Tudi letos smo se vrnili v Dolomite. Ta del alpskega gorovja nas je lansko leto enostavno prevzel, izpolnile so se nam najlepše smučarske sanje, kar smo zapisali že v predstavitvi Alta Badie. Vrnitev na Južno Tirolsko je bila torej le še vprašanje časa. Tokrat smo se pripeljali do lahko dostopnega smučarskega centra Kronplatz – Plan de Corones, ki v začetku naslednjega tedna gosti veleslalomsko tekmo svetovnega pokala za ženske.
Kronplatz se nahaja med turističnimi mesti Bruneck-Brunico, St. Vigil-San Vigilio in Valdaora-Olang v prelepi Pustriški dolini in je po mnenju mnogih eno izmed najboljših smučarskih središč na Južnem Tirolskem. V času našega obiska so bila mesteca lepo praznično okrašena, v Brunecku, ki smo ga obiskali sami, pa božični sejem traja vse tja do 6. januarja, kar celotni smučarski izkušnji doda pravljičnost, ki jo lahko pričara le lahkoten sprehod po z lučjo obsijanih ozkih ulicah starega mesta.
Smučarsko središče ponuja kar 32 sodobnih žičnic in neverjetnih 119 kilometrov vrhunsko urejenih smučarskih prog. Za začetnike in tiste, ki užitke lovijo predvsem s turističnim smučanjem, imamo le dve besedi. Široke proge. Na vseh smučiščih, ki smo jih predstavili do sedaj, še nismo naleteli na tako široke proge. Le te zagotavljalo udobno in brezskrbno smuko, tako da se lahko v celoti posvetimo prečudovitim panoramskim razgledom na okoliške vrhove, ki so značilni za Dolomite. Za vse tiste, ki si želijo bolj zahtevnega smučanja, Kronplatz kot eno izmed redkih smučarskih središč ponuja kar pet črnih smučarskih prog poimenovanih “The Black Five”. Proge Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Piculin in Erta poskrbijo za adrenalinske navdušence. Predvsem zadnja je najbolj atraktivna, saj vsako leto, kot smo omenili, gosti veleslalomsko tekmo svetovnega pokala za ženske. Na smučišču je poskrbljeno, da se vsaj za hip preleviš v tekmovalca – na progo smo se spustili z improvizirane startne hišice, v cilju pa so nas pričakale stopničke, na katere smo se zavihteli, ne glede na to, kakšen čas smo v resnici dosegli.
Priporočamo vam, da si med smučanjem po gori Kronplatz nekaj časa vzamete tudi za obisk obeh muzejev, ki kraljujeta na vrhu. Pred štirimi leti odprtemu Messnerjevem gorskem muzeju (MMM Corones) se je konec lanskega leta pridružil še Lumen – muzej gorske fotografije. Prvi je delo svetovno znane iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, ki ga je delno umestila kar pod zemljo, preostale dele pa načrtovala tako, da obiskovalcu pozornost usmerjajo v dih jemajoče poglede. Messnerjev gorski muzej je šesti iz serije muzejev legendarnega Reinholda Messnerja, prvega alpinista, ki je osvojil vse osemtisočake, in hkrati prvega, ki je skupaj s Petrom Habelerjem osvojil Mount Everest brez dodatnega kisika. Muzej je posvečen klasičnemu alpinizmu in ponuja edinstven vpogled v življenja alpinistov in plezalcev. Prikazuje 250-letni razvoj alpinizma, ki se kaže preko zbirke opreme, ki so jo uporabljali takrat, in opreme, ki se uporablja danes.
Drugi muzej je posvečen gorski fotografiji in se nahaja v prenovljeni postaji stare vzpenjače. Na nadmorski višini 2275 metrov pričara izkušnjo, ki jo dolgo časa ne boste pozabili. Poleg prikaza razvoja fotografije in njenih čistih začetkov boste lahko občudovali tudi vrhunske gorske fotografije, za popestritev pa vam ne sme uiti obisk sobe ogledal, ki vas bo popeljala v novo dimenzijo. Najbolje pri vsem tem pa je, da lahko oba muzeja obiščete v smučarskih čevljih, naravnost s smučišča.
Na Kronplatzu za učenje varnega smučanja skrbi kar 200 smučarskih inštruktorjev v 10 smučarskih šolah. Poleg alpskega smučanja vam inštruktorji pomagajo tudi pri deskanju na snegu, telemark smučanju in teku na smučeh. Preizkusite se lahko celo v biatlonu.
Iz Kamnika do Vodic, nato po avtocesti skozi predor Karavanke. Pot nadaljujemo v smeri Salzburga, v Špitalu ob Dravi zapustimo avtocesto na izvozu za Lienz. Na hitri cesti se držimo smeri proti Lienzu. Ko pridemo v mesto, zavijemo proti Italiji ter po glavni cesti vozimo vse do mesta Bruneck, kjer sledimo oznakam za smučišče Kronplatz do spodnje žičniške postaje.
Čas : 3h 40 min
Dolžina poti: 272 kilometrov iz Kamnika
Stroški: 10-dnevna avstrijska vinjeta 9,20 evra; predor Karavanke 7,20 evra.
Odrasli | Senior | Otroška | |
Dnevna | 57,00 | 51,00 | 40,00 |
4-dnevna | 205,00 | 185,00 | 144,00 |
6-dnevna | 282,00 | 254,00 | 197,00 |
Cene veljajo v visoki sezoni. Več tukaj.