Haya Veinhandl je v svetu juda že od rosne mladosti, pridno trenira namreč že od tretjega leta. Nad judom in boksom jo je navdušil njen oče Boštjan Veinhandl, ki je ustanovil Judo klub Komenda in je hkrati tudi njen trener. Kot sama pravi, svoj uspeh pripisuje treningom, ki se jim je v zadnjih dveh letih s pomočjo očeta še bolj posvetila.
Motivacija, vztrajnost in vzor
“Predvsem me je motiviral oče. Tudi v dnevih, ko se mi ni ljubilo na trening, me je spodbudil, naj grem. Hvaležna sem za to. Ljubezen do športa in motivacija prihajata tudi na spodbudo očeta in zaradi njegove ustanovitve kluba, saj treniram že od malih nog. Judo mi je že od majhnega všeč, dobri rezultati s tekmovanj me vsekakor motivirajo že od samega začetka. Boks treniram približno štiri leta in mi je ravno tako všeč. Edina razlika je ta, da mi bolje leži judo,” uspeh Haya pripisuje tudi treningom od rane mladosti.
Oče doda, da Hayi za boks malo zmanjkuje časa, vseeno pa pridno trenira, hodi na priprave, kjer ima večinoma borbe s starejšimi, saj ni veliko deket v njeni starostni skupini. Na pripravah so med treningi primorani mešati skupine (dečke in deklice), tako tudi potiska svoje meje in postaja vedno boljša. V začetku je bilo pri judu zelo malo deklet, od lanskega leta pa je skupina občutno večja. “Haya ima samo eno punco, s katero trenira (ki ji parira), zato se kali med treningi s starejšimi in pretežno z dečki,” izpostavi oče Boštjan in doda, da je v športu pomembna vztrajnost, česar ji ne manjka, »pri judu je notranja in zunanja motivacija, ki je pomembna pri mlajših, saj se tako oblikujejo tudi prijateljstva med ekipo, kar vpliva na notranjo motivacijo.” če se bo v prihodnosti morala odločiti za enega od športov, Haya doda, da bo to vsekakor judo, saj meni, da je v njem boljša.
Več kot borba
“Borilne veščine vzgajamo tako, da poudarjamo red in disciplino ter prenesemo del etike tudi v boks, ki ga trenirajo otroci že od 4. razreda osnovne šole. Želimo ozaveščati, da je to šport, in ne izrabljamo veščin v zle namene (ulične borbe). To je tudi moje poslanstvo, da otroke naučimo uporabljati (nadzorovati) silo, saj je dokazano, da se na ta način sprosti veliko stresa. To je borba za življenje, pri borbi v judu se na nek način boriš tudi sami s sabo, da se po padcu lahko ponovno dvigneš in boriš – to je del vztrajnosti, ki je ključna in za katero menim, da lahko koristi tudi pri drugih področjih in ovirah v življenju. Otroci se skozi šport učijo izgubiti in zmagati, kar je splošno sporočilo tega športa,” poudari Boštjan.
Šport prinese tudi nekaj odpovedovanja in prilagajanja: “Ko pridem iz šole imam dovolj časa, da pred treningom naredim vse obveznosti za šolo, potem grem na trening.« Oče doda, da mu je bilo žal, ko je opazil, da Haya zamuja kar nekaj rojstnih dni in otroških zabav. »Ta del življenja malo trpi, upam, da mi to ne bo zamerila, temveč bo spoznala, da šport terja tudi nekaj odpovedovanja,” razmišlja oče. Zaenkrat Haya tega ne občuti in pravi, da gre v prostem času rada ven s prijatelji, poleg tega se ukvarja še z logiko in rada bere knjige.
Dodata, da kljub pogostim treningom odnos med njima ne trpi. O treningih se pogovarjata tudi doma, a hkrati se znata početi tudi kaj drugega in se spočiti. Še posebej, ko so na dopustu, oče vztraja, da je to čas za počitek in regeneracijo.
Hayat v arabščini pomeni življenje
“Haya ima po mami korenine iz Jemna, njeno ime v arabščini pomeni živa, zato smo tudi klub poimenovali Hayat, kar v arabščini pomeni življenje. Haya ima željo biti trenerka, zato tudi ime kluba po njej,” zanimiv izvor imena pojasni Boštjan.
S klubom so tudi letos organizirali Mednarodni pokal Komende – Komenda open. “Zadali smo si, da bomo pripeljali čim več držav v Komendo in Kamnik ter ga povezali s turizmom. Imeli smo zelo dobro udeležbo, kar pripisujemo tudi prijateljskemu odnosu s tujimi klubi, kjer velja pravilo “če mi pridemo k vam, vam tudi mi vrnemo obisk“. Letos je bilo zelo veliko tekmovalcev tudi iz Moldavije, kar 33 jih je bilo in z avtobusom so potovali 28 ur. Šele septembra smo se odločili, da bomo zares izpeljali pokal. Cilj nam je organizirati pokal oziroma tekmo, ki bo potekala dva dni s tisoč tekmovalci. Letos jih je bilo zaradi epidemije okoli petsto. Trudimo se, da je otrokom, ki pridejo, zanimivo. Nudimo jim brezplačne aktivnosti in nekaterim tudi brezplačne prijavnine. Trudimo se, da v Slovenijo tudi mi pripeljemo dobre ekipe in tako vsi napredujemo.”
Cilji za prihodnost
“Najbližji cilj mi je priti do črnega pasa, dolgoročno pa je moj cilj, da pridem na olimpijske igre in svetovno prvenstvo ter tam osvojim medalje. Da grem po vseh večjih tekmah po svetu, po več državah in da sem med najboljšimi na svetu. Moji vzorniki in vzornice v judu so Slovenke, ki so osvojile olimpijske medalje, po njih se zgledujem,” zaupa Haya. Oče dodaja: “Moram jo pohvaliti saj je že dve leti na judo zvezi brez izgubljene borbe, lani je bila judoistka leta v svoji starostni skupini 13 let. Tudi v boksu je talentirana, ampak težko najde par.”
“Za konec naj še omenim novico, da 14. novembra prvič po dolgem času v Kamniku organiziramo uradno tekmo boksa, ki bo v Osnovni šoli Toma Brejca, na ta način želimo oživiti boks, ki je včasih še živel,” zaključi Boštjan.
Trenutno ustanavljajo tudi društvo za samoobrambo, ki bo delovalo kot pomoč žrtvam nasilja. V začetku bodo delavnice tudi brezplačne. Več nam sporočijo v kratkem.