Danes, na dan obletnice rojstva Stanka Bloudka, je na Brdu pri Kranju potekala 59. podelitev Bloudkovih priznanj za leto 2023. Bloudkove nagrade so prejeli športnik Anže Lanišek in Janez Penca, Vojko Orel ter Franc Ekar za življenjsko delo v športu. Odbor je podelil tudi deset Bloudkovih plaket za različne pomembne prispevke k razvoju slovenskega športa.
Odbor za podeljevanje Bloudkovih priznanj ima častno nalogo podeljevanja najvišjih državnih priznanj Republike Slovenije na področju športa, in sicer za prispevek k razvoju športa, za športni dosežek in za življenjsko delo v športu. Odbor v skladu z likom in delom inženirja Stanka Bloudka predstavlja najvišje etične in moralne standarde, kot tudi integriteto v športu in je trden branik vrednot. Od osamosvojitve Slovenije dalje imamo že osmi Odbor za podeljevanje Bloudkovih priznanj, ki pa se mu letos izteka mandat. Odbor sestavljajo Viktor Grošelj (predsednik), Mateja Svet (podpredsednica) mag. Drago Balent, dr. Maja Dolenc, Andrea Kovacs, mag. Beno Lapajne, Jože Okoren, dr. Janez Vodičar in Jože Zidar.
Bloudkovo nagrado lahko prejme posameznik za izjemen prispevek k razvoju športa v Sloveniji ali med Slovenci v tujini, ki ga je dosegel z ljubiteljskim ali poklicnim delom na naslednjih področjih: znanstveno-raziskovalno delo na področju športa, publicistično delo na področju športa, organizacijsko delo na področju športa, načrtovanje in izgradnja športne infrastrukture. Bloudkovo nagrado lahko prejme športnik ali športna ekipa za vrhunski mednarodni športni dosežek. Posameznik lahko prejme Bloudkovo nagrado tudi za življenjsko delo, če je v športu deloval najmanj 30 let.
Bloudkovo plaketo lahko prejme posameznik ali organizacija za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa. Športnik ali športna ekipa lahko prejme Bloudkovo plaketo za pomemben tekmovalni dosežek. Športnik lahko prejme plaketo tudi ob koncu tekmovalne kariere, če je s svojimi dosežki, osebnostjo in zgledom pomembno prispeval k razvoju in popularizaciji določene športne panoge oziroma športa v Sloveniji. Posameznik lahko prejme Bloudkovo plaketo tudi za življenjsko delo, če je v športu deloval najmanj 20 let.
V letu 2023 je bila sprejeta novela zakona o Bloudkovih priznanjih. Z njo so se dodale tri nove skupine posameznikov, ki so samodejno upravičene do prejema Bloudkove nagrade za vrhunski mednarodni športni dosežek. To so dobitniki olimpijske ali paraolimpijske medalje, medalje z olimpijade gluhih in medalje s šahovske olimpijade.
Nove skupine ne vplivajo na druge prejemnike Bloudkove nagrade, ki so izbrani na podlagi javnega razpisa za podelitev priznanj Stanka Bloudka. Novela zakona omogoča, da se v letu olimpijskih iger število nagrad lahko poveča za vse prejemnike olimpijskih medalj. Te se lahko podelijo tudi tistim športnikom, ki v preteklosti Bloudkove nagrade za dosežen rezultat še niso prejeli. S tem se zagotavlja enakopravna obravnava in enako javno priznanje dosežkov športnikov. Sprememba je omogočila tudi nagrajevanje vrhunskih športnikov neolimpijskih športov, trenerjev, športnih funkcionarjev in drugih zaslužnih delavcev v športu.
Letošnji prejemniki Bloudkovih priznanj so:
Bloudkove NAGRADE:
- Anže Lanišek – za vrhunski mednarodni športni dosežek
- Janez Penca – za življenjsko delo v športu
- Vojko Orel – za življenjsko delo v športu
- Franc Ekar – za življenjsko delo v športu
2. Bloudkove PLAKETE:
- Zvone Dežnak – za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa
- Edvard Hafner – za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa
- Franc Hočevar – za življenjsko delo v športu
- Matjaž Jemec – za življenjsko delo v športu
- Vita Lukan – za pomemben tekmovalni dosežek
- Samo Masleša – za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa
- Zdenko Mikulin – za življenjsko delo v športu
- Tri srca / Radenci – za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa
- Danilo Vladimir Sergaš – za življenjsko delo v športu
- Janez Slatinšek – za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa in za življenjsko delo v športu