Medtem ko tako imenovani grbinasti oziroma “pumptrack” poligoni po Sloveniji rastejo kot gobe po dežju, skejt parke lahko preštejemo skorajda na prste ene roke. Eden izmed njih, prenovljen je bil pred dvema letoma, je tudi v domžalskem Športnem parku na Kopališki cesti. Na prvo septembrsko soboto je domače društvo EZ3X tam v sodelovanju s Centrom za mlade Domžale uspešno organiziralo tretjo letošnjo tekmo rolkarskega državnega pokala, ki poteka pod okriljem Slovenske rolkarske zveze.
Avtor prispevka je Damijan Rifl.
Najboljši je bil bivši državni prvak
Po tekmah v Mariboru in Trbovljah so se rolkarji v začetku septembra zbrali v parku ob Kamniški Bistrici. Med dekleti je zmagala Lina Sevčnikar, v mladinski konkurenci je največ pokazal Frenk Martinšek, v članski pa nihče ni bil kos nekdanjemu državnemu prvaku Mitju Težaku. V domačem parku sta nase opozorila tudi domača “rajderja”. Med mladinci je namreč drugo mesto osvojil Jaka Fila, v članski konkurenci pa sedmo izkušeni Janez Zorec iz Depale vasi. »Z izvedbo tekmovanja sem zadovoljen. Udeleženci so nam namenili kar nekaj pohval, pa tudi odziv gledalcev in naključnih mimoidočih, ki so z zanimanjem spremljali atraktivne vožnje, nam je dal vedeti, da delamo pravo stvar,« je zadovoljen Uroš Židanek iz EZ3X-a. V parku se je ves dan družila pisana druščina. Uživali so v dobrem skejtanju in ob pestrem spremljevalnem programu. »Nekaj sto obiskovalcev se je čez dan oglasilo na prizorišču. Prepričani smo, da nikomur ni bilo dolgčas. Najmlajši so se zabavali v kotičku s prstnimi rolkami, tisti bolj ustvarjalni so se udeležili sitotiskarske delavnice. Ob okusnih burgerjih nihče ni ostal lačen, pripravili smo tudi nagradno tombolo. Skratka, pestro. Kot smo na skejterskih dogodkih že vajeni, je kot DJ blestel Marko Žumer – Fogy, na koncu pa so zbrane navdušili še slovenjgraški punk rockerji BibliBan,« so nam povedali organizatorji.
Pozno jeseni so deske primorani postaviti v kot
Najboljše rolkarje naslednji mesec čaka še državno prvenstvo v Kopru, nato pa se bo sezona počasi končala. Dež, sneg in nizke temperature niso zavezniki rolkarjev. Domžalčani bodo sezono zaključili z zdaj že tradicionalnim druženjem na zadnji oktobrski večer. Na noč čarovnic se bo ob soju sveč v izrezanih bučah skejtalo v maskah. »Gre za netekmovalni “sešn”, druženje ob dobri glasbi in hrani. Kuharski mojster nam za zadnji dogodek sezone obljublja slastne hotdoge,« se nasmeji Židanek in v precej bolj resnem tonu doda, da je rolkarska sezona oktobra v modrnovični regiji bolj ali manj zaključena. »Pokriti objekt imajo samo Kamničani. Drugod smo, ko pritisne mraz in podlaga ne omogoča več sekjtanja, deske primorani postaviti v kot,« o infrastrukturnih izzivih spregovorimo z rolkarskim navdušencem iz Radomelj, ki je ta šport začel spoznavati v srednji šoli, kot osnovnošolec je v domžalskem klubu treniral alpsko smučanje. »Seveda je priložnosti za razvoj še dovolj, ampak pogosto je težko. Ogromno prostovoljnih ur vložimo v projekte, pa včasih preprosto ni dovolj posluha s strani občin in države, zato je po Sloveniji zaživelo vse več tako imenovanih DIY (do it yourself) oziroma “naredi sam” projektov,« razloži Židanek in hkrati pohvali Koper, ki je ob sodobnem plezalnem centru dobil tudi sodoben skejt park. »Upam, da bo zrasel še kje in da bo za vzdrževanje in obnovo obstoječih namenjenih dovolj sredstev,« še pove naš sogovornik, ki je tudi kot podjetnik v skejterskih vodah. Izdeluje in trži namreč kakovostne deske iz kanadskega javorja. Za številne naročnike in tudi pod lastno blagovno znamko dropin boards. »Tudi v ZDA sem, preko posrednika, že prodal nekaj desk, sicer pa je moj trg Slovenija, države bivše Jugoslavije in ostale okoliške države. Seveda vse bolj pogledujem tudi širše po Evropi,« nam v domači delavnici ob predstavitvi samega delovnega procesa izdelave desk pove sogovornik. Njegove produkte uporablja in promovira že omenjeni Zorec, pa na domžalski tekmi tretji Brežičan, Lovro Leben, ki živi v Zagrebu ter Hrvat Domagoj Gudac, ki se je preselil na Nizozemsko.
Potem je tu še skupina mlajših obetavnih rolkarjev, ki kakovostno opremo dobijo po nižji ceni. Kako drag pa je ta šport za začetnike, otroke? »Gre za enega cenejših športov. Primeren komplet za otroke vas bo stal od 100 do 150 evrov. Če dodamo še strošek ostale opreme, bi ocenil, da v sezoni ne boste porabili več kot petsto evrov,« za konec še pove Židanek, ki je v preteklosti v sodelovanju s Športnim društvom Mavrica izvajal tudi tečaje za otroke, zdaj pa je na voljo za individualne ure učenja. »Morda bomo naslednjo pomlad znova začeli z delom v skupinah. Spremljajte naš instagram profil, kjer objavljamo vse novosti,« vabi Židanek.