St. Anton am Arlberg je resnično edinstveno rekreacijsko središče za celotno družino. Prijetnemu malemu mestecu s 2.470 prebivalci je kljub popularnosti med smučarji in njegovem mondenem prizvoku uspelo ohraniti pristno in očarljivo vzdušje. Na nadmorski višini 1300 m je zajamčen čist gorski zrak, ki naredi bivanje skupaj s tirolskim gostoljubjem še toliko bolj prijeten. Domačini se tu radi pohvalijo, da se nahajamo v kraju, kjer so se začeli zametki alpskega smučanja in so njihovi predniki pionirji modernih zimskih športov. Vsi dogodki na in ob smučišču so prepojeni s tradicijo, veseljem in čisto zabavo, o čemer smo se prepričali tudi mi.
Smučišče sodi med največje in najbolj urejene na svetu. St. Anton skupaj z vasicami St. Christoph, Stuben, Lech, Zürs, Warths in Schröcken tvori največje smučarsko središče v Avstriji in celo peto na svetu. Sami smo se v smučarskem centru zadržali dva dni ter v tem času uspeli presmučati približno eno tretino vseh prog. V primeru, da se odločite za celotedenski oddih, boste imeli ravno prav časa, da spoznate celotno smučišče, hkrati pa boste skoraj vsak dan smučali po vsaj eni progi, na kateri še niste bili. Ski Arlberg sestavlja kar 305 kilometrov označenih in urejenih prog, ki so glede na naravne danosti vedno vrhunsko pripravljene za vse smučarje, ne glede na njihovo predznanje ter še dodatno 200 kilometrov za tako imenovano prosto smučanje izven urejenih prog. Na tej točki je potrebno omeniti, da je bilo ravno v času našega obiska povečana nevarnost snežnih plazov, na okoliških smučiščih celo nekaj nesreč, tudi s smrtnimi izidi, zato je potrebno biti pri smučanju izven urejenih prog izredno pazljiv, kljub temu, da v času ne obratovanja upravljavci pridno kontrolirano prožijo plazove, da omejijo potencialno nevarnost. Smučarjem, ki nimajo ustreznega predznanja, izogibanje urejenim progam seveda odsvetujemo, je pa v smučarskem središču zelo dobro poskrbljeno za profesionalno vodstvo izven urejenih prog. Priskrbite si lahko lokalnega smučarskega vodnika, ki pozna teren, potencialne nevarne odseke, prilagodi turo glede na razmere in vaše znanje ter tako poskrbi, da boste na varen način uživali v vožnji po tako imenovanem »celcu«, brez da bi izzivali usodo.
Ob zaključku smučarskega dne središče ponuja širok nabor popoldanske Apres ski zabave, ki bo zadovoljila vse vrste žurerjev v številnih kultnih lokalih, barih in diskotekah, po čemer je St. Anton prav tako znan. Zabavate se lahko v planinskih kočah na smučišču, kot tudi v restavracijah in različnih kavarnah, barih in diskotekah v centru mesta.
Kot se za vrhunsko smučišče spodobi, upravljavci žičnic skrbijo za konstantno nadgrajevanje in modernizacijo opreme ter številne novosti v ponudbi. Vrhunec letošnje zimske sezone je nova, moderna deset sedežna kabinska žičnica Schindlergrat, ki je po štiridesetih letih zamenjala staro sedežnico. Nova kabinska žičnica lahko s 68 kabinami na vrh prepelje kar 2.800 potnikov v eni uri, ki lahko iz nje izstopijo na dveh točkah, kar ne poveča le raznolikosti smučarskih prog in povezav, ampak tudi udobje obiskovalcev.
Kot smo omenili že na začetku, je zgodovina letovišča velik del St. Antona. Vse se je začelo leta 1880, ko si je norveški inženir, ki je delal nov Arlbergški tunel, na noge nadel dve deski in se spustil v dolino ter tako domačinom pokazal novo pot. V tistem času je bilo območje oddaljeno svetlobna leta stran od svetovno znanega letovišča, kot ga poznamo danes, a so domačini izpopolnjevali svoje telemark zavoje in 3. januarja leta 1901 ustanovili Ski – Klub Arlberg. Velik prelom v popularizaciji smučanja se je začel, ko je lokalni mož, Hanner Schneider, v zimski sezoni 1921/1922 ustanovil prvo smučarsko šolo na svetu. Do tistega trenutka ni nobeno smučarsko središče ponujalo organiziranega skupinskega učenja. Številni gostje so si želeli naučiti tehnike g. Hannesa, hkrati pa so leta 1937 obiskovalcem ponudili eno izmed prvih kabinskih žičnic na svetu, ki je omogočila hiter dostop v osrčje smučarske regije, kar je še dodatno utrdilo sloves letovišča. Danes ima mednarodno smučarsko letovišče 88 modernih žičniških naprav, 305 kilometrov urejenih prog, dodatnih 200 kilometrov poti za proste smučarje, več kot 1000 hotelov in apartmajev in zadovoljijo najbolj zahtevne obiskovalce.
Niste smučarski navdušenec, pa bi vseeno radi zimo preživeli kot v pravljici? Tudi za vas se bodo našle številne dejavnosti. Pozimi je poskrbljeno za urejene pohodne poti, ob smučarskem središču so urejene proge tudi za tek na smučeh, proge za sankanje, tisti adrenalinski navdušenci pa lahko poletite nad dolino s tandemskem skokom s padalom.
Smučišče St. Anton am Arlberg je kar 539 kilometrov oddaljeno od Kamnika. Iz Kamnika do Vodic, nato po avtocesti skozi predor Karavanke. Pot nadaljujete v smeri Salzburga in Münchena. Ko prestopite mejo med Avstrijo in Nemčijo se držite smeri za Innsbruck. Mimo Innsbrucka po hitri cesti proti zahodu, vse do izvoza St. Anton a.A., kjer zavijete s hitre ceste, table pa vam že pokažejo pot do smučarskega središča.
Alternativna možnost: držimo se izvoza za Lienz, mimo Lienza in Kitzbühela, ter nato na hitro cesto mimo Innsbrucka proti zahodu, vse do izvoza St. Anton a.A., kjer zavijete s hitre ceste, table pa vam že pokažejo pot do smučarskega središča. Pot zahteva malenkost več časa v primerjavi s prvo, a je s 479 kilometri za 60 kilometrov krajša.
Čas: 5h 40 min
Čas alternativne možnosti: 5h 51 min
Dolžina poti: 539 kilometrov iz Kamnika
Dolžina alternativne možnosti: 479 kilometrov
Stroški: 10-dnevna avstrijska vinjeta 9,40 evra, predor Karavanke 7,40 evra, predora Tauern in Katschberg 12,50 evra ali predor Felbertauern 11 evra.
Cene
Cene smučarskih kart so naslednje:
Dan | Odrasli | Otroci (letnik 2004 in mlajši) |
1 | 56,50 | 34,00 |
2 | 111,00 | 67,00 |
3 | 164,00 | 98,00 |
4 | 214,00 | 128,00 |
5 | 259,00 | 155,00 |
6 | 300,00 | 180,00 |
Navedene cene veljajo za visoko sezono. Za ostale sezone in večdnevne kombinacije poglejte cene.