kluba, zato bo treba v prihodnje pogledati, kaj se lahko naredi na tem področju. V klubu si želijo boljših pogojev dela predvsem v zimskem času, ko bi tako njim kot drugim športnim klubom prišla prav nova športna dvorana, ki bi jo lahko zgradili skupaj z obnovo vzhodne tribune na domžalskem stadionu.


Odlični rezultati so tudi plod dobro usposobljenih trenerjev
Na akademiji so predstavili tudi tri, v zadnjem obdobju najboljše atlete: tekača Patricka Novaka, ki je v klubu šele dve leti, a je pustil močan pečat, saj je takoj postavil več rekordov; metalca kladiva Jana Emberšiča, aktualnega nosilca državnega rekorda v metu kladiva za starejše mladince in udeleženca več mednarodnih tekmovanj; ter metalko kopja Žano Planinšek, večkratno prvakinjo v metu kopja, ki pa jo je v zadnjem času ustavila poškodba.



A brez dobro usposobljenega strokovnega kadra, ki dela z velikim entuziazmom, v klubu ne bi mogli doseči vseh odličnih rezultatov in številčnosti. Tako sta bila na akademiji predstavljena dva trenerja, ki v klubu delujeta že dvajset let. Danilo Slavko Emberšič je bil v mladih letih metalec kopja, ljubezni do atletike in športa je podredil življenjsko pot, danes je učitelj na gimnaziji, predavatelj na fakulteti za šport in atletski ter kondicijski trener. V Atletskem klubu Domžale kot trener deluje od leta 2005, ko je prevzel skupino metalcev. Domen Jarc se je po kratki, zelo uspešni tekaški karieri podal v trenerske vode, z njegovim prihodom je zavel nov veter, ki je prinesel tudi rezultate. V Atletskem klubu Domžale kot trener deluje od leta 2004, ko je prevzel tekaške skupine. Poleg njiju dveh so trenerji v klubu še Manca Hrovat, Klemen Ribaš, Aljaž Hrovat, Katja Tekavc, Bernard Jarc in Erika Pirnat.

»Trudimo se, da iz atletov potegnemo najboljše. Da z nami rastejo tako športno kot življenjsko,« poudarjajo v uspešnem domžalskem športnem klubu, kjer že 45 let hodijo v koraku z najboljšimi.