Tomislav Šmuc je slovenska odbojkarska legenda. Velik pečat je med drugim pustil v kamniškem Calcit Volleyju, kjer je zadnja tri leta športni direktor. Kot igralec je veljal za drznega podajalca s potezo več. Tudi kot podjetnik profesionalne športnike in rekreativce navdušuje z lepimi potezami. V Črnučah je s poslovnim partnerjem Martinom Hrastom tako pred šestimi leti odprl prvo slovensko dvorano za odbojko in ostale športe na mivki, pred dvema letoma pa so na Šlandrovi, kjer domuje njegov Ludus Beach Park, zrasla prva tri igrišča za padel v Sloveniji.
Kaj je padel?
Šport z loparji, ki se igra v dvojicah in je neke vrste mešanica tenisa in skvoša. Igra se na dvajset metrov dolgem in deset metrov širokem igrišču z umetno travo, ki je razpolovljeno s “teniško” mrežo. Po širini in v zadnjem stranskem delu je igrišče ograjeno s “skvoš” steklom. Ročaj loparja je “teniški”, sicer pa je rekvizit precej manjši in brez strun. Narejen je iz kompozitnih materialov (karbonskih ali steklenih vlaken). Tudi žogice so na prvi pogled podobne teniškim, le da so mehkejše. Pa pravila? Ne enaka, a zelo podobna teniškim. Za izumitelja te igre velja mehiški podjetnik Enrique Corcuera, ki si je – menda slučajno – ob koncu šestdesetih let prejšnjega stoletja omislil prav posebno zasebno “teniško” igrišče. Njegov poslovni partner iz Španije, Alfonse de Hohenlohe, je nekaj let kasneje modificirano Corcuerejevo različico lansiral na trg, igrišča je umestil ob hotele na španski obali. Sledila je širitev v Argentino in zgodba o uspehu se je – najprej v špansko govorečih deželah – začela razvijati. »V Španiji naj bi padel igralo že šest, v Argentini štiri milijone ljudi. Vse bolj je priljubljen tudi v številnih evropskih državah. Izpostavil bi skandinavske. Nekaj manj kot šestdeset držav je aktivno vključenih v mednarodno panožno zvezo, profesionalna serija World Padel Tour pa dobiva vse več prostora v medijih. Ob tem se napoveduje še razmah igre v ZDA. Prepričan sem, da bo padel kmalu, če ne prej, pa ko bo gostiteljica iger špansko govoreča država, tudi olimpijski šport,« napoveduje Tomislav Šmuc, ki se je s padelom leta 2019 spoznal v avstrijskem Gradcu, julija 2021 pa je v Črnučah s prvimi tremi igrišči to hitro rastočo športno panogo postavil na slovenski zemljevid. »Letos spomladi so nam sledili v Besnici pri Kranju in na Rimskem vrelcu (Ravne na Koroškem) ter poleti še v Mariboru, kjer so odprli dve igrišči. V štajerski prestolnici naj bi kmalu zraslo še šest novih. Povpraševanje je ta hip večje od ponudbe, pri nas so igrišča zelo dobro zasedena. Šolo padla vodi Tilen Zalar, nekdanji državni prvak v badmintonu. Na igriščih uživa pisana druščina. Igralci in igralke s teniškimi, badmintonskimi in skvoš izkušnjami, vse več pa je takšnih, ki se doslej niso ukvarjali z nobenim športom z loparjem,« opaža Šmuc in doda, da v Padel zvezi Slovenije zaenkrat največ pozornosti namenjajo aktivnostim za povečanje prepoznavnosti športa v širši javnosti, vzpostavitvi nacionalnega tekmovalnega sistema ter registraciji in kategorizaciji najboljših igralcev v okviru OKS-ZŠZ. V njegovem športnem centru so kmalu po odprtju leta 2021 izvedli tudi prvo državno prvenstvo, zadnjega pa ta mesec. In kdo je ta hip najboljši v Sloveniji?

Klasični hat-trick Kamničana Boštjana Repanška
Drugi septembrski vikend (9. in 10. septembra) so “kletke” v črnuškem Ludus Beach Parku zasedli najboljše in najboljši v domači konkurenci, zaigrali so na tretjem državnem prvenstvu. Med ženskami sta se naslova veselili Ljubljančanki Kaja Ljubič in Marija Vičič (obe članici kluba Ludus padel Ljubljana), med moškimi pa njuna klubska kolega Simon Javoršek in Boštjan Repanšek. Ljubljančan Javoršek je naslov državnega prvaka osvojil prvič, Kamničan Repanšek pa je bil najboljši že tretje leto zapored in tako na državnih prvenstvih ostaja nepremagan. Prva dva naslova je osvojil v paru s someščanom Urbanom Čevko – ta zaradi poškodbe letošnjo sezono ne tekmuje – serijo je nadaljeval v navezi z Ljubljančanom. »Simon tako kot Urban izhaja iz tenisa. Letos je vidno napredoval, z njim bom moči združil tudi na novembrskem evropskem prvenstvu v portugalski Lizboni, kjer bo Slovenija prvič nastopila v ekipni konkurenci (reprezentanco sestavljajo tri dvojice, op. a.). Igralci večine izmed šestnajstih prisotnih držav se s tem hitro rastočim športom za razliko od nas zelo resno ukvarjajo vsaj desetletje. Vseeno sem optimist, veliko pa bo odvisno od žreba. Med sezono treniramo vsaj trikrat tedensko, pred evropskim prvenstvom pa bodo priprave še bolj intenzivne. Čakajo nas tudi prijateljske tekme z reprezentanco Avstrije in Hrvaške,« nam je povedal še eden izmed bivših teniških igralcev, ki jih je navdušil padel. »Pred leti sem živel v Španiji, tam sem se navdušil za ta šport, z resnejšim igranjem in treningi pa sem začel ob odprtju igrišč v Črnučah,« nam je še povedal Kamničan, ki z navdušenjem spremlja rast in razvoj športa na najvišji ravni (v svetovni seriji World Padel Tour dominirajo Španci in Argentinci), hkrati pa opaža, da so ga dobro sprejeli tudi številni rekreativci. »Gre za izjemno dinamičen in zabaven šport. Padel lopar za razliko od teniškega ni tako “strog”, žogice odletijo v pravo smer tudi, če jih udarimo bolj ob robu rekvizita. Je pa po drugi strani pri padlu morda še bolj pomembna izbira prave taktike. Poskusite, ne bo vam žal!« je prepričan Repanšek.
DAMIJAN RIFL
